Aktualności Doradcy Smaku

fotolia_72319958_s

Wigilia

Boże Narodzenie to najbardziej uroczyste, tradycyjne polskie święto. Głównym akcentem Bożego Narodzenia wciąż pozostaje wieczerza wigilijna, którą spędzamy w rodzinnym gronie przy suto zastawionym stole pełnym postnych przysmaków.

Na polskich stołach w ten wyjątkowy wieczór często króluje karp i inne potrawy przygotowywane zgodnie z przekazywaną z pokolenia na pokolenie tradycją. Na wigilijnym stole powinno znaleźć się dwanaście potraw, co jest nie lada wyzwaniem dla osób przygotowujących kolację wigilijną. A przecież to dopiero wstęp do kolejnych dwóch dni świąt.

Czy wiesz że ...?

Z Wigilią Bożego Narodzenia wiąże się szereg staropolskich przesądów. Wierzono, że w tym dniu nie wolno się sprzeczać, bo inaczej niezgoda i smutek zapanują w domu na najbliższy rok. 

Przesąd mówi, że jeżeli w Wigilię domostwo odwiedzi jako pierwszy mężczyzna – cały przyszły rok będzie obfitował w szczęście i dobrobyt. Pojawienie się za to kobiety zwiastuje pecha.

Tuż przed wieczerzą należy umyć ręce w srebrnych i złotych monetach. Czynność ta ma sprowadzić na nasz dom dobrobyt.

W niektórych rejonach Polski pod obrusami trzymano słomę lub siano. Tam gdzie podkładano słomę, obowiązywał zwyczaj wyciągania po jednej przez każdego z uczestników wieczerzy. Od tego, jakiego rodzaju słomkę (prostą lub wygiętą) wyciągnięto zależał cały przyszły rok.

Komentarze

  • 0
    no-avatar
    Opublikowano

    Anonim

    Staropolska mądrość sprawdza się. Zarówno Wigilia Świąt Bożego Narodzenia , tak i Sylwester opowie nam o całym Nowym nadchodzącym roku.

Dodaj komentarz