Zarządzaj plikami cookies
Doradca Smaku logoandPrymat logo
Co ugotował Michel Moran w ostatnim odcinku? SPRAWDŹ

Pierogi z kapustą

2.0
(4)
Czas
Czas: 1h
Ilość porcji
Ilość porcji: 5+ os.

Składniki:

Przepis i sposób przygotowania na: Pierogi z kapustą

Ciasto:
50 dag mąki tortowej,
1 łyżeczka masła,
2 żółtka,
wrząca woda.

Farsz:
1 duża główka białej kapusty
3 cebule,
olej,
sól, pieprz.

Kapustę oczyścić z paskudnych liści, podzielić na ćwiartki i wyciąć głąb. Umyć i wsadzić do sporego gara, zalać wodą, posolić i gotować do miękkości. Odcedzić, wystudzić i wycisnąć z nadmiaru wody. Ja przy okazji wyrzucam grube nerwy liści, bo zawsze mi przeszkadzają, a poza tym - są niesmaczne. Pokroić.
Cebulę obrać i pokroić w kostkę.Taką od 5-7 mm. Podsmażyć na oleju na dużej patelni. I ja wcale nie wrzucam cebuli na rozgrzany olej. Mam pewność, że się porządnie zeszkli, zanim zdąży się spalić. Gdy złapie lekkich rumieńców dodać kapustę. Wymieszać i podsmażyć całość. Nie podgrzać, tylko właśnie podsmażyć. Niech i kapusta zacznie łapać kolor. Co kilka minut mieszać łopatką. Doprawić solą i pieprzem wg smaku własnego. Wystudzić.

Przesiać mąkę na stolnicę i wymieszać palcami z masłem. W tym czasie w czajniku gotuję wodę. W momencie kiedy gwizdek staje się coraz to głośniejszy... dodaję do ciasta żółtka i mieszam znowu palcami z całą mąką. I teraz uważając... aby się nie poparzyć - należy wlewać do ciasta gorącą wodę. Nie wiem ile. Śmieję się, bo leję prosto z czajnika. Ale partiami - za każdym razem zagniatając ciasto. Powinno być w miarę miękkie, choć nie rozlazłe. W razie czego... dokładnie przedawkowania wody - można dodać trochę więcej mąki, ale wszystko z umiarem. Bo straci na jakości. Zagniatać je przez kilka minut, uformować w kulę i odstawić na stolnicy oprószonej mąką pod przykryciem na 30 minut.
Podzielić ciasto na 2 części - jedną trzymać nadal pod przykryciem (przełożyć na talerzyk i niech sobie leży) a drugą część rozwałkować cienko na oprószonej mąką stolnicy. Wyciąć szklanką krążki i nadziewać przygotowanym farszem. Ścinki ciasta trzymać pod przykryciem. Mocno zlepić brzegi i odstawić na jakąkolwiek deskę oprószoną mąką. Albo i na blat. W takiej postaci można mrozić. Ja je jeszcze dodatkowo posypuję mąką, aby się nie sklejały. To z tego względu, że opieram jeden pierożek o drugiego i tak wkładam do krainy wiecznych mrozów.
W ten sam sposób potraktować drugą część ciasta, a na samym końcu zagnieść jeszcze raz ścinki i również rozwałkować.
W dużym rondlu zagotować osoloną wodę z dodatkiem łyżki oleju. Na wrzącą wrzucać partiami gotowe pierogi, delikatnie przemieszać i gotować 2 minuty. Mrożone gotują się tyle samo.
Podawać polane masłem. A jeszcze lepiej - polane podsmażoną na oleju cebulką. A najlepiej... z dodatkowym okraszeniem cebulki stopionymi skwarkami.
Wychodzi około 110 pierogów. 107-112 - w tych granicach.

PORADY KULINARNE

Odpowiedzi na pytanie JAK... gotować, upiec, zrobić. Sprawdzone tipy od Doradcy Smaku

Kasia36 15.07.2013 21:56
Moje ulubione ale z kapustą nie kiszoną jeszcze nie jadłam
angelika14 09.12.2011 20:03
PRZEPIS SUPER , NA PEWNO SPRÓBUJĘ
Izabela/bella81 10.06.2011 09:38
bardzo dobre
IlonaAlbertos 02.04.2011 16:23
Apetycznie się prezentują.
Barbara40 11.03.2011 19:46
fajny przepis na ciasto, zrobie na pewno
Katarzyna156 10.12.2010 17:02
uwielbiam :)
Kryska73 20.10.2010 13:48
bardzo takie lubię

DoradcaSmaku.pl zawiera materiały autopromocyjne marek należących do Prymat sp. z o.o.:

Prymat Kucharek tonaturalne smak