Zarządzaj plikami cookies
Doradca Smaku logoandPrymat logo
Co ugotował Michel Moran w ostatnim odcinku? SPRAWDŹ

Rozmaryn- świeży powiew morza

Z rozmarynem od najdawniejszych czasów, wiążą się liczne przesądy i opowieści. Starożytni Grecy i Rzymianie ozdabiali nim wizerunki swoich bogów. Przyprawę nazwano „świeżym powiewem morza” i  uznano za symbol wiernej miłości. W związku z tym gałązki rozmarynu wplatano w wianki młodych panien. Hiszpanie cenią rozmaryn , gdyż dał schronienie Matce Bożej w czasie ucieczki do Egiptu. Wieść głosi, że gdy powiesiła na nim swoje niebieskie okrycie, białe kwiaty rozmaryn

Z rozmarynem od najdawniejszych czasów, wiążą się liczne przesądy i opowieści. Starożytni Grecy i Rzymianie ozdabiali nim wizerunki swoich bogów. Przyprawę nazwano „świeżym powiewem morza” i  uznano za symbol wiernej miłości. W związku z tym gałązki rozmarynu wplatano w wianki młodych panien. Hiszpanie cenią rozmaryn , gdyż dał schronienie Matce Bożej w czasie ucieczki do Egiptu. Wieść głosi, że gdy powiesiła na nim swoje niebieskie okrycie, białe kwiaty rozmarynu zmieniły się w  błękitne. W polskiej literaturze rozmaryn trafił do refrenu znanej piosenki.

Rozmaryn od najdawniejszych czasów wykorzystywany był przez kucharzy i aptekarzy. Ze względu na intensywny zapach palony był w pokoju chorego, a w czasach licznych epidemii, wąchano go, chroniąc się tym samym przed zakażeniem.

Rozmaryn należy do rodziny jasnotowatych i osiąga do 2 metrów wysokości.  Obecnie jest uprawiany na całym świecie. Jednak źle znosi mrozy i silne wiatry, toteż w naszym klimacie najlepiej uprawiać go w domach -  w doniczkach lub w ogrodach, lecz z koniecznością przeniesienia go w bezpieczne miejsce na okres zimy.

Rozmaryn- świeży powiew morza

Roślina ta jest bogata w witaminę A, C i we flawonoidy. Ponadto zawiera właściwości antydepresyjne, poprawia krążenie krwi i wspiera pracę wątroby. Dodatkowo obniża poziom cukru i działa rozgrzewająco , hamując tym samym rozwój bakterii.  Wpływa także pozytywnie na pamięć, ma właściwości wzmacniające i pobudzające apetyt.

Rozmaryn ułatwia trawienie, dlatego ma szerokie zastosowanie w kuchni. Jego świeże kwiaty są świetnym dodatkiem do sałatek, a w formie kandyzowanej służą do ozdoby potraw. Z kolei liście dodaje się jako przyprawę potraw mięsnych, zwłaszcza do baraniny i wieprzowiny. Świetnie smakuje z pieczonymi ziemniakami  czy jako dodatek do zup i  smażonych ryb. Wykorzystuje się go także do produkcji ziołowych win.

Rozmaryn ma także szerokie zastosowanie w kosmetyce. Swój intensywny zapach zawdzięcza występującymi zarówno w liściach, jak i kwiatach olejkowi lotnemu. Liście można dodawać do kąpieli pobudzających krążenie krwi, a napary z jego liści służą do parówek.

Sądzę, że należy częściej stosować tę przyprawę w swojej kuchni. Dania zyskają nie tylko świetnego smaku, ale i intensywnego aromatu tej wspaniałej rośliny.

Poniżej przepis na ziemniaki z rozmarynem

Rozmaryn- świeży powiew morza

Składniki:

1 kg ziemniaków
1 łyżeczka soli
1,5 łyżeczki suszonego rozmarynu
4 łyżki oleju


Przygotowanie:
Olej, rozmaryn, sól wymieszać. Ziemniaki obrać, umyć i osuszyć. Pokroić w plasterki bądź na połówki (w zależności od ich wielkości). Ziemniaki polać przygotowaną marynatą, całość dokładnie wymieszać i włożyć do lodówki na około 20 minut. Następnie przełożyć do naczynia żaroodpornego i piec w temperaturze 180 stopni około 1 godziny (do miękkości). 

DoradcaSmaku.pl zawiera materiały autopromocyjne marek należących do Prymat sp. z o.o.:

Prymat Kucharek tonaturalne smak