Zarządzaj plikami cookies
Doradca Smaku logoandPrymat logo
Co ugotował Michel Moran w ostatnim odcinku? SPRAWDŹ

Najlepsze ogórki małosolne

Czas
Czas: 30 min
Ilość porcji
Ilość porcji: 5+ os.

Oto sprawdzony przepis na ogórki małosolne. Jak je zrobić, aby były lekko ukwaszone, chrupkie i smaczne? Zobacz przepis i praktyczne wskazówki.

Składniki:

ogórek gruntowy 2 kilogramy
Sól morska jodowana drobnoziarnista Prymat 19 gramów
czosnek 5-6 ząbków
korzeń chrzanu 1 sztuka
liść porzeczki kilka sztuk
liść chrzanu kilka sztuk
koper włoski kilka sztuk

Przepis i sposób przygotowania na: Najlepsze ogórki małosolne

Jak zrobić chrupiące ogórki małosolne? Zobacz praktyczne porady zebrane w jednym przepisie. Aby ułatwić sobie zadanie, użyj gotowej mieszanki do ogórków małosolnych - wystarczy wtedy woda, sól i kilka łodyg kopru. 

Małe, twarde ogórki dokładnie myjemy. Na dnie wyparzonego wrzątkiem naczynia o szerokim dnie - garnku lub w przypadku idealnym kamionce - układamy połowę liści. Następnie układamy w nim ogórki, stawiamy je na sztorc, całkowicie, ciasno wypełniając dno. Pomiędzy ogórki wkładamy gałązki kopru, ząbki czosnku oraz korzeń chrzanu. Całość przykrywamy liśćmi chrzanu oraz porzeczki. Zalewy, jeśli nie wiadomo, jaka dokładnie ilość wody będzie potrzebna, przygotujcie więcej, zachowując proporcje. We wrzątku rozpuszczamy odmierzoną na wadze odpowiednią ilość soli i zalewamy nią ogórki tak, by całkowicie je przykryła. Obciążamy ogórki talerzykiem - aby nie uciekały spod zalewy i przykrywamy pokrywką (nie szklaną!) lub zakrywamy ściereczką. Odstawiamy na co najmniej dobę w chłodniejsze i zacienione miejsce.

Proporcje soli na 1 litr wody to ok. 1 łyżka, czyli 19 gramów. 

Kilka porad:

- naczynie kamionkowe robi różnicę, doskonale utrzymują stałą temperaturę wewnątrz, przez co przetwory są zauważalnie smaczniejsze, kruche i aromatyczne. Jeśli macie możliwość nabycia takiego naczynia, nie wahajcie się ani chwili. Może takie cudo stoi zapomniane w dziadkowej szafie? Naszą kamionkę otrzymaliśmy w spadku po dziadkach, ma już -naście lub -dziesiąt lat lecz nadal wygląda i sprawuje się wyśmienicie;

- po kilku dniach ogórki stają się coraz bardziej kwaszone, dobrze jest więc przygotowywać średnie porcje, zachwycać się smakiem przez dwa dni, a następnie przygotować kolejną transzę :);

- cały aromat kopru znajduje się w łodydze, dlatego ważne jest, aby gałązki były wystarczająco długie. Można złamać je w kilku miejscach i tak umieścić w garnku/kamionce;

- ogórki można zalać letnią wodą, lecz wówczas wydłuża się czas zaparzania;

- aby ogórki szybciej "doszły", można uciąć im końcówki;

- kluczową kwestią jest temperatura. Idealna zapewnia ogórkom twardość i chrupkość. Dlatego dobrze jest odstawić ogórki w zacienione, chłodniejsze (niż temperatura otoczenia) miejsce. Przy obecnych upałach temperatura w okolicach 20 st. C będzie dobra.


Smacznego życzą,
Mr. & Mrs. Sandman

Ogórki małosolne są pyszne i zawsze się udadzą, jeśli przestrzegać będziemy kilku zasad. Ważne są składniki, które wpływają na smak i zapach ogórków małosolnych. Jak zrobić, żeby ogórki małosolne były chrupkie i niezbyt mocno ukwaszone? Podczas kiszenia zachowaj odpowiednio niską temperaturę i nie zapomnij o łodygach kopru. 

PORADY KULINARNE

Odpowiedzi na pytanie JAK... gotować, upiec, zrobić. Sprawdzone tipy od Doradcy Smaku

Kate131 08.02.2013 09:39
bardzo lubie
Ankha 10.07.2012 17:27
Ciekawe porady
wulkanxd 10.07.2012 16:11
super przepis o porady

DoradcaSmaku.pl zawiera materiały autopromocyjne marek należących do Prymat sp. z o.o.:

Prymat Kucharek tonaturalne smak