Zarządzaj plikami cookies
Doradca Smaku logoandPrymat logo
Co ugotował Michel Moran w ostatnim odcinku? SPRAWDŹ

Opalany rosół drobiowy

2.0
(8)
Czas
Czas: 30 min
Ilość porcji
Ilość porcji: 3 - 4 os.

Składniki:

porcja rosołowa 1/5 kg
marchewka 2 szt.
por (biała część) 15 cm.
seler korzeniowy średniej wielkości 1 szst.
pietruszka 2 szt.
cebula 1 szt.
czosnek 1/2 główki nie obrana
lubczyk 2 gałazki
ziele angielskie 4 ziarna
Kwiat gałki muszkatołowej 1 szt.
sól 1 łyżka
Liść laurowy suszony Prymat 3 szt.
Pieprz czarny ziarnisty Prymat 7 ziaren

Przepis i sposób przygotowania na: Opalany rosół drobiowy

Kroki postępowania

1
Sekretem każdej zupy sosu czy galarety , jest odpowiedni podkład , w wielu domach rosół jest tradycyjną zupą na niedzielę, ja stosuje go raczej jako wyrazistą podstawę , którą po przygotowaniu można zamrozić w wygodnych do użycia porcjach, idealnych do podlewania sosów , duszenia i jako baza zup.

Przepisów na rosoły jest wiele mój jest w 100% naturalny i bardzo wyrazisty. Nie lubię dodawania kostek smakowych czy gotowych mieszanek.Dlatego staram się wydobyć ze składników 100% smaku.A sztuczek na to jest kilka.

Porcje rosołową płuczemy , odcinamy kuperki , oczyszczamy z pozostałości piór czy skórek.Wkładamy do garnka i zalewamy wodą (ważne by wlać więcej wody , jeśli chcemy esencjonalnego rosołu , sporo z niej musi odparować) około 3 litry.Samo mięso doprowadzamy do wrzenia, zbierając szumy z powierzchni i od czasu do czasu mieszając.
W tym czasie myjemy por i kroimy w plasterki, dzięki temu będzie bardziej aromatyczny, to samo robimy z pietruszką i marchewką, seler obmywamy i kroimy w kostkę wszystkie warzywa powinny mieć jak najgęściej ponacinana powierzchnie skórki gdyż to parę mm pod nią kryją się wszystkie olejki zapachowe na których nam zależy.
Krok 1 - Opalany rosół drobiowy foto
2
Pokrojone Warzywa wrzucamy do gotującego się i zszumowanego wywaru.Dodajemy Ziele angielskie, gałązkę lubczyku,ziarna pieprzu,kwiat gałki muszkatołowej i liść laurowy.Całość mieszamy i trzymamy na wolnym ogniu.

W tym czasie przygotowujemy opalaną cebulkę, na najmniejszym palniku kładziemy mała cebulę i włączamy średni gaz.
Pozwalamy by płomienie opaliły cebulkę i rozgrzały ją w środku.Należy cierpliwie czekać aż cebula zacznie cicho skwierczeć i puszczać sok około 5 min , nie przejmujmy się przypalona skórką ,doda ona jedynie aromatu i koloru.
Tak przygotowana cebule ostrożnie przekładamy do rosołu.
Krok 2 - Opalany rosół drobiowy foto
3
W ten sam sposób zabieramy się za czosnek , jest on dużo delikatniejszy od cebuli i po spaleniu gorzki, wiec w tym przypadku samo opalanie powinno trwać około 3 min.W powietrzu uniesie się naprawdę świetny aromat , który następnie powinien wylądować w naszym kociołku.

Gdy wszystkie składniki bulgoczą w wywarze powinniśmy zakryć garnek pokrywką z ujściem pary, i spokojnie gotować na najmniejszym ogniu 1,5 h . kontrolując czy rosołek zbytnio nie wyparował.

Gdy po przykazanym czasie uznamy wywar za gotowy powinniśmy go posolić ale koniecznie na końcu gdyż sól dodana na początku zamyka pory mięsa. Aby uzyskać lekko mętny bulion zlewamy cześć płynną i wyciskamy widelcem pozostałości z marchewek selera i reszty która zdążyła nasiąknąć rosołkiem po czym dodajemy ja przez sitko do bulionu.

Tak przygotowana bazę po ostygnięciu można przelać do woreczków na lód i zamrozić.

Smacznego.
Krok 3 - Opalany rosół drobiowy foto

PORADY KULINARNE

Odpowiedzi na pytanie JAK... gotować, upiec, zrobić. Sprawdzone tipy od Doradcy Smaku

SmacznaPyza 31.12.2012 14:06
3 l wody na 200 g porcji rosołowej - ależ będzie esencja.....do tego opalona bezpośrednio nad płomieniem cebula i czosnek z całym syfem ze spalanego gazu - samo zdrowie
Henryka2 29.12.2012 19:42
A przepraszam, o jakim mięsie mowa w przepisie, bo porcji rosołowej do mięs raczej zaliczyć się nie da, tak jak wykwintnego rosołu z porcji nie będzie.
Sarenka 09.03.2012 10:00
A ja jeszcze nie opalałam niczego, ciekawe, muszę spróbować...
malcik111 08.02.2012 09:26
ja do tej pory też opalałam , ale niestety po przeprowadzce na płycie juz nie mogę tak robić:( na szczęście u mamy można zawsze zjeść taki tradycyjny rosołek!
Małgorzata106 17.01.2012 18:45
super
Kuchareczka2 11.01.2012 12:14
ja przypiekam cebule na blacie kuchni węglowej
Cynowa_Beata 10.01.2012 23:05
Niestety kominek mam tylko na mazurach ;)
SmacznaPyza 10.01.2012 20:16
opalanie cebuli nad gazem jest bardzo niezdrowe
sylwia / sytofala 10.01.2012 19:25
też opalam cebulę tylko dodatkowo ją nacinam , pyszny jest wtedy rosołek :)
suzana 10.01.2012 16:58
będę taki robić

DoradcaSmaku.pl zawiera materiały autopromocyjne marek należących do Prymat sp. z o.o.:

Prymat Kucharek tonaturalne smak