Doradca Smaku logoandPrymat logo
PROMOCJA! -10% na ulubione przyprawy z kodem DS10. SPRAWDŹ

Jak właściwie ostrzyć noże?

Jak właściwie ostrzyć noże?

Ostre noże to podstawa dla każdego szefa kuchni. Ich jakość to nie tylko kwestia ich wykonania i materiałów, ale także właściwej opieki i dbania o ostrze. W jaki sposób?

Noże należy ostrzyć regularnie, mniej więcej raz w miesiącu, w zależności od tego, jak często i intensywnie ich używamy. Najlepiej nadaje się do tego dobra ostrzałka, która ma kilka stopni ostrzenia (najczęściej dwa lub trzy) do wyboru. Wtedy do stępionych narzędzi użyjemy wszystkich kolejnych trzech stopni, a do odświeżenia skorzystamy tylko z dwóch ostatnich. Co ważne, w każdym slocie wykonujemy nie więcej niż kilka ruchów. Najlepsze ostrzałki na rynku posiadają koła stalowe pokryte proszkiem diamentowym oraz np. koło z kamienia szlifierskiego.

Pamiętajmy też, że noże zrobione ze zbyt miękkiej stali zawsze będą się szybciej tępić i gorzej ostrzyć. Natomiast sprzęty lepszej jakości najczęściej robione są z twardszej, solidniejszej stali niemieckiej – z nimi będziemy cieszyć się bardzo sprawnym krojeniem i efektywnym ostrzeniem przez dużo dłuższy czas.

Autor: Zwieger

DoradcaSmaku.pl zawiera materiały autopromocyjne marek należących do Prymat sp. z o.o.:

Prymat Kucharek tonaturalne smak