Sposób przygotowania

Gotujemy budyń (bez dodatku cukru, tylko proszek i mleko) i odstawiamy do wystudzenia. Miękkie masło mieszamy z cukrem na najwyższych obrotach. Do masy maślanej dodajemy po łyżce zimnego budyniu i nadal miksujemy na najwyższych obrotach do chwili uzyskania jednolitej, gładkiej masy. Następnie zmniejszamy prędkość miksera i dolewamy likier. Miksujemy do chwili całkowitego połączenia się składników, a następnie dodajemy 400 g wiórek kokosowych. Całość mieszamy jeszcze około minuty na najwyższych obrotach miksera.
Na dnie blaszki układamy herbatniki - jeden obok drugiego - i na ciastka nanosimy masę. Z pierwszą warstwą będzie najtrudniej, ponieważ ciasteczka będą się przesuwać, wiec trzeba robić to cierpliwie i spokojnie :) Na warstwie z kremu układamy kolejną warstwę z herbatników i tak do końca kremu i ciastek. Pamiętamy, że ostatnią warstwą ma być krem. Ja dawałam dość dużo kremu, wiec miałam tylko 3 warstwy ciastek, Wam polecam zrobić 4 warstwy herbatników.
Wierzch posypujemy pozostałym kokosem, a całą blachę szczelnie owijamy folią spożywczą. Ciasto wstawiamy do lodówki i zapominamy o nim na co najmniej 48 godzin W tym czasie herbatniki zmiękną a smaki połączą się.

Komentarze

A Ty, co o tym myślisz?

Dodaj komentarz

Dodawać komentarze mogą tylko zalogowani użytkownicy !

Zaloguj się ! lub Zarejestruj się !