Warzywniak na ruszcie

Lato nierozłącznie kojarzy nam się z grillem i aromatycznymi… mięsami - soczystą karkówką, kiełbaską z musztardą czy chrupiącymi skrzydełkami. Jednak coraz chętniej szukamy nowych smaków, układając na grillu warzywa.

Szczególnie okres letni sprzyja większemu spożyciu warzyw. Dostępne są szeroko i w atrakcyjniej cenie wspaniałe warzywa - pomidory, cukinie, papryki… Pełne aromatu i smaku, dojrzewające w słońcu, a nie w chłodniach…

Warzywa to nadal dla wielu osób nieodkryty kulinarnie teren. Polskie kulinaria z rozmachem rozwinęły się w ciągu ostatnich lat. Jeszcze nie tak dawno temu serwowane warzywa miewały smutny wyraz – choćby w postaci papki szpinakowej, zasmażanej kapusty czy marchewki z groszkiem na ciepło. 

Dziś mamy pod ręka wszelkie warzywa nie tylko z Europy, ale też ze świata. Pokochaliśmy brokuły i sałatę, nauczyliśmy się jak przyrządzać szpinak i dynię, doceniamy nasze rodzime warzywa jak marchew i buraki, a coraz częściej też te z ekologicznych upraw.

Często przemycamy je w postaci dodatku do szaszłyków lub podajemy obok grillowanych mięs sałatkę z warzyw. Jednak warto wprowadzić warzywa na pierwszy plan, a na pewno znajdą się miłośnicy nieco innych, a równie ciekawych smaków. Grillowane warzywa to zarówno mniej kalorii, ciekawy smak, jak i bogactwo pięknych i apetycznych kolorów.

Grillować można wiele warzyw, a także grzyby. Do najpopularniejszych warzyw z rusztu należą papryka, cukinia czy bakłażan. Chętnie zajadamy się również cebulą, kukurydzą czy ziemniakami. Grillować można także szparagi i pomidorki koktajlowe. Z grzybów zwykle wykorzystuje się pieczarki lub boczniaki. Warzywa i grzyby, podobnie jak mięso, możemy zamarynować w przyprawach dedykowanych do dań grillowych - nadać im smak ziołowy, pikantny lub tradycyjnie - klasyczny.

Warzywa można grillować na kilka sposobów – na przykład jako szaszłyki, w papilotach z folii aluminiowej lub po prostu luzem na tackach.