Zarządzaj plikami cookies
Doradca Smaku logoandPrymat logo
Co ugotował Michel Moran w ostatnim odcinku? SPRAWDŹ

Jej wysokość rzeżucha

Symbol zdrowia, witalności i odradzającego się życia. Skarbnica cennych składników, witamin, soli mineralnych czy kwasu foliowego. Niezastąpiona na wiosenne przesilenie, gdy doskwiera nam niedobór minerałów. Warto ją jednak wprowadzać do naszego menu nie tylko na wiosnę, ale przez cały rok! Jej wysokość rzeżucha!

Rzeżucha (zwana też pieprzycą) pochodzi z terenów Azji i Afryki. Starożytni Egipcjanie składali ją w darze dla spoczywających w piramidach faraonów, a perscy żołnierze mieli zjadać rzeżuchę przed wyprawą na wojnę. W Europie uprawiali ją starożytni Grecy i Rzymianie, którzy wierzyli, że może ona nie tylko przeciwdziałać łysieniu, ale też dobrze wpływać na pracę umysłu. Do Polski rzeżucha zawitała w XV wieku i od początku traktowana była jako doskonałe antidotum na schorzenia skóry, wątroby, tarczycy, słaby apetyt czy ból głowy.

Swój intensywny, ostry smak rzeżucha zawdzięcza zawartości olejków eterycznych i siarki. Warto jadać ją regularnie, ponieważ ta niepozorna roślinka dostarcza naszemu organizmowi m.in. witaminy A, B1, C, K, łatwo przyswajalnego jodu, kwasu foliowego, żelaza, wapnia, soli mineralnych i magnezu. Pozytywnie wpływa na pracę trzustki, poprawia stan skóry, włosów i paznokci, pomaga usunąć toksyny z organizmu, wspomaga odporność organizmu.

Rzeżuchę bardzo łatwo hodować w domu. Wystarczy zasadzić jej nasiona w ziemi lub rozłożyć na wilgotnej ligninie lub wacie, następnie włożyć do głębszego talerzyka czy miseczki, postawić w dobrze nasłonecznionym i ciepłym miejscu np. na parapecie i codziennie lekko podlewać. Już po 2-3 dniach zaczną pojawiać się pierwsze kiełki, a po ok. 5-7 będziemy mogli cieszyć się jej wspaniałym smakiem i cennymi właściwościami. Powinno się ścinać ją nożyczkami i zjadać najlepiej na surowo, tak by zachować jak najwięcej wartościowych składników. Rzeżucha doskonale rozwija się także przy sztucznym świetle, dlatego z powodzeniem możemy przygotowywać ją również w zimie.

Smakuje wyśmienicie jako dodatek do kanapek, twarożków, masła, jajecznicy, zup czy zdrowych, lekkich sałatek i surówek. Dania z dodatkiem rzeżuchy będą nie tylko smaczne i zdrowe, ale będą też pięknie wyglądać.

DoradcaSmaku.pl zawiera materiały autopromocyjne marek należących do Prymat sp. z o.o.:

Prymat Kucharek tonaturalne smak