Zarządzaj plikami cookies
Doradca Smaku logoandPrymat logo
Co ugotował Michel Moran w ostatnim odcinku? SPRAWDŹ

Herbata biała, żółta i czerwona

Herbata posiada wiele smaków i aromatów. Jej walory są zależne od wielu czynników: sposobu zbioru oraz suszenia. Dziś opowiem Wam o prawdziwych rarytasach wśród herbat: białej, żółtej oraz czerwonej.

Herbata biała

Biała herbata występuje tylko na terenie Chin. Jest otrzymywana z biało-srebrnych listków i młodych pączków herbacianego krzewu. Jest zbierana wczesną wiosną. Liście – podobnie jak liście herbaty zielonej – nie są poddawane fermentacji. Są tylko i wyłącznie suszone, dzięki czemu herbata jest delikatna, a jej napar ma piękny, jasny kolor. Herbata ta była bardzo droga, więc była pijana wyłącznie przez arystokrację. Niegdyś białą herbatę zrywały młode dziewczęta w jedwabnych rękawiczkach (które codziennie były zmieniane), by nie uszkodzić delikatnych pączków i liści. Parzy się ją w temperaturze 80 stopni przez 4-10 minut.

Pai mu tan – jej nazwa oznacza Białą Piwonię. Do jej produkcji wykorzystuje się tylko dwa pierwsze liście i pąk. Liście pokryte są białym puszkiem.

Yin Zhen – „białe igły”. Herbata ta niegdyś przeznaczona była

tylko dla cesarza, do dziś jest jedną z najwyżej cenionych herbat na świecie. Jest produkowana tylko z pączków, dlatego jej cena jest dość wysoka. Można ją parzyć do 15 minut. Posiada delikatny, słodko-kwaśny aromat.

Herbata biała, żółta i czerwona

Herbata żółta

Herbata żółta niegdyś była dostępna tylko na cesarskim dworze z okazji ważnych świąt. Nazywa się ją również herbatą cesarską, ponieważ kolor żółty był kolorem symbolizującym władzę cesarską. Podobnie jak herbata biała jest produkowana z młodych pąków i liści, ale jest poddawana procesowi fermentacji. Procedura fermentacji jest pilnie strzeżona do dziś – jest przerywana w odpowiednim momencie – tradycyjnym sposobem fermentacji tego rodzaju herbaty było owijanie jej w liście bambusowe. Ta odmiana herbaty po zaparzeniu jest subtelna i delikatna w smaku, a napar ma lekko różowy odcień. Herbatę tą zalewa się wodą w temperaturze 80-90 stopni i parzy od 3 do 5 minut. Herbatę żółtą zaleca parzyć się tylko raz.

Junshan Yinzen – nazwa oznacza „żółte igły”. Jest ona „siostrą” herbaty białej Yin Zhen – podobnie jest uważana za jedną z najsmaczniejszych herbat świata. Jest ona rzadko spotykana, a jej cena jest wysoka. Ekskluzywna odmiana, szanowana i poszukiwana przez koneserów herbat. Była ulubioną herbatą Mao Tse Tunga.

Huosan Huangya – receptura jej przygotowania sięga czasów dynastii Ming i Qing. Przepis jej przygotowania zagubiono, jednak po wielu latach został odnowiony prze mistrzów herbaty (w połowie XX wieku). W naparze z liści tej herbaty daje się wyczuć delikatny posmak pieczonej kukurydzy.

Huang Da Cha – receptura na przygotowanie tej odmiany herbaty pochodzi od buddyjskich mnichów. Jest uprawiana wysoko w górach. Charakteryzuje ją posmak ciemnej czekolady i orzechów.

Herbata biała, żółta i czerwona

Herbata czerwona

Herbata czerwona jest poddawana procesowi fermentacji, który jest przerywany w odpowiednim momencie – dlatego też nazywana jest herbatą półferementowaną. Herbaty te posiadają charakterystyczny intensywny smak oraz wilgotnej zapach ziemi. Herbaty czerwone są produkowane w Chinach i Tajwanie. Zdobywają coraz większą popularność w Stanach Zjednoczonych oraz Europie ze względu na swoje właściwości zdrowotne.

Pu-erh – najbardziej popularna z czerwonych herbat. W procesie produkcji przechodzi ona dodatkowy proces fermentacji i leżakowania. Jej główna właściwość zdrowotna to przede wszystkim wspomaganie metabolizmu organizmu, co sprzyja osobom dbającym o sylwetkę. Liście tej herbaty zalewa się wrzącą wodą i parzy około 2-7 minut. Można parzyć ją wielokrotne.

Pouchong/Puszong – jest to najkrócej fermentowana herbata czerwona. Używa się jej do produkcji herbat aromatyzowanych.

Oolong – jej nazwa oznacza czarnego smoka – liście tej herbaty podczas parzenia przyjmują kształt smoka. Herbata ta długo dojrzewa, dzięki czemu ma wyjątkowy drzewny aromat oraz lekko owocowy smak. Herbatę parzy się w wodzie o temperaturze 90 stopni ok. 3-4 minut. Kolejne parzenie powinny być dłuższe.

1. Caprari M., Herbata, KDC, Warszawa 2008
2. Romanowska M., Słownik sztuki kulinarnej, Świat Książki, Warszawa 2006

DoradcaSmaku.pl zawiera materiały autopromocyjne marek należących do Prymat sp. z o.o.:

Prymat Kucharek tonaturalne smak