Przepis i sposób przygotowania na: Śledzie wigilijne na trzy sposoby
Śledzie są bardzo zdrowe i pomimo, że są dosyć tłuste to mają niedużo kalorii (160 kcal w 100 g). Warto jeść zatem śledzie nie tylko od święta ale przez cały rok. By pozbyć się nadmiaru soli i przykrego, rybnego zapachu śledzie należy namoczyć. Całe śledzie moczymy przez 12-18 godzin. Wypatroszone krócej. W tym czasie przynajmniej kilka razy musimy zmienić wodę. By podkręcić wyrazistość naszych śledzi, możemy dodać Przyprawę do potraw Kucharek.
Filety śledzi osuszyć, pokroić na kawałki i przełożyć do miski, zalewając je oliwą z oliwek lub olejem. Przygotować dodatki.
Sposób 1:
Cebule obrać, pokroić w kostkę i podsmażyć na łyżce masła. Przecier przelać do naczynia, dodać zarumienioną cebulkę, przyprawy oraz miód do smaku. Śledzie przełożyć do słoika i zalać marynatą. Wstawić na godzinę do lodówki, aby smaki się połączyły.
Sposób 2:
Cebulę obrać, pokroić w kostkę. Przełożyć do miski, dodać żurawinę i posiekane, uprażone na suchej patelni orzechy. Doprawić szczyptą tymianku, solą i pieprzem. Zalać olejem i wymieszać składniki do połączenia. Do kamionki/słoja przełożyć kawałki śledzi warstwami z farszem. Wstawić do lodówki na ok. 1 godzinę, aby smaki się połączyły.
Sposób 3:
Koper umyć, osuszyć i drobno posiekać. Cebule obrać i pokroić w pióra. Paprykę umyć, wyjąć nasiona i pokroić w plasterki. Ułożyć warstwami w misce – śledzie, koper, cebulę, paprykę i posypać przyprawami. Następnie powtórzyć warstwy aż do wyczerpania składników. Gotowe śledzie zalać olejem i wstawić na ok. 1 godzinę do lodówki, aby smaki się połączyły.