Sposób przygotowania

Przeglądając przepisy kuchni żydowskiej zaintrygowały mnie \"gęsie pipki\"/\"gęsi pipek\", ale znalazłam dwie różne potrawy o tej samej nazwie! Prawdę mówiąc - zgłupiałam! Przepisy różniły się bardzo - były z różnych składników i efekt końcowy był w zupełnie innej formie...

Pogrzebałam nieco w sieci i ...\"mam odpowiedź! W ramach ciekawostki – gęsi pipek to określenie na dwie różne potrawy z żydowskiej kuchni. W Galicji były to właśnie duszone żołądki, w Kongresówce – nadziewane podrobami gęsie szyje. I stąd właśnie tajemnicze pipki – oznaczające w jidisz tyle co ‘rurki’ pochodzące od niemieckiego Pfeifen (por. angielskie PIPE)\".

Ponieważ nie udało mi się dostać gęsich szyjek i nie miałam pomysłu czym je zastąpić postanowiłam zrobić wersję galicyjską a żołądki gęsie zamienić na indycze - rozmiar chyba podobny.
Żołądki dokładnie umyłam, przełożyłam na durszlak i 3 razy przelałam wrzącą wodą. Potem włożyłam je do rondla, zalałam wodą, którą po zagotowaniu odlałam. Żołądki pokroiłam na nieco mniejsze kawałki (3-4) i umieściłam z powrotem w rondlu. Cebulę obrałam, pokroiłam w niezbyt cienkie pół plasterki. Czosnek posiekałam drobno - było go na prawdę dużo, ale spokojnie! złagodniej podczas duszenia! Na patelni rozgrzałam olej, podsmażyłam cebulę aż lekko się zezłociła i przełożyłam ją do żołądków. Dodałam czosnek, curry i paprykę. Całość zalałam wodą, tyle żeby wszystko było prawie przykryte. Dusiłam na małym ogniu prawie 2 godziny. Mięso zmiękło doskonale, ale sos był dla mnie nieco za rzadki...więc dodałam mąkę kukurydzianą (wsypałam bezpośrednio do sosu, nie trzeba jej rozrabiać). Doprawiłam też całość solą, pieprzem i dusiłam jeszcze 10 min.. Podałam z pęczakiem i muszę przyznać, że było bardzo pysznie!

Komentarze

 • 0
  original
  Opublikowano

  eli_555

  Danie pysznie wygląda.
 • 2
  original
  Opublikowano

  joanna77

  ale jaka fajna nazwa!
 • 0
  no-image
  Opublikowano

  Agnik

  gratulacje za nazwę
 • 2
  original
  Opublikowano

  SmacznaPyza

  Agnik, ja jej nie wymyśliłam
 • 1
  original
  Opublikowano

  Natalia/tubisiek

  ładne zdjęcia :)

Dodaj komentarz

Dodawać komentarze mogą tylko zalogowani użytkownicy !

Zaloguj się ! lub Zarejestruj się !