Zarządzaj plikami cookies
Doradca Smaku logoandPrymat logo
Co ugotował Michel Moran w ostatnim odcinku? SPRAWDŹ

ABC Przyprawiania: Majeranek - właściwości, których nie znałeś!

ABC Przyprawiania: Majeranek - właściwości, których nie znałeś!

Symbol szczęścia, odstraszacz złych duchów, antidotum na jad skorpionów, środek do walki z pijaństwem… założę się, że nie znaliście majeranku od tej strony! Znana, lubiana, ale kojarzona głównie z wielkanocnym żurkiem przyprawa ma w sobie ogromną moc! Choć na co dzień na pewno nie wykorzystamy jej do odstraszania duchów czy ratując życie od jadu skorpiona, to naprawdę warto przyjrzeć się walorom smakowym tej zwykłej-niezwykłej przyprawy. 

 

Gdzie rośnie majeranek i jak powstaje?

Sam majeranek nie ma wielkich wymagań. Doskonale radzi sobie na ścieżkach, w skalistych miejscach czy na suchych zboczach. Gdzie więc najczęściej jest uprawiany? Na Cyprze, ale jego niskie wymagania pozwalają uprawiać go praktycznie wszędzie, gdzie nie ma dużych spadków temperatur. Majeranek nie lubi zimna! 

Majeranek – smak, zapach i aromat

Opisywanie smaku i aromatu takich przypraw nie jest łatwe! Ale z pewnością przy majeranku można użyć słów takich jak słodkość, korzenny aromat, nity kamfory, ale i kwiatowe, a nawet cytrusowe drobnostki. Majeranek jest krewnym tymianku czy oregano, i wyraźnie czuć to w jego smaku i zapachu.  Można te trzy nazwy nazwać „trójcą kuchni śródziemnomorskiej”. Ale majeranek jest także popularny w kuchni francuskiej, i oczywiście naszej, polskiej!

Gdzie najczęściej używa się majeranku?

Najczęściej do najróżniejszych sosów i dressingów do sałatek używamy bazylii czy oregano. A naprawdę warto spróbować majeranku! Ma on właściwości przyjemnie aromatyzujące, stąd idealnie podkręci smak świeżych warzyw. Ale właściwości majeranku nadają się nie tylko do sałatek. Dobrze komponuje się w ciężkostrawnych, tłustych potrawach - lubi go grochówka, zupa fasolowa, fasolka po bretońsku, gulasze, gęste sosy, dania z kapusty i tłuste mięsiwo. 

Majeranek warto wykorzystywać w kuchni nie tylko ze względu na swoje walory smakowe. Ma właściwości orzeźwiające, łagodzi skutki przejedzenia i wspomaga trawienie. Jest praktycznie niezastąpiony w przepisach na flaczki, czerwony barszcz i tradycyjny żurek. Majeranek wspaniale buduje bukiet zapachowy pieczonych i duszonych mięs (głównie jagnięciny, baraniny, drobiu i wieprzowiny), pasztetów i farszów, może więc z powodzeniem funkcjonować jako główna przyprawa.

Majeranek świeży czy suszony?

Świeże liście majeranku mają słodki, delikatny smak; suszone zioło cechuje znacznie silniejszy aromat. Podczas gotowania majeranek należy dodawać na końcu, aby zachować jego właściwości. Ważne też, by go nie przypalić, bo wtedy gorzknieje. 1 łyżka suszonego majeranku to 3 łyżki świeżego - możesz go bezpiecznie dodawać w większych ilościach - świetnie współgra z wieloma składnikami i jest na tyle delikatny, że nie zagłusza oryginalnego smaku potrawy. 

Z czym łączyć majeranek?

Majeranek jest częstym elementem w mieszankach przyprawowych do marynowania, grillowania oraz w ziołach prowansalskich. A jeśli lubicie eksperymentować i tworzyć własne mieszanki, pamiętajcie, że majeranek dobrze komponuje się z czosnkiem, pietruszką i kminkiem!

Majeranek w zastępstwie… soli!

Ponadto majeranek suszony doskonale zastąpi sól w diecie bezsolnej! Co ciekawe, ma też inne interesujące właściwości. Na przykład, dodany do smalcu pozwoli na dłużej zachować świeżość i powstrzymać proces jełczenia tłuszczu. 

Nie tylko przyprawa – majeranek do picia… przez greckich bogów!

Majeranek świetnie sprawdza się nie tylko jako przyprawa, ale i w formie naparu do picia, jako naturalny środek wiatropędny wspomagający pracę układu pokarmowego, łagodzący niepokoje i napięcia oraz (według starożytnych Greków) przynoszący szczęście i powodzenie. Olej pozyskiwany z ziela majeranku skutecznie łagodzi ból i stany zapalne, zresztą (znów wracając do starożytności) - w mitologii greckiej Artemida otrzymała miksturę z majeranku od swojego ojca Zeusa jako lekarstwo na bóle głowy. Roślina ta jest bogata w potas, wapń, magnez, fosfor, żelazo oraz witaminy – A, C i witaminy z grupy B.

Czym zastąpić majeranek w kuchni?

Kiedy na Waszej półce z przyprawami zabraknie majeranku, możecie zastąpić go tymiankiem, oregano, rozmarynem lub cząbrem, tudzież sięgnąć po mieszanki ziołowe.

Majeranek, jako jedną z najbardziej podstawowych przypraw, nierozerwalnie złączoną z polską kuchnią, możecie kupić w każdym sklepie spożywczym, ale także – jak wiele innych suszonych ziół najwyższej jakości – zamówić przez Internet na stronie sklepu Prymat.

sklep z przyprawami online

DoradcaSmaku.pl zawiera materiały autopromocyjne marek należących do Prymat sp. z o.o.:

Prymat Kucharek tonaturalne smak