Zarządzaj plikami cookies
Doradca Smaku logoandPrymat logo
Co ugotował Michel Moran w ostatnim odcinku? SPRAWDŹ

Wartościowe i zdrowe śniadanie dla dziecka - o czym pamiętać, czego unikać?

Wartościowe i zdrowe śniadanie dla dziecka - o czym pamiętać, czego unikać?

Śniadanie jest bardzo ważnym składnikiem prawidłowej diety każdego dziecka. Intensywnie rosnący i rozwijający się organizm potrzebuje z rana solidnej dawki energii, aby mógł stawić czoła fizycznym i intelektualnym wyzwaniom nadchodzącego dnia. Zdrowe śniadanie dla dziecka powinno bazować głównie na pełnowartościowych, lekkich i pożywnych składnikach, które będą miały pozytywny wpływ na funkcjonowanie jego organizmu. Należy natomiast unikać tzw. pustych kalorii, czyli wszelkiego rodzaju słodyczy i wysoko przetworzonej żywności, które nie mają żadnych pozytywnych właściwości zdrowotnych. Sprawdźmy, jakie powinno być idealne śniadanie dla dziecka!

Zdrowe śniadanie dla dziecka i jego rola

Według zasad zdrowego odżywiania, dziecko powinno spożywać od 4 do 5 pełnowartościowych posiłków dziennie. Śniadanie jest najważniejszym z nich, gdyż jest to pierwszy posiłek po wielogodzinnej, nocnej przerwie. Jego zadaniem jest dostarczenie organizmowi dziecka solidnej dawki energii, potrzebnej na nadchodzący dzień oraz wartości odżywczych. Bardzo ważne jest, aby dziecko zjadło śniadanie bez pośpiechu, przed wyjściem do szkoły, gdyż zapewni mu ono energię potrzebną do nauki oraz ochroni przed uczuciem głodu i podjadaniem pomiędzy zaplanowanymi posiłkami.

Zadaniem rodziców jest zaszczepienie w dziecku zwyczaju jedzenia śniadań, prawidłowych nawyków żywieniowych oraz dbanie o prawidłowo zbilansowaną dietę. Wartościowe śniadanie dla dziecka to takie, które dostarczy jego organizmowi składników odżywczych we właściwych proporcjach. Zdrowe śniadanie dla dziecka powinno być źródłem błonnika niezbędnego w procesie prawidłowego trawienia, białka zapewniającego prawidłowy wzrost, węglowodanów złożonych dostarczających energię i zapewniających uczucie sytości oraz dobrych tłuszczów, mających pozytywny wpływ na funkcjonowanie układu nerwowego i ułatwiających przyswajanie niektórych witamin.

Wartościowe śniadanie dla dziecka – na jakich składnikach powinno bazować?

Zdrowe śniadanie dla dziecka powinno bazować przede wszystkim na pełnoziarnistych produktach zbożowych. Są one podstawowym źródłem węglowodanów złożonych, błonnika i witamin. Należą do nich m. in. pieczywo razowe i graham, płatki owsiane, jaglane, orkiszowe i żytnie, kasza gryczana, makarony oraz ryż. Na ich bazie możemy przygotować kanapki na śniadanie i lunch w szkole z dodatkiem warzyw, chudej wędliny, sera żółtego lub różnego rodzaju past. Warto wypróbować m. in. zdrową pastę z jajek i awokado lub pastę twarogową z jajkiem, które świetnie sprawdzą się na szybkie śniadanie dla dziecka przed szkołą.

Wartościowe śniadanie dla dziecka powinno być także źródłem białka, które znajdziemy m. in. w naturalnym twarogu, jajkach, produktach mlecznych (np. kefirze, jogurcie naturalnym, maślance i samym mleku), rybach, chudym mięsie drobiowym, jagnięcym i cielęcym oraz nasionach strączkowych. Do śniadania dla dziecka warto dodać także zdrowe tłuszcze – znajdziemy je m. in. w orzechach, pestkach, awokado oraz oliwie z oliwek. Na bazie tych składników możemy przygotować np. klasyczny twarożek z dodatkiem świeżej rzodkiewki lub innych, lubianych przez dziecko warzyw albo sycący omlet z szynką, papryką, szpinakiem i żółtym serem.

Bardzo ważnym składnikiem wartościowego śniadania dla dziecka są także sezonowe warzywa i owoce. Ich dodatek pozwala nie tylko wzbogacić pierwszy posiłek naszej pociechy o witaminy i minerały niezbędne do prawidłowego rozwoju jego organizmu, ale także uczynić go bardziej kolorowym i zachęcającym do spożycia. Warto wykorzystać ten potencjał, serwując dziecku pożywne koktajle owocowe, marchewkowo-jabłkową jaglankę z orzechami lub dodając je do tak uwielbianych przez najmłodszych pancakes z owocami. Sekretem smacznego śniadania, którego dziecko wręcz nie będzie mogło się doczekać, są także przyprawy śniadaniowe, które można znaleźć w ofercie marki Prymat. Ich dodatek sprawi, że takie na pozór zwyczajne dania, jak owsianka, jajecznica czy twarożek, nabiorą zupełnie nowego smaku.

Jakich składników unikać przy przygotowywaniu zdrowego śniadania dla dziecka?

Istnieje szereg produktów spożywczych, które nie nadają się na śniadanie dla dziecka. Wśród nich warto wymienić przede wszystkim wszelkie wysoko przetworzone i słodzone płatki śniadaniowe. Nie zawierają praktycznie żadnych składników odżywczych, a jedynie cukry proste, które tylko chwilowo zaspokajają głód i dostarczają energii. Podobnie sytuacja przedstawia się w przypadku popularnych croissantów, drożdżówek i innych wysoko przetworzonych słodkości, które powinny gościć w menu dziecka jedynie okazjonalnie.

Na śniadanie dla dziecka nie nadają się także gotowe jogurty owocowe, które zawierają w swoim składnie bardzo dużo cukru – zamiast nich warto pokusić się o samodzielne przygotowanie jogurtu owocowego. Świetnie sprawdzi się tu np. przepis na jogurt z malinami, nasionami słonecznika i miodem. Unikajmy także parówek, które są najczęściej produkowane ze słabej jakości mięsa, a przy tym zawierają sporo tłuszczu, konserwantów oraz soli. Jeśli natomiast maluch uwielbia kanapki, zamiast białego pieczywa, wykorzystajmy do ich przygotowania chleb lub bułki pełnoziarniste.

 

 

 

PORADY KULINARNE

Odpowiedzi na pytanie JAK... gotować, upiec, zrobić. Sprawdzone tipy od Doradcy Smaku

DoradcaSmaku.pl zawiera materiały autopromocyjne marek należących do Prymat sp. z o.o.:

Prymat Kucharek tonaturalne smak