Zarządzaj plikami cookies
Doradca Smaku logoandPrymat logo
Co ugotował Michel Moran w ostatnim odcinku? SPRAWDŹ

Grzyby duszone na maśle, pasteryzowane

5.0
(61)
Czas
Czas: 30 min
Ilość porcji
Ilość porcji: 5+ os.

Składniki:

masło klarowane 0,5-1 kg
sól i pieprz mielony do smaku:
cebula biała kilka sztuk
grzyby leśne 5 -6 kg

Przepis i sposób przygotowania na: Grzyby duszone na maśle, pasteryzowane

grzyby dokładnie oczyściłam segregując je gatunkami - oddzielnie podgrzybki, oddzielnie koźlarze, oddzielnie płachetki i osobno kurki. Wszystkie dokładnie umyłam i osączyłam starannie.
Jeśli chcemy udusić grzyby z cebulą to trzeba ją obrać i pokroić w cienkie piórka albo kosteczkę.

Grzyby pokroiłam na kawałki - grube plasterki - ale nie za drobno bo jeszcze się skurczą podczas obróbki a ciapy nie chcemy. Kurki, jeśli nieduże, dobrze zostawić w całości. Na dużej patelni i w rondlu rozgrzałam bardzo mocno po kilka dużych łyżek masła klarowanego, wrzuciłam partię grzybów jednego gatunku, ok. 1 kg i ew. trochę cebuli. Smażyłam mieszając, na mocnym ogniu, przez ok. 5 minut aż skurczyły się znacznie a cebula się zeszkliła, przykryłam pokrywką i dusiłam dosłownie 3 minuty. Doprawiłam solą i pieprzem. Przełożyłam do wyparzonych słoiczków i zakręciłam. Tak samo przygotowałam pozostałe grzyby. Nakładając do 3/4 wysokości słoików trzeba grzyby lekko ugniatać żeby między kawałkami nie pozostały pęcherzyki powietrza. Niech Was nie przeraża ilość masła - tłuszcz konserwuje a po otwarciu słoika i zagrzaniu zawartości można część masła odlać i wykorzystać np. do okraszenia ziemniaków czy doprawienia sosu.

Napełnione grzybami i zakręcone słoiczki wstawiłam do garnka wyłożonego na dnie ściereczką. Pasteryzowałam 30 minut w leciutko pyrkającej wodzie. Zostawiłam do ostudzenia. Żeby grzyby nam się nie zepsuły, co niestety lubią robić, trzeba je pasteryzować jeszcze dwukrotnie w odstępach 24 godzin. Ten proces nazywa się tyndalizacją i powoduje zabicie wszelkich drobnoustrojów ew. znajdujących się w słoikach, nawet w formie przetrwalnikowej.

Do pierwszej pasteryzacji wstawiłam słoiki napełnione gorącymi grzybami i zalałam gorącą wodą. Następnego dnia wstawiałam je do zimnej wody bo zawartość także była zimna.

Ja doprawiam grzyby tylko solą i pieprzem, ale możecie dodać jakieś zioła. Cebula też jest tutaj tylko opcjonalnie - do część grzybów ją dodaję a do części nie. Używam masła klarowanego bo można je bardziej rozgrzać i smażenie grzybów trwa krócej. Poza tym takie masło nie jełczeje i przetwory lepiej się przechowują.Tyndalizacja jest konieczna - kilka lat temu zapasteryzowałam 5 słoiczków tylko raz i niestety, po kilku tygodniach zepsuły się więc nie radzę ryzykować.

PORADY KULINARNE

Odpowiedzi na pytanie JAK... gotować, upiec, zrobić. Sprawdzone tipy od Doradcy Smaku

SmacznaPyza 25.10.2013 18:04
idealme - szlachetne czy nie to niemki bardzo lubię więc co roku kilka słoików przygotowuję na zimę. Czy brzydko wyglądają ? kwestia gustu - do zupy czy innego dania świetnie się nadają :)
idealme 24.10.2013 17:34
niemki to mało szlachetne grzyby i brzydko wyglądają takie pokrojone w słoiku, szkoda, że nie użyłaś prawdziwków i podgrzybków ;]
SmacznaPyza 19.08.2013 18:19
tak się od wieków właśnie konserwowało grzyby, tyle że zlewając je z tym masłem np. do kamiennych garnków więc musiały przetrwać bez pasteryzacji - to masło konserwuje grzyby i świetnie się przechowują - potem używając takiego przetworu podgrzewam go i olewam większość tłuszczu - zostaje mi grzybowe masło które dodaję do różnych innych dań
alaaa 18.08.2013 15:14
strasznie dużo tego masła , nawet do 1 kg ,,,
SmacznaPyza 18.07.2013 11:54
nie muszą być posegregowane gatunkami - ja tak lubię bo różnych grzybów używam do różnych dań. Różne gatunki mają swoje specyficzne smaczki i trzeba lubić wszystkie żeby je wymieszać. Nie wiem jak długo można je przechowywać - u mnie jest to zwykle kilka miesięcy z chłodnej spiżarni.
Aannkaa82 17.07.2013 21:48
Genialny pomysł. Idealne na sosik grzybowy. Pierwszy raz spotkałam się z takim przepisem w związku z tym mam dwa pytania. 1. Jak długo można przechowywać te grzybki?(czy mają jakiś "termin przydatnosci"). 2. Czy grzyby muszą być posegregowane gatunkami? (bo ja na przykład lubię mieszane).
SmacznaPyza 12.06.2013 20:43
Piotr, takie jest lepsze zarówno do smażenia jak i przetworów - wytrzymuje wyższą temperaturę i przechowywane długo nie jełczeje
Piotr1 12.06.2013 19:12
Musi być masło klarowane???
smakoszek 23.11.2012 22:02
u mnie też po jednej pasteryzacji takie grzybki w tłuszczu się zepsuły :)
Megi 27.10.2012 10:48
wow ile grzybków:) pyszne, idealne na zime:)
SmacznaPyza 21.10.2012 14:12
dokładnie tak , chociaż nie wiem czy u mnie do zimy wytrzymają :D
Adamorek 21.10.2012 14:00
potem mamy skarb zimą

DoradcaSmaku.pl zawiera materiały autopromocyjne marek należących do Prymat sp. z o.o.:

Prymat Kucharek tonaturalne smak