Kuchnie świata

original

Opis ogólny

Kuchnia polska charakteryzuje się podziałem na regiony, z których każdy wyróżnia się innymi preferencjami kulinarnymi. Z pewnością docenić należy wielowiekową historię polskich potraw. Szczególnie ważne w naszej tradycji kulinarnej są religijne święta: Boże Narodzenie oraz Wielkanoc. W tych uroczystych dniach na polskich stołach goszczą te same od wieków potrawy: żur z kiełbasą, barszcz czerwony, nie zapominając o wybornym wigilijnym karpiu, czy też wielkanocnym mazurku. W polskiej kuchni nie może brakować mięs i wędlin: już od staropolskich czasów wykwintne posiłki obfitowały w dziczyznę oraz wyborne kiełbasy. Polska kuchnia nie może obejść się bez zup, a szczególnie popularne są przygotowywane z wołowych lub cielęcych żołądków flaki. Potrawy obfitują w przyprawy, które pojawiły się w kraju dzięki królowej Jadwidze. Współcześnie nie wyobrażamy sobie wielu potraw bez pieprzu, gałki muszkatołowej, czy goździków.

Zastosowanie

Bigos to danie, któremu można przypisać miano naprawdę polskiego. Żadna z potraw nie doczekała się tylu opisów pełnych zachwytu, niemal uwielbienia, dla smaku i aromatu tego wyśmienitego połączenia kapusty z różnymi mięsiwami. W bigosach Polacy gustowali od bardzo dawna. Była to potrawa uniwersalna, podawana w praktycznie każdym polskim domu. Można ją było spotkać zarówno na stole włościańskim jak i królewskim.

 

Golonka należy do najbardziej tradycyjnych i popularnych dań polskich. Do niedawna uważano, że golonka jest popularna jedynie w kuchniach regionalnych, szczególnie poznańskiej i śląskiej. Dzisiaj znajduje się ona w jadłospisie każdej polskiej restauracji. Golonka to część tuszy wieprzowej odcięta między nóżką a szynką lub łopatką. Ta pierwsza zwana golonką tylną jest większa i zwykle smaczniejsza od tej drugiej zwanej golonką przednią.

 

Żurek śląski przygotowywany jest z żytniego zakwasu, kartofli, czosnku i kiełbasy lub boczku, choć kuchnie regionalne mają własne, różnorodne przepisy. Żur postny bywa zabielany mlekiem lub przygotowany w połączeniu z wywarem z kości i jarzyn, z dodatkiem suszonych grzybów. Do żuru można również dodać żeberka, ogon wieprzowy oraz jajka. Na bazę świetnie nadaje się także wywar pozostały po ugotowaniu szynki lub białej kiełbasy. Żurek to jednak nie tylko specjalność Ślązaków. Ze względu na jego długą tradycję kulinarną w całej Polsce, często nazwany jest po prostu żurkiem staropolskim.

 

Zupa grochowa pierwotnie w Polsce była potrawą jednogarnkową, na dodatek dla biedaków i żołnierzy. Grochówka weszła do jadłospisu żołnierskiego, a później wprost na salony i stoły we wszystkich polskich domach. Z jednej strony kojarzy się z ogniskiem, garkuchnią i obozami. Z drugiej to powszechnie lubiana, aromatyczna i pożywna zupa, jednym słowem wprost idealna na jesienno - zimowe chłody.

Czy wiesz że... ?

W kuchni staropolskiej najpopularniejsze metody przyrządzania mięs to gotowanie, duszenie i pieczenie. Smażone potrawy zagościły na polskich stołach dopiero w XIX wieku.

 

Czym różni się prawdziwy bigos od potrawy zwanej kapustą? Zasadnicza różnica dotyczy proporcji składników- tradycyjny bigos zawiera więcej mięsa niż kapusty.