Zarządzaj plikami cookies
Doradca Smaku logoandPrymat logo
Co ugotował Michel Moran w ostatnim odcinku? SPRAWDŹ

Poskramianie cholesterolu

Nadmiar cholesterolu może mieć fatalne skutki dla naszego zdrowia. Jednak przy odpowiedniej diecie z pewnością uda nam się go utrzymać na bezpiecznym dla organizmu poziomie. Wystarczy tylko zmienić niektóre nawyki.

Nadmiar cholesterolu może mieć fatalne skutki dla naszego zdrowia. Jednak przy odpowiedniej diecie z pewnością uda nam się go utrzymać na bezpiecznym dla organizmu poziomie. Wystarczy tylko zmienić niektóre nawyki.

W pierwszej kolejno­ści należy zrezygnować z tłustych produktów zwierzęcych, białego pie­czywa i chipsów. Osoby z wysokim poziomem cholesterolu często stawiają tylko na leki, a to przecież prawidłowe odżywia­nie w połączeniu z aktywnością fizyczną może przynieść wła­ściwy i długotrwały efekt. Pro­blemem jest również obfitująca w mięso kuchnia polska, nie­prawidłowe nawyki żywienio­we, w tym niechęć do warzyw, roślin strączkowych i produk­tów pełnoziarnistych. – zauważa Beata Prusińska, dietetyk Naturhouse.

CO NAM SPRZYJA

Do codziennego jadłospisu na­leży włączyć w pierwszej kolej­ności produkty, które są obfite w błonnik pokarmowy. Najbar­dziej skuteczny w obniżaniu poziomu cholesterolu LDL jest błonnik rozpuszczalny, znajdu­jący się m.in. w nasionach roślin strączkowych (fasola, soja, cie­cierzyca), a także w warzywach (brukselka, szparagi, bakłażan, słodkie ziemniaki) oraz owo­cach (np. jabłka). Istotne są rów­nież roślinne tłuszcze, takie jak oliwa z oliwek, awokado, olej kokosowy czy rzepakowy, które dostarczają jednonienasyco­nych kwasów tłuszczowych. Produkty pochodzenia roślin­nego są również naturalnym źródłem stanoli i steroli, bardzo pomocnych w walce z wysokim cholesterolem. Na naszych sto­łach nie powinno też zabraknąć pełnoziarnistych produktów zbożowych i orzechów. W wal­ce z cholesterolem pomocne okażą się również produkty bo­gate w przeciwutleniacze oraz kwasy omega-3. Tych ostatnich pod dostatkiem znajdziemy np. w rybach morskich i owocach morza, a także białym i chudym mięsie. Idealny dodatek do nich stanowić będą: brązowy ryż oraz kasza gryczana lub jęczmienna. - mówi dietetyk Naturhouse.

Aby walka z nadmiarem chole­sterolu była bardziej skuteczna, należy zmienić nie tylko zestaw posiłków, ale i napoje. Pomocne mogą być zwłaszcza: zielona herbata, soki warzywne i owo­cowe (np. z jagód i ciemnych winogron, czyli te, które zawie­rają antyoksydanty). Ponadto zaleca się picie naparów z na­sion lnu lub babki płesznika, które są dobrym źródłem roz­puszczalnego błonnika. Sku­teczne jest też spożywanie mle­ka sojowego, bogatego w nie­nasycone kwasy tłuszczowe i ła­two przyswajalne białko. Jed­nocześnie należy wyeliminować lub ograniczyć te napoje, które na pewno nie pomogą w walce z podwyższonym cholestero­lem. Należą do nich m.in. alko­hol, mocna kawa i herbata, na­poje czekoladowe oraz kakao.

NA CO UWAŻAĆ

W XXI wieku coraz więcej osób jest narażonych na różnego ro­dzaju choroby cywilizacyjne. Z podwyższonym cholesterolem zmagają się przede wszystkim kobiety po 55. roku życia oraz mężczyźni po 45. roku życia. Głównie jest to spowodowane pożywieniem kiepskiej jakości, brakiem aktywności, stresem i niedosypianiem. Ważne są również czynniki rodzinne. Je­żeli u członków najbliższej ro­dziny zdiagnozowano wysoki poziom cholesterolu w młodym wieku, jest to sygnał, aby spraw­dzać go regularnie i dbać o jego prawidłowy poziom, stosując odpowiednią dietę. – przestrzega dietetyk Beata Prusińska.

Na baczności muszą się mieć również osoby, które palą pa­pierosy, mają wysokie ciśnienie, są otyłe albo mają nadwagę, a także nie są aktywne fizycznie lub cierpią na cukrzycę typu 2. Jak często powinniśmy się ba­dać w tym kierunku? Wszystko zależy od naszego wieku oraz stanu zdrowia.

Osoby, które ukończyły 20 lat, powinny ba­dać poziom cholesterolu co pięć lat. Jeżeli natomiast u kogoś został już stwierdzony podwyż­szony poziom cholesterolu, ta­kie badanie powinno się wyko­nywać przynajmniej raz w roku. W przypadku kobiet istotnym czynnikiem jest również zaży­wanie środków antykoncepcyj­nych. Wówczas, niezależnie od wieku, warto sprawdzać poziom cholesterolu nie rzadziej niż raz w roku.

 

Poskramianie cholesterolu

 

 

Konsultacja dietetyczna

mgr Beata Prusińska

dietetyk kliniczny

dietetyk Naturhouse

Jolcia_90 06.04.2016 00:18
świetny artykuł :)

DoradcaSmaku.pl zawiera materiały autopromocyjne marek należących do Prymat sp. z o.o.:

Prymat Kucharek tonaturalne smak