Sposób przygotowania

Jeżeli użyjesz drożdzy tradycyjnych: z drożdzy, cukru i wody zrobić zaczyn, tzn. wymieszać wszystkie składniki razem i pozostawić na ok 15 minut, aż zaczyn zaczniue pracować.

Jeżeli użyjesz drożdży sypkich robienie zaczynu nie jest konieczne ale pamiętaj, że na podaną ilość składników musisz użyć ok. 3 opakowań drożdzy sypkich.

Pozostałe sypkie składniki wymieszać razem + sól. Wlać do tego zrobiony wcześniej zaczyn lub dodać drożdże sypkie. Odstawić do wyrośnięcia, aż podwoi swoją objętość.

Gdybyś chciał chlebek serowy w momencie mieszania składników można dodać pokrojny w kosteczkę ser.

PAMIĘTAJ! w przypadku użycia drożdzy sypkich można ale nie trzeba czekać aż ciasto wyrośnie można je odrazu przełożyć do blaszek i piec.

Jak ciasto wyrośnie wyłożyć je do blaszek wyłożonych pergaminem do wysokości ok 2/3 blaszki. Odstawić do wyrośnięcia.

Piec bez termoobiegu w tem. 220 st. C ok 1,5 godziny lub w piekarniku z funkcją termoobiegu w temp. 200 zt. C przez 1,5 godziny.

Po upływie czasu pieczenia wyjmij blaszkę i wyłóż chleb na lnianą ściereczkę. Opukaj spód chleba, gdy jest gotowy powinien dawać \"Głuch odgłos\" jeśli jeszcze jest miękki włóż go ponownie do piekarnika celem dopieczenia.

Po upieczeniu wyłóż chleb z foremek, ściągnij pergamin i owiń chleb w wilgotną ściereczkęlnianą aż do wystudzenia.

Chleb przechowuj w suchej lnianej ściereczce i w worku, najlepiej w lodówce. Chleb spokojnie wytrzymuje tydzień i nie ma porównania z kupnymi chlebami.

Komentarze

A Ty, co o tym myślisz?

Dodaj komentarz

Dodawać komentarze mogą tylko zalogowani użytkownicy !

Zaloguj się ! lub Zarejestruj się !