Zarządzaj plikami cookies
Doradca Smaku logoandPrymat logo
Co ugotował Michel Moran w ostatnim odcinku? SPRAWDŹ

Czym się kierować, wybierając nóż?

Czym się kierować, wybierając nóż?

Asortyment dostępnych na rynku noży jest naprawdę duży, dlatego wybór może się okazać nie lada wyzwaniem. Czym się kierować, kompletując ostrza do swojej kuchni, by posłużyły nam przez lata i ułatwiały codzienne przygotowanie dań?

Jakość

Jakość noża ma ogromne znaczenie dla wygody i tempa gotowania. A jak ją ocenić? Patrząc na materiał. Ostrza noży Zwieger to najwyższej jakości stal niemiecka, charakteryzująca się niezwykłą twardością i wytrzymałością. Stal niemiecka jest dużo twardsza od chińskiej. Warto jednak wiedzieć, że to nazwy określające proporcje stopu, a nie pochodzenie materiału. Dlatego podczas zakupów zwróćmy uwagę nie tyle na miejsce produkcji, co na rodzaj stali, który zapewni odpowiednią ostrość i dłuższe życie narzędzia. Solidny materiał jest wyznacznikiem dobrej jakości noży, dlatego producenci umieszczają na opakowaniu informację o rodzaju użytej stali, a czasem również o stopniu jej twardości, o ile mają się czym chwalić. Inwestując w nóż ze stali niemieckiej, możemy być pewni, że na długo pozostanie ostry i usprawni kuchenne czynności.

 

Trwałość

Jednym z kryteriów pozwalających określić klasę noża są stopnie twardości HRC w skali Rockwella. Pokazują, jak twarda jest stal danego ostrza. Dlaczego to takie ważne? Bo im wyższa wartość wyrażona w stopniach HRC, tym lepsza stal, z której wykuty został nóż. A im lepszej jakości stal, tym dłużej nóż pozostaje ostry i będzie lepiej spełniał swoje zadania. To dlatego Zwieger oferuje ostrza o twardości od 52 do 56 HRC, która gwarantuje długą żywotność noża, precyzję krojenia oraz łatwość ostrzenia. Dobrej jakości nóż o twardym ostrzu to inwestycja, której nie będziemy żałować, bo odpowiednio użytkowany i przechowywany posłuży nam przez lata.

 

Efektywność

Dobry nóż uprzyjemni i przyśpieszy codzienne przygotowywanie posiłków. Rozmaite produkty wymagają różnych narzędzi do ich sprawnej obróbki, ale kilka kluczowych modeli zaspokoi wszystkie podstawowe potrzeby amatorów gotowania. Warto pamiętać o używaniu ich zgodnie z przeznaczeniem – wtedy posłużą dobrze i długo.

Jednym z najpopularniejszych ostrzy jest nóż szefa kuchni, służący m.in. do krojenia mięsa, szatkowania kapusty, siekania ziół i cebuli. Podobnie szerokie zastosowanie posiada nóż Santoku, który przy odrobinie wprawy pomoże nam w przygotowaniu nawet najtrudniejszych dań. Nóż uniwersalny, którego ostrze ma ok. 16 cm, przeznaczony jest zarówno do owoców, warzyw, jak i mięsa. W kuchni przydaje się także długi nóż do pieczywa z ząbkowanym ostrzem, mały, poręczny nóż do warzyw, nieoceniony przy obieraniu i krojeniu jarzyn lub drylowaniu owoców, oraz nóż do wycinania, idealny do pieczonego drobiu i wędlin.

 

Design

Choć nóż posiada przede wszystkim funkcję użytkową, może jednocześnie świetnie się prezentować! Noże Zwieger wykonane zostały z dbałością o każdy szczegół wykończenia – od ostrza po rączkę i detale. Amatorzy gotowania mogą być pewni, że wśród linii noży Zwieger odnajdą zarówno nowoczesny design, jak i modele nawiązujące do klasyki – wszystko w jakości i technologii oczekiwanej przez profesjonalistów. Efekt wizualny dopełni elegancki drewniany blok, który nie tylko chroni ostrze przed zniszczeniem i stępieniem, ale stanowi doskonały element dekoracyjny, pasujący do każdej kuchni.

PORADY KULINARNE

Odpowiedzi na pytanie JAK... gotować, upiec, zrobić. Sprawdzone tipy od Doradcy Smaku

DoradcaSmaku.pl zawiera materiały autopromocyjne marek należących do Prymat sp. z o.o.:

Prymat Kucharek tonaturalne smak