FAQ - Podatki

Przedstawiamy listę najczęściej zadawanych pytań w kwestii opodatkowania nagród z serwisu DoradcaSmaku.pl

 

Informujemy,  że od nagród BEKO o wartości powyżej 200 zł odprowadzany jest podatek dochodowy w wysokości 18%. Nagrody objęte opodatkowaniem są opisane w katalogu ('prosimy o podanie danych do podatku'). By nie ponosili Państwo kosztów związanych z opłaceniem podatku, zaliczkę wysyłamy pod koniec roku rozliczeniowego. Więcej na ten temat w FAQ.

 

Kiedy powinno się wprowadzać dane do podatku podczas zamawiania nagrody w serwisie?

- Dane do podatku powinno się wprowadzać jeśli przy opisie nagrody w katalogu pojawia się informacja o konieczności ich podania. Nagrody wymagające podania danych do podatku, bez uzupełnionych kompletnych danych nie będą wysłane. Prosimy o weryfikację skrzynki email, gdyż zawsze przed wysyłką nagród w trakcie weryfikacji kontaktujemy się z użytkownikiem w celu potwierdzenia danych do podatku.

 

Czy do danych do podatku PIT potrzebuję numeru NIP?

- Od 2012 roku wystarczy jedynie numer PESEL

 

Kiedy otrzymam zaliczkę na podatek?

- Zaliczka na podatek wysyłana jest pod koniec roku rozliczeniowego – jeśli nagroda została wysłana do użytkownika w okresie od stycznia do grudnia 2012, użytkownik otrzyma zaliczkę w grudniu 2012 roku, natomiast PIT za ten okres otrzyma w okresie do lutego 2013. Jeśli użytkownik otrzymał nagrodę po 01 stycznia 2013, zaliczka na podatek zostanie przesłana w grudniu 2013 roku, natomiast PIT do lutego 2014 roku.

Proszę dokładnie podawać numer konta bankowego, gdyż zdarzają się zwroty z powodu podania niewłaściwego numeru konta.

 

Ile wynosi podatek od nagród Doradca Smaku?

- Podatek od nagród Doradca Smaku wynosi 18%

 

W jaki sposób mam się rozliczyć z nagród Doradca Smaku?

- Przychód wykazany w PIT 8C należy wykazać w rozliczeniu rocznym jako przychód z innych źródeł. Jest to wartość nagrody i wartość przelewu na refundację podatku. Dla podatnika przychodem jest kwota z poz. 40 "Razem". Kwotę tę uwzględniają w rozliczeniu rocznym w pozycji "Inne źródła"

Otrzymany od nas PIT 8c należy więc uwzględnić w zeznaniu podatkowym za poprzedni rok i rozliczyć się z Urzędem poprzez PIT-36 lub PIT-37

 

Czy można rozliczać się z małżonkiem?

- Można rozliczać się z małżonkiem.

 

Dlaczego nagrody DoradcaSmaku.pl są traktowane jako dochód dodatkowy?

- By otrzymać nagrodę w serwisie należy dodać odpowiednią liczbę treści, która jest wymieniana na punkty. Otrzymane punkty jako formę zapłaty wymieniają Państwo na produkty z katalogu nagród. Przez to nagroda traktowana jest jako przychód dodatkowy. Interpretacja ta została skonsultowana z Urzędem Skarbowym oraz Ministerstwem Finansów.

 

Czy sposób opodatkowania nagród DoradcaSmaku.pl jest prawidłowy? Przecież nagrody wg prawa są opodatkowane w przypadku wartości powyżej 760 zł?

- Kwestia podatku DoradcaSmaku.pl została skonsultowana z przedstawicielami kilku Urzędów Skarbowych oraz ze specjalistą z Ministerstwa Finansów. W tym przypadku opodatkowane są nagrody o wartości powyżej 200 zł.

 

Nigdy nie rozliczałam się z Urzędem Skarbowym? Co w takiej sytuacji mam zrobić?

- Złożyć w urzędzie skarbowym rozliczenie podatkowe na druku PIT-36, lub PIT-37 obejmujące przychód z PIT 8C.