Dżem jabłkowo–jeżynowy

Czas przygotowania:
powyżej 1h

Ilość porcji:
5+

Dziś soczyste i rumiane jabłka zbierane w dziko rosnącym sadzie w duecie z czarnymi jeżynami, zbieranymi skoro świt - również dziko rosnące. Dżem jest banalnie prosty w przygotowaniu, a jaki pyszny! Ma piękny fioletowy kolor i wspaniały smak.
  Przepis doceniony przez Doradcę Smaku
Kalkulator jednostek
×

kostka

g

kg

gramów

gniazda

gniazd

ml

duża łyż.

dużej łyż.

mała łyż.

łyżeczka

łyżka

szklanka

Składniki

  • jabłko

    1 kilogram
  • jeżyny

    500 gramów
  • cukier

    250 gramów
Wyślij składniki na:
Listonic

Sposób przygotowania

Przygotowanie owoców

Jabłka myjemy, osuszamy i obieramy ze skórki, usuwając również gniazda nasienne. Kroimy je w większą kostkę i przekładamy do dużego garnka - najlepiej takiego z grubym dnem. Jabłka prażymy na małym ogniu, od czasu do czasu mieszając.

Jeżyny płuczemy na sicie pod bieżącą wodą.

Gdy jabłka zaczynają się rozpadać, dodajemy jeżyny, mieszamy i dalej prażymy, aż wszystkie owoce całkowicie się rozpadną. Czas prażenia jabłek zależy od ich odmiany.

Pod koniec prażenia dodajemy cukier*, dokładnie mieszamy do momentu, aż cukier całkowicie się rozpuści. Pestki zostawiam, to znaczy nie przecieram dżemu na koniec - niech chrupią!

Słoiki i nakrętki myjemy, wyparzamy i osuszamy. Gorący dżem przekładamy do słoików. Brzegi słoików dokładnie wycieramy jeśli zabrudziły się przy nakładaniu i mocno zakręcamy.

Pasteryzacja

Na dno szerokiego garnka wkładamy ściereczkę. Układamy słoiki z ogórkami tak, aby się nie stykały ze sobą. Garnek uzupełniamy wodą do 3/4 wysokości słoików. Doprowadzamy do wrzenia, zmniejszamy moc palnika i pasteryzujemy słoiki z dżemem 15-20 minut. Po tym czasie słoiki ostrożnie wyjmujemy z garnka i odwracamy do góry dnem. To najlepszy sposób na sprawdzenie, czy słoiki są szczelnie zamknięte. Pozostawiamy je tak do całkowitego wystudzenia. Dżem przechowujemy w chłodnym i ciemnym miejscu.

* ilość cukru zależy od tego, jak kwaśne są owoce. Najlepiej dodawać cukier stopniowo i kontrolować smak.

Uwagi dodatkowe

Z podanej ilości składników otrzymujemy 7 słoików o pojemności 200 mililitrów.

Poznaj podobne przepisy

Kulinarne porady

Aktualności

Komentarze (0)

Dodawać komentarz mogą tylko zalogowani użytkownicy

MASZ GŁOWĘ PEŁNĄ KULINARNYCH POMYSŁÓW?

Zaloguj się i podziel się z innymi swoimi przepisami!

prymat