Tofu domowej roboty

Czas przygotowania:
1h

Ilość porcji:
1 - 2

Kalkulator jednostek
×

kostka

kg

g

gramów

mała łyż.

dużej łyż.

duża łyż.

ml

łyżeczka

łyżka

szklanka

  • cytryny

    1-2 szt
  • woda

  • soja

    40 (niemodyfikowana)
Wyślij składniki na:
Listonic

Sposób przygotowania

Soję należy opłukać a potem zalać zimną wodą na kilkanaście godzin. W trakcie moczenia zmienić wodę co najmniej raz. Namoczoną soję opłukać, zalać świeżą wodą,a następnie miksować bardzo dokładnie porcjami.

Zmiksowaną soję przecedzić przez podwójnie złożoną gazę. Otrzymane "mleko sojowe" przelać do dużego garnka i zacząć podgrzewać. Do płynu wcisnąć sok z cytryn, który ma zadanie zwarzyć "mleko". Gdyby w trakcie ogrzewania płyn nie chciał się ściąć należy dodać jeszcze więcej soku z cytryny. Zwarzony płyn wylać na durszlak wyłożony gazą tak by tofu mogło odcieknąć jak twaróg.

Tofu, które tak ugotowałam miało bardzo delikatny smak, który moim zdaniem różnił się od tego dostępnego w handlu. Przy okazji gotowania tofu zostaje też sporo wytłoczyn z soi, można je wykorzystać do farszy, pasztetów ( wytłoczyny smakiem przypominają kaszę jaglaną).
Jeśli tofu ma być wykorzystane na słono można je skropić sosem sojowym i delikatnie posolić solą z aromatem wędzarniczym.

Poznaj podobne przepisy

Kulinarne porady

Aktualności

Komentarze (3)

Dodawać komentarz mogą tylko zalogowani użytkownicy
caralajna 24.01.2014 20:30
też czasem sama robię, nigdy nie udało mi się otrzymać zwartej konsystencji do krojenia nożem, ale przemysłowo dodają do soi siarczan magnezu jako koagulant więc może to jest przyczyną. polecam dodać łyżkę jogurtu to zimnego tofu i odstawić na 24 h jest lepiej strawne i ma jogurtowy smak. :)
artur7 22.01.2014 17:26
apetyczne na sniadanir
Romanowka 22.01.2014 16:58
Przydatny przepis!

MASZ GŁOWĘ PEŁNĄ KULINARNYCH POMYSŁÓW?

Zaloguj się i podziel się z innymi swoimi przepisami!

prymat