Zarządzaj plikami cookies
Doradca Smaku logoandPrymat logo
Co ugotował Michel Moran w ostatnim odcinku? SPRAWDŹ

Karczek wołowy z lodami musztardowymi i szalotką

2.0
(1)
Czas
Czas: powyżej 1h
Ilość porcji
Ilość porcji: 1 - 2 os.
Lody musztardowe mogą być przechowywane przez dłuższy czas, używam ich więc do mięs i ryb, kiedy chcę zadać szyku i dodać życia tradycyjnym potrawom. To świetny sposób, by zaskoczyć nowoczesnością i smakiem. :)

Składniki:

Karczek wołowy:

karkówka wołowa 500 gramów
Sól morska jodowana drobnoziarnista Prymat 1 łyżeczka
Pieprz czarny mielony Prymat szczypta
Pieprz czarny ziarnisty Prymat 5 sztuk
Ziele angielskie całe Prymat 4 sztuki
woda 2 litry
masło klarowane 1 łyżka
Liść laurowy suszony Prymat 2 sztuki

Purée ziemniaczane:

ziemniaki ugotowane 500 gramów
mleko letnie 0,5 szklanki
masło 82% 2 łyżki

Warzywa na maśle:

szalotka 5 sztuk
dynia piżmowa 100 gramów
pomidorki koktajlowe 10 sztuk
masło klarowane 1 łyżka
Sól morska jodowana drobnoziarnista Prymat szczypta
Pieprz czarny Prymat w młynku szczypta

Lody musztardowe:

śmietanka słodka 250 mililitrów
mleko 3,2% 250 mililitrów
Musztarda francuska Prymat 2 łyżki
Musztarda stołowa Prymat 130 gramów
cukier 25 gramów
żółtka duże 4 sztuki

Porada

Przygotowując lody, pamiętajmy, że możemy użyć wielu różnych rodzajów musztardy. Świetnie sprawdzi się chrzanowa, z piwem i miodem i oczywiście z whisky. :)

Przepis i sposób przygotowania na: Karczek wołowy z lodami musztardowymi i szalotką

Przynajmniej dzień przed podaniem dania (lub jeszcze wcześniej), przygotowujemy lody musztardowe. U mnie jest to sobota rano, przed niedzielnym szaleństwem kulinarnym. 

Lody śmietankowe przygotowanie:

Śmietankę i mleko wlewamy do wysokiego garnka i doprowadzamy do wrzenia, uważając, aby nie wykipiały. W tym czasie żółtka i cukier ubijamy na puszystą masę. Zagotowane mleko i śmietankę, mieszając, wlewamy delikatnym strumieniem do masy jajecznej.

Całość przelewamy znowu do garnka i podgrzewamy na bardzo małym ogniu. Nie doprowadzamy do wrzenia. Potrzebujemy maksymalnie 80 stopni, w przeciwnym wypadku powstaną nie lody, a jajecznica. Płyn ma tylko delikatnie zgęstnieć.

Zdejmujemy płyn z palnika i odstawiamy do wystudzenia. Gdy będzie mniej więcej w temperaturze pokojowej lub niższej, dodajemy musztardy i dokładnie mieszamy. Przekładamy do plastikowego pojemnika na żywność z przykrywką i wstawiamy do zamrażarki. Czas wystarczający do zamrożenia lodów zależy od temperatury w zamrażarce. Po mniej więcej 1-1,5 godziny, mieszamy lody przy pomocy blendera lub trzepaczki, aby miały bardziej kremową konsystencję. Czynność powtarzamy około 2-3 razy.

Przygotowanie karczku:

Karczek wołowy myjemy i osuszamy ręcznikiem papierowym. Kroimy w grube, około 3 centymetrowe plastry, oprószamy solą i zmłotkowanym pieprzem. 

Na patelni rozgrzewamy masło klarowane, podsmażamy na nim mięso z obydwu stron, do zrumienienia.

W garnku zagotowujemy wodę z dodatkiem przypraw i solą do smaku, ja lubię także dodać suszone przeze mnie płatki warzyw. Dodajemy podsmażone mięso i dusimy na wolnym ogniu aż będzie miękkie i delikatne (do 1,5 godziny).

Purée ziemniaczane przygotowanie:

Ugotowane ziemniaki ugniatamy z masłem i mlekiem. Zawsze dodaję mleko "na oko", uważając tylko, aby masa nie była zbyt rzadka. Uwielbiam gładkie purée, więc do uzyskania idealnej konsystencji używam blendera z trzepaczką, a cały proces rozpoczynam, kiedy mięso jest już gotowe.

Przygotowanie warzyw:

Warzywa również przygotowujemy tuż przed podaniem (pokroić można oczywiście wcześniej). Powinny być pokrojone w dosyć duże cząstki, aby po podsmażeniu były al dente i nie rozpadły się.

Dynie kroję w grube, krótkie słupki, szalotkę w trapezy, pomidorki zostawiam w całości (odkrawam z każdego niewielki kawałek do dekoracji).

Na patelni rozgrzewamy masło klarowane. Na początek kilka minut przesmażamy dynię, następnie dodajemy szalotkę i zupełnie na koniec wrzucamy pomidorki. Powinny tylko złapać temperaturę i nabrać połysku. 
Warzywa oprószamy solą i delikatnie świeżo zmielonym pieprzem.

Propozycja podania:

Na talerzu kładziemy porcję purée, robimy  dołek lub łezkę przy pomocy łyżki. Dookoła układamy warzywa, część szalotki, która się rozpadła kładziemy na środek, a na nią zaś mięso, które delikatnie polewamy sosem.

Lody idealnie komponują się z mięsem i warzywami, a podać je możemy na dwa sposoby.

Na tym samym talerzu, przykładowo na odrobinie purée ziemniaczanego lub pokruszonym sucharku/suchym chlebie, na oddzielnym talerzu również kładąc gałkę na sucharkach, aby nie "uciekała", a gość mógł dokładać wybraną ilość do naszego dania lub prosto na mięso, aby lody zaczęły się delikatnie rozpływać i tworzyć kremowy sos.

Oczywiście w każdym przypadku należy serwować je od razu po przygotowaniu porcji.

Lody musztardowe nie tylko w tym przypadku są świetną alternatywą do sosu. W tej formie niezaprzeczalnie wciąż stanowią element zaskoczenia dla niejednego miłośnika kuchni.

Wyraźny, ale nie nachalny smak musztardy i kremowa konsystencja mogą uwieść wielu niedowiarków i sceptyków kulinarnych nowinek.:)

PORADY KULINARNE

Odpowiedzi na pytanie JAK... gotować, upiec, zrobić. Sprawdzone tipy od Doradcy Smaku

DoradcaSmaku.pl zawiera materiały autopromocyjne marek należących do Prymat sp. z o.o.:

Prymat Kucharek tonaturalne smak