Zarządzaj plikami cookies
Doradca Smaku logoandPrymat logo
Co ugotował Michel Moran w ostatnim odcinku? SPRAWDŹ

Co zrobić z ugotowanych ziemniaków?

Co zrobić z ugotowanych ziemniaków?

Co zrobić z ugotowanych ziemniaków? Jeśli zostały Ci ugotowane ziemniaki z obiadu, nie wyrzucaj ich. Mogą stać się bazą do tanich, smacznych potraw - kopytek, klusek śląskich czy zapiekanek. Przeczytaj proste pomysły na dania z ugotowanych ziemniaków!

Wcześniej ugotowane ziemniaki mogą stanowić bazę dla wielu smacznych i prostych w przygotowaniu dań. Listę najpopularniejszych z nich otwierają kluski śląskie oraz kopytka. Bardzo popularne są również kotleciki i krokiety ziemniaczane. Gotowane ziemniaki znajdują się na liście podstawowych składników: pyz, cepelinów i kartaczy. Świetnie smakują, gdy podsmażymy je na patelni, zarówno w wersji solo, jak i z dodatkami.

Gotowane ziemniaki można również znaleźć w składzie wielu sałatek warzywnych. Poza tym trafimy na nie w pierogach, gdzie występują w postaci farszu. Ugotowane ziemniaki z powodzeniem możemy wykorzystać do przygotowania pysznych zapiekanek ziemniaczanych oraz tart. W kuchni wykorzystywane są również do zagęszczania zup oraz sosów. Bez gotowanych ziemniaków nie byłoby tradycyjnych włoskich kluseczek - gnocchi. Gotowane ziemniaki to ważny składnik nie tylko polskiej kuchni, dlatego też omówimy kilka dań z ich udziałem:

 

1.    Ziemniaki z wczorajszego obiadu - podsmaż na patelni!

2.    Jak zrobić kluski śląskie z puree z obiadu?

3.    Jak zrobić kopytka z ziemniaków z wczoraj?

4.    Jak zrobić kotleciki ziemniaczane?

5.    Jak zrobić pyzy, kartacze i cepeliny?

6.    Jak zrobić sałatkę ziemniaczaną?

7.    Jak zrobić zapiekankę ziemniaczaną?

 

Ziemniaki z wczorajszego obiadu - podsmaż na patelni!

Ziemniaki smażymy na patelni używając masła klarowanego lub niewielkiej ilości oleju. To świetny sposób na to, co zrobić z ziemniaków z wczorajszego obiadu! Do ziemniaków możemy dodać wcześniej zeszkloną cebulkę. Osoby lubiące mięso mogą sobie urozmaicić to ziemniaczane danie podsmażonym boczkiem lub kiełbasą. Przygotowując smażone ziemniaki warto sięgnąć po polecaną przez Prymat specjalną mieszankę przypraw, która zawiera między innymi: sól, kolendrę, czosnek, kminek, słodką i ostrą paprykę, koper, cząber, majeranek oraz czarny pieprz: https://prymat.pl/produkty/mieszanki/przyprawa-do-ziemniakow-i-frytek Wszystkie te przyprawy sprawią, że proste ziemniaczane danie zyska wyjątkowy smak. Podsmażane ziemniaki świetnie smakują w towarzystwie kwaśnego mleka lub kefiru. Gotowane ziemniaki, które następnie się podsmaża, to szybkie danie. Szczególnie, jeśli zostały nam ugotowane ziemniaki z dnia wcześniejszego. Tak przygotowane ziemniaki często znajdziemy na talerzu obok sadzonych jajek oraz ugotowanej w wodzie fasolki szparagowej.

Jak zrobić kluski śląskie z puree z obiadu?

To z kolei sposób na to, co zrobić z puree z ziemniaków. Potrzebujemy do nich tylko jajko i mąkę ziemniaczaną, aby powstało naprawdę pyszne danie. Charakterystyczną cechą klusek śląskich jest dziurka w środku. Do przygotowania klusek potrzebujemy 500 g ugotowanych ziemniaków, do których dodajemy 1 surowe jajko. Do masy trafi również mąka ziemniaczana, która będzie stanowić mniej więcej ¼ objętości wcześniej sprasowanych ziemniaków. Połączone w jednolitą masę ciasto doprawiamy solą i białym pieprzem. Z ciasta formujemy kulki wielkości orzecha włoskiego. Każdą kluseczkę wykańczamy małą dziurką. Kluski śląskie gotujemy w osolonej wodzie. Podajemy je z gulaszem, sosami warzywnymi, podsmażaną kapustą lub zwyczajnie ze skwarkami z boczku lub kiełbasy. W każdej formie smakują wyśmienicie. 

Jak zrobić kopytka z ziemniaków z wczoraj?

Kopytka to także potrawa, którą zrobimy z puree ziemniaczanego. Są bardzo podobne do klusek śląski. Przygotowujemy je praktycznie tak samo, z tą tylko różnicą, że zamiast mąki ziemniaczanej dodajemy mąkę pszenną. Do przygotowania kopytek użyjemy kilograma ugotowanych ziemniaków, które wcześniej sprasowaliśmy. Do masy dodajemy 1 jajko oraz około 9 czubatych łyżek mąki pszennej - około 230 g. Masę ziemniaczaną doprawiamy płaską łyżeczką soli. Z ciasta formujemy wałek o wysokości około 2 cm, który następnie kroimy na kopytka o podobnej długości. Świeżo ugotowane kopytka możemy podawać z gulaszem lub innymi mięsno-warzywnymi sosami. Wystudzone kopytka możemy podsmażyć z cebulką i pokrojoną w kostkę kiełbasą. 

Jak zrobić kotleciki ziemniaczane?

Z gotowanych ziemniaków można zrobić wiele różnych dań, a w szczególności z tych ziemniaków, które utłuczemy czy też sprasujemy. Bardzo proste do zrobienia są kotleciki ziemniaczane. Tradycyjnie ich przygotowanie należy rozpocząć od przepuszczenia przez praskę wystudzonych ziemniaków. Do masy o wadze około 500 g dodamy 1 jajko oraz 3 łyżki mąki pszennej. W zależności od upodobań i zawartości lodówki kotleciki można wzbogacić o dodatki mięsne, warzywne lub też rybne. Pierwszym na liście składników może być posiekany szczypiorek. Kotleciki świetnie smakują również z pokrojonym w kostkę i przesmażonym boczkiem. Z powodzeniem boczek możemy zastąpić kiełbasą. Bardzo ładnie wyglądają i równie dobrze smakują kotleciki z przesmażoną papryką (najlepiej w różnych kolorach). Ciekawym pomysłem na danie obiadowe są kotleciki ziemniaczane z dodatkiem ryby wędzonej, smażonej lub jak kto woli pieczonej. Rybę można wcześniej zmielić lub dodawać do masy ziemniaczanej w kawałkach. Bez względu na dodatki, uformowane kotleciki należy obtoczyć w roztrzepanym jajku, a następnie w bułce tartej. Kotleciki należy smażyć na mocno rozgrzanej patelni używając do smażenia masła klarowanego lub oleju. Kotleciki ziemniaczane świetnie smakują zarówno na ciepło, jak i na zimno. Można je podawać solo lub z sosem, na przykład pieczarkowym. 

Pyzy ziemniaczane, kartacze i litewskie cepeliny

Pyzy oraz kartacze inaczej nazywane cepelinami (w zależności od regionu) przygotowujemy praktycznie z tych samych składników, czyli surowych i gotowanych ziemniaków oraz niewielkiej ilości mąki ziemniaczanej i pszennej. Z tych składników przygotowujemy ciasto, które w środku zamknie nadzienie z mielonego mięsa. Pyzy od kartaczy różnią się przede wszystkim wyglądem. Pyzy są kuliste, a kartacze przypominają sterowce - Cepeliny (niem. Zeppelin). W większości przepisów ziemniaki surowe i ugotowane dodajemy w równych proporcjach, w przypadku tego przepisu będzie to po 750 g. Surowe ziemniaki pomogą związać masę. Natomiast ugotowane ziemniaki będą odpowiadać za delikatną strukturę ciasta. Jeżeli mamy taką możliwość, to do przygotowania zarówno pyz, jak i kartaczy wybieramy mączyste gatunki ziemniaków. Surowe ziemniaki trzemy na tarce, jak na placki ziemniaczane i dokładnie odciskamy z nadmiaru wody. Wodę z ziemniaków odstawiamy na kilka minut, gdyż na dnie osiądzie cenna skrobia, którą na koniec dodamy do ziemniaczanej masy. Ugotowane ziemniaki przeciskamy przez praskę i łączymy z tymi surowymi. Dodajemy 2 łyżki mąki pszennej i tyle samo ziemniaczanej, lekko solimy i wyrabiamy ciasto. Z ciasta formujemy placuszki, które nadziewamy farszem. Na tym etapie musimy dokładnie zamknąć w cieście mięsne nadzienie. Zarówno pyzy, jak i kartacze gotujemy w dużej ilości posolonej wody. Przed podaniem polewamy tłuszczykiem z uprażoną cebulką. 

Jak zrobić sałatkę ziemniaczaną?

Ziemniaki gotowane równie dobrze, jak przy daniach przygotowywanych na ciepło, sprawdzają się w sałatkach. Idealnie smakują z jajkiem, ogórkiem konserwowym, koperkiem, szczypiorkiem, rzodkiewką i różnymi sosami. Często na liście składników sałatek ziemniaczanych pojawiają się różnego rodzaju wędliny oraz ryby. 

Jak zrobić zapiekankę ziemniaczaną?

Zapiekanki ziemniaczane należą do najpopularniejszych dań polskiej kuchni. Można je przygotować na wiele sposobów. Wśród najpopularniejszych składników można wymienić mięsa i wędliny, ale również warzywa, takie jak: papryka, cukinia, bakłażan, cebula, czosnek, dynia. Można je zapiekać z żółtym serem, ale również z sosem beszamelowym. Zapiekanka ziemniaczana, to proste i jednocześnie smaczne danie. 

 

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o właściwościach ziemniaków, to zapraszam tutaj: odmiany ziemniaków i właściwości.

PORADY KULINARNE

Odpowiedzi na pytanie JAK... gotować, upiec, zrobić. Sprawdzone tipy od Doradcy Smaku

DoradcaSmaku.pl zawiera materiały autopromocyjne marek należących do Prymat sp. z o.o.:

Prymat Kucharek tonaturalne smak