Zarządzaj plikami cookies
Doradca Smaku logoandPrymat logo
Co ugotował Michel Moran w ostatnim odcinku? SPRAWDŹ

Kruche słodkości na świąteczny stół

Pyszne, kruche słodkości z pewnością zachwycą swych smakiem gości nie tylko podczas świątecznego ucztowania.

Ciasto kruche, nie lubi długiego ugniatania i kontaktu z ciepłymi dłońmi, więc najlepiej zagnieść je w robocie lub jak najkrócej zagnieść ciasto dłońmi. Masło użyte do przygotowania kruchych wypieków powinno być dobrze schłodzone. Dodatek zimnej wody sprawi, że składniki lepiej się połączą. Przed pieczeniem, ciasto warto schłodzić w lodówce. Aby kruche słodkości były chrupie należy do ciasta dodać same żółtka. To moje trzy propozycje na kruche słodkości nie tylko na świąteczny stół. Babeczki czy rurki świetnie sprawdzą się także jako sylwestrowe słodkości.

 

Rurki z kremem budyniowym

Kruche słodkości na świąteczny stół

Składniki:
Ciasto: 
500 g mąki
200 g masła 82%
100 g cukru pudru
3 żółtka
3-4 (pełne) łyżki śmietany 18%
szczypta soli
Nadzienie:
2 budynie śmietankowe bez cukru
6 łyżek cukru
700 ml mleka
200 g masła 82%
2 łyżeczki ekstraktu z wanilii
Dodatkowo:
cukier puder (do posypania)
olej (do wysmarowania foremek na rurki) 

Ciasto: Do mąki dodać szczyptę soli oraz przesiany cukier puder. Mąkę posiekać z masłem, dodać żółtka i stopniowo wyrabiając ciasto dodawać śmietany. Po dodaniu śmietany szybko zagnieść ciasto, owinąć w folię spożywczą i schować do schłodzenia do lodówki na ok. 1 godzinę. 
Krem: Budynie przygotować według przepisu na opakowaniu używając 700 ml mleka. Wystudzić. Masło utrzeć na puszysto dodając po łyżce wystudzonego budyniu. Dodać ekstrakt z wanilii i krótko zmiksować. Masę wstawić do lodówki do zgęstnienia. 
Ciasto kruche rozwałkować (najlepiej partiami), bardzo cienko i pociąć w 1,5-2 cm długie paski. Foremki do rurek nasmarować olejem. Paski ciasta nawijać na foremki zaczynając od strony węższej kończąc na szerszej. Gotowe rurki ułożyć na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia. Piec w nagrzanym do 190 stopni piekarniku (grzałka góra-dół) przez ok. 20-22 minuty do lekkiego zarumienienia. Jeszcze ciepłe kruche rurki ostrożnie zdjąć z foremek. Pozostawić do całkowitego wystudzenia. Ruraki nadziać za pomocą szprycy kremem budyniowym. Posypać cukrem pudrem. 

Tartaletki z lemon curd i bezą

Kruche słodkości na świąteczny stół
Składniki (na 6 tartaletek o średnicy 10 cm):
Ciasto kruche: 
200 g mąki
100 g zimnego masła
60 g cukru pudru
1 żółtko
2 łyżki zimnej wody
szczypta soli
Lemon curd (12 łyżek):  
Składniki:
150 ml świeżo wyciśniętego soku z cytryny (3 średnie cytryny)
1 łyżeczka skórki startej z cytryny
180 g cukru
3 żółtka
1 duże jajko
1 łyżeczka mąki ziemniaczanej
80 g masła 82 %
Beza:
3 białka
125 g cukru
szczypta soli
2 łyżeczki soku z cytryny
1 łyżeczka mąki ziemniaczanej

Ciasto: Mąkę z cukrem przesiać. Dodać sól, żółto, wodę i zimne, pokrojone w kostkę masło. Wyrobić ciasto ręcznie lub mikserem. Zawinąć w folię spożywczą i schować do lodówki na 30 minut do schłodzenia. Schłodzone ciasto podzielić na 6 części i każdą z nich rozwałkować na okrąg. Wylepić tartaletki pozostawiając wyższy rant. Spód nakłuć kilkukrotnie widelcem. Na każdą foremkę położyć kawałek papieru do pieczenia i obciążyć np. suchymi ziarnami fasoli. Tartaletki wstawić do nagrzanego do 180 stopni piekarnika (grzałka góra-dół) i piec przez 15 minut z obciążeniem i kolejne 15 minut bez obciążenia. Tartaletki wyjąć z piekarnika i przestudzić. Każdą wysmarować 2 łyżkami lemon curd. 
Lemon curd: Jajko i żółtka dobrze roztrzepać w rondelku, dodać sok i skórkę z cytryny, cukier i mąkę ziemniaczaną. Podgrzewać na wolnym ogniu (lub w kąpieli wodnej) cały czas mieszając przez kilka minut. Kiedy krem zacznie gęstnieć zdjąć z ognia i dodać pokrojone w kostkę masło. Ponowie postawić na gazie i chwilę podgrzewać do całkowitego rozpuszczenia się masła i zgęstnienia kremu. Gotowy krem wystudzić i przelać do słoika. Można przechowywać w lodówce do 7 dni. 
Beza: Do białek dodać szczyptę soli i ubijać, aż piana zacznie bieleć. Dodać stopniowo cukier cały czas ubijając, pod koniec ubijania dodać sok z cytryny i mąkę ziemniaczaną. Białka powinny być szkliste i ubite na sztywno. Pianę z białek ułożyć na lemon curd i uformować łyżką stożek. Tartaletki wstawić do nagrzanego do 140 stopni piekarnika na około 25 minut lub do czasu, aż beza będzie zarumieniona i krucha z wierzchu. Smacznego! 

Babeczki z kremem kawowym i czekoladą

Kruche słodkości na świąteczny stół
Składniki (na około 30 sztuk)
Ciasto:
2 szklanki mąki (szklanka 250 ml)
100 g masła
1 jajko (duże)
1/2 szklanki cukru pudru
1 łyżeczka proszku do pieczenia
szczypta soli
Masa kawowa (kakaowa):
100 g masła (82% tłuszczu)
1 budyń śmietankowy (40 g)
1 szklanka mleka (250 ml)
1/2 szklanki cukru pudru
1/2 łyżeczki olejku rumowego
3 łyżeczki kawy rozpuszczalnej rozpuszczonej w 1 łyżce wody (lub gorzkiego kakao)
Dodatkowo:
10 łyżeczek nutelli śliwkowej (lub gotowa nutella czy też kwaskowy dżemu)
50 g czekolady mlecznej (lub gorzkiej)
dowolne dekoracje (perełki cukrowe, posypka, czekoladowe draże)
1/2 łyżki margaryny (do wysmarowania foremek)
Przygotowanie ciasta: Na stolnicę lub do miski przesiewamy mąkę, dodajemy proszek do pieczenia, sól i schłodzone masło. Siekamy nożem i rozdrabniamy palcami na kruszonkę. Dosypujemy cukier puder, jajko i zagniatamy ciasto. Zagniecione ciasto owijamy w folię spożywczą i chowamy na 30 minut do lodówki (lub na 15 minut do zamrażalki). W tym czasie roztapiamy margarynę i pędzelkiem smarujemy foremki. Schłodzone ciasto wyciągamy z lodówki i wałkujemy na grubość około 0,5 cm. Wykrawamy szklanką kółka i wylepiamy foremki. Można też rwać kawałki ciasta i wylepiać nim foremki. Spody babeczek nakłuwamy widelcem. Babeczki wstawiamy do nagrzanego do 180 stopni piekarnika i pieczemy około 15-20 minut. Babeczki wyciągamy z foremek i studzimy. 
Przygotowanie kremu: Budyń gotujemy na 1 szklance mleka według przepisu na opakowaniu. Studzimy.  Do masła w temperaturze pokojowej dodajemy aromat i cukier puder, ucieramy na puszystą masę i dodajemy kawę lub kakao. Ucierając dodajemy po 1 łyżce budyniu. Gotową masę wstawiamy na chwilę do lodówki, żeby stężała. 
Przygotowanie czekoladowych serc: Czekoladę rozpuszczamy w mikrofalówce (około 50 sekund) lub w kąpieli wodnej. Do woreczka strunowego wlewamy roztopioną lekko przestudzoną czekoladę, odcinamy końcówkę i malujemy serca na folii spożywczej. Dekoracje chowamy do lodówki, aby stężały. 
Babeczki smarujemy nutellą śliwkową. Dekorujemy kremem i czekoladowymi sercami oraz posypką.

DoradcaSmaku.pl zawiera materiały autopromocyjne marek należących do Prymat sp. z o.o.:

Prymat Kucharek tonaturalne smak