Zarządzaj plikami cookies
Doradca Smaku logoandPrymat logo
Co ugotował Michel Moran w ostatnim odcinku? SPRAWDŹ

Jak długo gotować warzywa na sałatkę?

Jak długo gotować warzywa na sałatkę?

Sałatki to zdrowe, pożywne i smaczne dania, po które szczególnie chętnie sięgamy wiosną i latem. Można je przygotować na bazie surowych lub gotowanych warzyw. Jedną z najpopularniejszych w naszym kraju sałatek, której głównym składnikiem są gotowane warzywa, jest sałatka jarzynowa – niekwestionowana królowa polskich stołów w czasach PRL. Jednym z sekretów jej wyjątkowego smaku są odpowiednio ugotowane warzywa. W związku z tym, wiele osób zastanawia się, ile gotować warzywa na sałatkę? Oto praktyczne wskazówki, dzięki którym sałatki na bazie gotowanych warzyw zawsze będą udane!

Jak długo gotować warzywa na sałatkę?

Sałatki, w których recepturze znajdują się gotowane warzywa, są nieco bardziej wymagające w przygotowaniu od sałatek powstających wyłącznie na bazie surowych składników. W ich przypadku nie wystarczy bowiem pokroić warzywa i wymieszać je z sosem lub dressingiem, aby podać gotowe danie do stołu. Konieczne jest jeszcze poddanie niektórych składników obróbce cieplnej, której głównym zadaniem jest ich zmiękczenie oraz przygotowanie do spożycia. Warzywa do sałatek, które najczęściej gotujemy, to m. in. ziemniaki, marchew, buraki i korzeń pietruszki. Na bazie gotowanych ziemniaków powstaje m. in. sałatka ziemniaczana z wędliną, warto wypróbować także sałatkę z tuńczykiem, jajkami, marchewką i groszkiem.

Zanim przystąpimy do realizacji konkretnego przepisu, warto więc dowiedzieć się, ile powinno potrwać gotowanie warzyw na sałatkę. Jest to o tyle istotne, że warzywa w wyniku gotowania powinny uzyskać pożądaną konsystencję – nie mogą być ani zbyt twarde, ani zbyt miękkie. Jeśli będziemy gotowali je za krótko, nie uda się wydobyć z nich smaku charakterystycznego dla warzyw gotowanych, jeśli natomiast proces gotowania będzie zbyt długi, warzywa będą rozpadały się, utracą także większość składników odżywczych. Sprawdźmy, jak długo gotować warzywa na sałatkę na przykładzie najpopularniejszej sałatki jarzynowej.

Ile gotować warzywa na sałatkę jarzynową?

Sałatka jarzynowa to jedna z najbardziej charakterystycznych potraw w Polsce. Serwuje się ją zazwyczaj na specjalne okazje – urodziny, imieniny, rodzinne imprezy okolicznościowe, a także na sylwestra i Wielkanoc. Tradycyjna sałatka jarzynowa powstaje na bazie gotowanych warzyw, które możemy przygotować zarówno w wodzie, jak i na parze. Obróbce termicznej poddaje się ziemniaki, marchew oraz korzeń pietruszki, które należy pokroić w kostkę. Warzywa gotujemy w lekko osolonej wodzie. W zależności od wybranej metody, odpowiedź na pytanie, jak długo gotować warzywa na sałatkę jarzynową, może być różna.

Jeśli zdecydujemy się na ugotowanie warzyw w wodzie, czas ich gotowania potrwa ok. 30-40 min. Tyle wystarczy, aby warzywa zdążyły zmięknąć, ale nie stały się zbyt miękkie i tym samym pozbawione składników odżywczych. Podczas gotowania, warto od czasu do czasu sprawdzać ich konsystencję – przyjmuje się, że gotowanie warzyw na sałatkę powinno zostać zakończone, kiedy widelec miękko zagłębia się w warzywo. Sałatka jarzynowa może być przygotowana na tradycyjną modłę, jak i występować w bardziej nowoczesnym wydaniu – dla miłośników nowych smaków poleca się sałatka jarzynowa z gruszką, klasyczny przepis z owocową nutą.

Jak długo gotować warzywa na sałatkę na parze i w szybkowarze?

Warzywa na sałatkę jarzynową możemy przygotować także na parze. Czas gotowania różni się w zależności od konkretnego warzywa. Marchew i pietruszkę na parze gotuje się ok. 15 min., ziemniaki pokrojone w talarki na ugotowanie potrzebują natomiast ok. 20 min. Gotowanie na parze jest o tyle korzystne, że przygotowane w ten sposób warzywa zachowują więcej substancji odżywczych. Krótkie blanszowanie warzyw na parze pozwala także na zachowanie ich większej chrupkości – warzywa nie są surowe, ale nie są także tak miękkie, jak te ugotowane w wodzie. Możemy je przygotować zarówno w parowarze, jak i w specjalnym garnku przeznaczonym do gotowania na parze.

Kolejną metodą gotowania warzyw na sałatkę jest ich przygotowanie w szybkowarze. Jego zastosowanie pozwala na skrócenie o ok. połowę czasu potrzebnego na ugotowanie poszczególnych składników w wodzie, przez co jest to świetnie rozwiązanie dla osób zabieganych. Warzywa przygotowane w szybkowarze, podobnie jak te gotowane na parze, zachowują także więcej składników odżywczych, co docenią osoby stosujące się do zasad zdrowego odżywiania. Ile więc powinno trwać gotowanie warzyw na sałatkę w szybkowarze? Już zaledwie 10 min. wystarczy, aby przygotować w ten sposób np. pietruszkę, marchew i ziemniaki. Nieco dłużej, bo ok. 25 min., potrwa natomiast ugotowanie czerwonych buraków, które występują w głównej roli np. w sałatce z burakiem i kozim serem.

 

 

PORADY KULINARNE

Odpowiedzi na pytanie JAK... gotować, upiec, zrobić. Sprawdzone tipy od Doradcy Smaku

DoradcaSmaku.pl zawiera materiały autopromocyjne marek należących do Prymat sp. z o.o.:

Prymat Kucharek tonaturalne smak