Zarządzaj plikami cookies
Doradca Smaku logoandPrymat logo
Co ugotował Michel Moran w ostatnim odcinku? SPRAWDŹ

"Sosnowy syrop z miodem"

2.0
(1)
Czas
Czas: 1h
Ilość porcji
Ilość porcji: 5+ os.

Składniki:

pędy sosny 5 litrów
cukier kryształ 1 kilogram
miód 350 gram
woda 1,5 litr
gaza 1 metr
słoik 5 litr

Przepis i sposób przygotowania na: "Sosnowy syrop z miodem"

Wiele osób czyści pędy ja jednak z domu jestem nauczona, że najwięcej smaku jest z reguły w tym, co się odrzuca. Tak więc nie oczyszczałam ich z niczego.

Czubki wrzucamy do dużej miski i zalewamy wodą. Po godzince wodę odlewamy (ale nie odciskamy ich z nadmiaru płynu), przekładamy do litrowych słoików po jednej garści, zasypujemy cukrem, odrobinę uciskamy, kolejna warstwa pędów, cukru, uciskamy i tak do zapełnienia słoików.

Odstawiamy na dwa dni w bardzo ciepłe miejsce - najlepiej na parapet by słońce pieściło nasz syrop.

Po dwóch dniach pędy puszczą trochę soku, jednak niezbyt szałową ilość. Dlatego też by nie czekać zbyt długo - przekładamy je do dużego garnka, a słoiki płuczemy wodą i dolewamy do garnka taką sosnową, słodką wodę.

Gotujemy dobre dwie, trzy godziny tworząc w domu atmosferę lasu i inhalując się pięknym zapachem.

Słoiki, które wykorzystywaliśmy do uzyskania soku - myjemy i wyparzamy, a kiedy będą wyparzone jakieś 30 minut przed przekładaniem syropu - zalewamy je jeszcze raz wrzątkiem by były gorące podczas zalewania.

Syrop najpierw odcedzamy przez zwykłe sitko, wyrzucamy pędy, odcedzamy jeszcze dwa razy przez drobne sitko i raz przez sitko wraz z gazą. Kiedy będzie już idealnie czysty - podgrzewamy go jeszcze 15 - 20 minut i w tym czasie dodajemy miód uważając by już go nie zagotować, ponieważ miód łatwo traci swoje wartości.

Gorący syrop przelewamy do wyparzonych i ciepłych słoików, mocno zakręcamy i stawiamy do góry dnem na całą noc, by zassała się zakrętka.

Syrop z sosny to pełen natury syrop świetny na kaszel i przeziębienie. Można go stosować nawet u małych dzieci, które kochają jego słodki smak i tak jak ja - pamiętają go przez całe życie.

"Syrop z sosny posiada wiele cennych właściwości - głównie wykrztuśne i przeciwbakteryjne. Olejek sosnowy, który zawiera pinen i borneol, świetnie działa w nieżycie górnych dróg oddechowych, chrypce, suchym kaszlu. Syrop z sosny ułatwia odkrztuszanie, dezynfekuje drogi oddechowe i je udrożnia. Przynosi znaczną ulgę w przeziębieniach, a także grypie, katarze, zapaleniu oskrzeli i gardła. Syrop z sosny ma działanie napotne. Ponieważ zawiera znaczną ilość witaminy C i soli mineralnych, syrop z sosny stosuje się również jako preparat wzmacniający i uodparniajacy cały organizm." - Gabriela Rapiej

PORADY KULINARNE

Odpowiedzi na pytanie JAK... gotować, upiec, zrobić. Sprawdzone tipy od Doradcy Smaku

anja3107 09.05.2012 12:49
super
Patrycja35 09.05.2012 12:39
uwielbiam

DoradcaSmaku.pl zawiera materiały autopromocyjne marek należących do Prymat sp. z o.o.:

Prymat Kucharek tonaturalne smak