Sposób przygotowania

Z kurczaka wyjąć kości, pozostawiając jedynie końcowe kości w udkach. Otwory po skrzydłach i końcówkę szyjki związać ściśle nitką.

Łopatkę i wątróbkę zmielić, śliwki, cebulę i czosnek drobno posiekać. Wszystkie składniki nadzienia włożyć do miski i wyrobić masę jak na mielone.
Nadzieniem napełnić kurczaka. Nie należy wkładać do kurczaka zbyt dużo nadzienia, gdyż może on podczas pieczenia popękać. W kurczaku powinien zostać luz na włożenie dłoni. Następnie kurczaka zasznurować używając nitki i wykałaczek. Wbić pierwszą wykałaczkę na początku otworu w kurczaku. Nitkę ułożyć nad wykałaczką. Następnie oba końce nitki przełożyć pod wystającymi końcami wykałaczki (z obu stron, każdy koniec nitki osobno). Zawiązać na supeł. Wbić (w odległości ok. 1,5 cm) drugą wykałaczkę i końce nitek przełożyć pod wystającymi końcówkami wykałaczki i znowu zawiązać. Czynność powtarzać do momentu, kiedy otwór będzie dokładnie zaszyty.

Piekarnik rozgrzać do temperatury 180 stopni (bez termoobiegu). Kurczaka ułożyć na blaszce do pieczenia, włożyć do piekarnika i piec do momentu, aż skóra będzie pięknie zrumieniona (ok. 1,5 godziny). Jeżeli kurczak rumieni się nierównomiernie, na 15 minut przed końcem pieczenia, bledsze miejsca należy posmarować wodą z miodem, a następnie zwiększyć temperaturę do 250 stopni.
Kurczaka podajemy na ciepło, lub na zimno, krojąc w plastry.

Komentarze

  • 0
    original
    Opublikowano

    Emilia22

    pięknie wygląda

Dodaj komentarz

Dodawać komentarze mogą tylko zalogowani użytkownicy !

Zaloguj się ! lub Zarejestruj się !