Zarządzaj plikami cookies
Doradca Smaku logoandPrymat logo
Co ugotował Michel Moran w ostatnim odcinku? SPRAWDŹ

Stopnie wysmażenia steka – co oznaczają?

Stopnie wysmażenia steka – co oznaczają?

Steki wołowe, to tradycyjne danie kuchni amerykańskiej. Przyrządzenie idealnego steku, to nie lada wyzwanie kulinarne.  Większość z nas zazwyczaj wybiera mocno wysmażony stek, jednak stopni wysmażenia steku jest więcej i warto poznać wszystkie. Sprawdź nasze wskazówki i naucz się przyrządzać idealne steki wołowe.

Jakie mięso na steka?

t-bone 1200x800

Smażenie steku rozpoczynamy od wyboru odpowiedniego mięsa. Spośród różnych części wołowiny, niektóre nadają się lepiej do grillowania, inne mniej. Jeśli chcecie przyrządzić idealnego steka sprawdzą się następujące rodzaje mięsa:

-rib eye z charakterystycznym okiem tłuszczu. To fragment antrykotu, który możemy podać z kością lub bez.

-delikatna polędwica wołowa

- rostbef i polędwica przedzielona kością w kształcie literki T, czyli popularne t-bone

-bavette wycięty z łaty wołowej, z grubymi, delikatnymi włóknami.

-wycięty fragment udźca wołowego tzw. round tip

Podczas wyboru mięsa, należy szczególną uwagę zwrócić na zawartość tłuszczu, który jest nośnikiem smaku, dzięki jego dostatecznej ilości w wołowinie, gotowy stek jest soczysty i kruchy. 

Jak przygotować mięso do smażenia?

Przed rozpoczęciem obróbki termicznej steków, mięso trzeba odpowiednio przygotować. Najlepiej, aby wołowina była w temperaturze pokojowej, dlatego powinno się ją wyjąć z lodówki co najmniej 45 minut przed położeniem na patelnię.

Przed smażeniem, steki należy wyłącznie posolić. Posolone mięso kładziemy na rozgrzaną patelnie z grubym dnem.  Należy pamiętać, że steki smażymy w wysokiej temperaturze, dlatego odpowiednim tłuszczem do smażenia będzie olej rzepakowy, rafinowana oliwa lub masło klarowane.

Ważną wskazówką jest również to, że nie nakłuwamy mięsa podczas smażenia. Kiedy chcemy odwrócić stek na drugą stronę, używamy drewnianych lub silikonowych szczypiec, ewentualnie szpatułki. Jeśli nakłujemy stek widelcem, pozbawimy go soczystości i aromatu.

 

Stopnie wysmażenia steka

stek2 1200x800

-BLUE- stek bardzo krwisty, który obsmażamy delikatnie po minucie z każdej strony. Mięso jest lekko podsmażone z zewnątrz, natomiast środek jest zupełnie surowy i subtelnie ciepły. Ten stek może wydawać się gąbczasty, bardzo miękki, a po przekrojeniu wypłynie z niego dużo soków.

-Rare- stek krwisty, który charakteryzuje się wyjątkowo intensywnym czerwonym kolorem oraz soczystością. Po przekrojeniu możemy jednak zauważyć, że białko się ścina.  Stopień wysmażenia rare wskazuje, że stek powinien być ciepły i zarumieniony na bokach.  Jeśli chcemy osiągnąć ten stopień wysmażenia, powinniśmy smażyć mięso po 2 minuty z każdej strony.

-medium rare - średnio krwisty stek. To najczęściej wybierany stopień wysmażenia steku. Jeśli chcemy uzyskać  delikatnie różowy kolor po przekrojeniu i cieszyć się lekko wypływającymi sokami, powinniśmy grillować mięso po 3 minuty z każdej ze stron.

-medium- średnio wysmażony stek. Aby osiągnąć efekt bladoróżowego, bardziej jędrnego mięsa, smażymy go przez około 4-5 minut z każdej ze stron. Po przecięciu mięsa jego środek będzie różowy, a z zewnątrz uzyskamy barwę brązową. Ten stopień wysmażenia sprawia, że stek nie jest już krwisty, natomiast mięso wciąż jest bardzo soczyste.

-medium well- dobrze wysmażony stek. Ten stek charakteryzuje się brunatną barwą, a po dotknięciu jest dość twardy, lecz elastyczny. Jeśli zależy nam na uzyskaniu takiego efektu, powinniśmy smażyć mięso około 6-7 minut z każdej ze stron.

-well done- bardzo dobrze wysmażony stek. To najwyższy stopień wysmażenia steku. Jeśli chcemy, aby nasze mięso było brązowe i twarde, bez wypływających soków, to smażenie powinno trwać po 8 minut z każdej strony.

Co przed podaniem steku?

Obojętnie jaki stopień wysmażenia steku wybierzemy, po zakończonej obróbce cieplnej, powinniśmy dać stekowi odpocząć. Po ściągnięciu mięsa z patelni, kładziemy je na 5 minut na którymś z boków, tak by krew i soki rozpłynęły się po całym steku równomiernie. Ten zabieg sprawia, że mięso jest delikatne, sprężyste i soczyste.

Idealnie będą pasowały do niego domowe frytki, ziemniaki pieczone w całości w mundurkach i lekka sałatka lub pikantne pikle.

DoradcaSmaku.pl zawiera materiały autopromocyjne marek należących do Prymat sp. z o.o.:

Prymat Kucharek tonaturalne smak