Zarządzaj plikami cookies
Doradca Smaku logoandPrymat logo
Co ugotował Michel Moran w ostatnim odcinku? SPRAWDŹ

Zakwas żytni chlebowy

2.0
(6)
Czas
Czas: 1h
Ilość porcji
Ilość porcji: 5+ os.

Składniki:

mąki żytnie typ 720 2 szk
4 x po 1/2
letniej wody 2 szk
4 x po 1/2 szk przegotowanej

Przepis i sposób przygotowania na: Zakwas żytni chlebowy

Dzień pierwszy : Do czystego słoika co najmniej o pojemności 500 ml wsypać 1/2 szklanki mąki żytniej i wlać 1/2 ciepłej wody ( ale nie gorącej ). Za pomocą najlepiej mątewki dokładnie wymieszać mąkę z wodą aby nie było grudek. Słoik zakryć ściereczką i postawić w ciepłe miejsce z temperaturą około 25 stopni ( u mnie w pobliżu kominka ). Po 12 godzinach zawartość słoika wymieszać i ponownie odstawić w ciepłe miejsce.

Dzień drugi : Do słoika wsypać 1/2 szklanki mąki i wlać 1/2 szklanki ciepłej wody i dokładnie wymieszać. Zakwas zostawić w spokoju na 12 godzin a potem znowu zamieszać.

Dzień trzeci : Ponownie trzeba dosypać 1/2 szklanki mąki i dolać 1/2 szklanki ciepłej wody i wymieszać. Znowu odstawić na 12 godzin i znowu zamieszać.

Dzień czwarty rano : Znowu wsypać 1/2 szklanki mąki i 1/2 szklanki wody i wymieszać aby nie było grudek. Tak dokarmiony zakwas po 3 godzinach można już użyć do wypieku chleba, jednak gdy zakwas jest świeży można zasilić ciasto na chleb drożdżami.

Gotowy zakwas wstawić do lodówki i dokarmiać go najlepiej co tydzień. Wyjąć zakwas z lodówki niech trochę złapie temperatury, dodać mąkę i wodę i zostawić tak na jakieś trzy godzinki. Jeśli nie pieczemy zakwas wstawić do lodówki. Z czasem ścianki słoika będą oblepione suchym zakwasem, warto więc co jakiś czas przelać go do czystego i wyparzonego słoika.

PORADY KULINARNE

Odpowiedzi na pytanie JAK... gotować, upiec, zrobić. Sprawdzone tipy od Doradcy Smaku

DoradcaSmaku.pl zawiera materiały autopromocyjne marek należących do Prymat sp. z o.o.:

Prymat Kucharek tonaturalne smak