Zarządzaj plikami cookies
Doradca Smaku logoandPrymat logo
Co ugotował Michel Moran w ostatnim odcinku? SPRAWDŹ

Przepisy - Dziczyzna

Przepisy z kategorii Dziczyzna: 88
Sortuj:

Dziczyzna

Dziczyzna charakteryzuje się szlachetnym smakiem, dlatego warto ją przyrządzić zgodnie z prawidłami sztuki kulinarnej – zachowując soczysty charakter mięsa oraz zapewniając zniewalający zapach dania. Podpowiadam jak krok po kroku przyrządzić pasztet z dziczyzny, comber z sarny czy gulasz z jelenia. Dzięki Doradcom Smaku przygotujesz wyborną kolację na romantyczny wieczór we dwoje, popisowy obiad na rodzinną uroczystość.  

Dziczyznę można przygotowywać na wiele sposobów, takich jak pieczenie, smażenie, duszenie, grillowanie czy gotowanie. 

Dziczyzna to wymagający, ale też bardzo wdzięczny składnik. Pozwala przygotować potrawę, nad której walorami jeszcze długo po posiłku będą rozwodzić się biesiadnicy. Jej przyrządzenie może być czasochłonne, ale wśród przepisów nie zabrakło również pomysłów na szybkie dania, które przygotujesz w mniej niż godzinę i spełnią wymagania nawet najbardziej kapryśnego podniebienia.  

Jak przyprawić dziczyznę?

Dziczyzna to mięso, które pochodzi od zwierząt żyjących na wolności, jak dzik, sarna, jeleń, zająć, bażant czy kaczka. Charakteryzuje się wyrazistym smakiem, który w dużej mierze uzależniony jest od tego, czym dane zwierzę się odżywia. Dania na bazie dziczyzny mają delikatny smak, w którym wyczuwalna jest nuta leśna. Mięso z dzika ma ciemną, wręcz krwawą barwę. Jeśli chodzi natomiast o mięso z sarny czy jelenia to jest ono przede wszystkim delikatne i ma słodki posmak.  

Dziczyzna w sposobie przygotowania różni się zdecydowanie od przyrządzania popularnego drobiu, wieprzowiny czy wołowiny. Tutaj, aby nie popsuć smaku tego mięsa, należy zastosować odpowiednich przypraw i dodatków.  

Marynując dzika warto sięgnąć po czerwone wino, które wyśmienicie podkreśla smak tego mięsa. 

Dodatkowo do marynaty można użyć - oliwy, octu winnego, czosnku, liścia laurowego, ziela angielskiego i obowiązkowo ziarna owocu jałowca. Tutaj sprawdzą się także - ostra papryka, cebula, cząber, rozmaryn i majeranek. Do przygotowania pasztetu z dzika natomiast można z powodzeniem użyć przypraw korzennych takich jak: goździki, gałkę muszkatołową czy imbir.  

Dziczyzna współgra również z grzybami leśnymi.  

Nieco inne przyprawy wykorzystamy do dań z sarniny, która jest delikatna i lekko słodka. Użyte przyprawy powinny dodatkowo to podbić, zatem należy wybrać do marynaty sok z cytryny, cukier, goździki, estragon, słodką paprykę, kolendrę czy pietruszkę. 

Dania z jelenia można przygotować na wiele sposobów - zarówno upiec w całości, ale też zrobić z niego gulasz czy potrawkę. Mięso jelenia jest nieco bardziej wyraziste niż sarny. Do marynaty użyj również czerwonego wina, owocu jałowca, cząber i liść laurowy. Z powodzeniem możesz sięgnąć także po paprykę ostrą i ziele angielskie.  

Dziczyzna najlepsze przepisy

Mięso z dziczyzny daje wiele kulinarnych możliwości. Poniżej przedstawiam przegląd najpopularniejszy dań i potraw z wykorzystaniem tego mięsa.  

To tylko część przepisów, które znajdziecie na dziczyznę w serwisie DoradcaSmaku.pl 

Z czym podawać dziczyznę?

Mięso z dziczyzny można serwować na wiele sposobów, w zależności od rodzaju potrawy i upodobań smakowych. Najczęściej wybierane dodatki to: 

  • Ziemniaki lub kasza - szczególnie do pieczonych, duszonych i grillowanych potraw z dziczyzny.  

  • Wśród warzywa wybór najczęściej trafia na - marchewkę, seler, brukselkę czy kapustę. 

  • Konfitury i sosy z owoców takich jak porzeczka, żurawina, morele czy borówka. 

 

Polecam przygotować w zaciszu domowej kuchni te pyszna dania z dziczyzny na wyjątkowe okazje!  

 

 

DoradcaSmaku.pl zawiera materiały autopromocyjne marek należących do Prymat sp. z o.o.:

Prymat Kucharek tonaturalne smak