Blogi

 • picture-007

  25 października światowym dniem Makaronu.

  Całkiem nieświadomie, nie wiedząc że dziś obchodzony jest "Światowy Dzień Makaronu" jadłam go dziś na obiad.

  Zobacz więcej
 • picture-007

  Cuda z cieciorki.

  Ciecierzyca (cieciorka) zwana także grochem włoskim, to ziarna strączkowe bardzo popularne w kuchni arabskiej i krajach śródziemnomorskich. Coraz większą popularność zyskują także u nas w Polsce.

  Zobacz więcej
 • picture-006

  Smaki lata i wakacji: Morwa Czarna.

  Morwa kojarzy mi się z dzieciństwem i wakacjami, dziś to trochę zapomniane owoce.

  Zobacz więcej
 • pasty-do-cleba-2

  Pomysł na pastę do chleba.

  Jeśli znudziły się Wam kanapki z serem i wędliną, jeśli macie ochotę zjeść chleb z czymś innym, zapraszam.

  Zobacz więcej
 • picture-003

  Awokado - super owoc.

  Awokado to ciekawy i bardzo zdrowy owoc. O tym skąd pochodzi, jak się go jada na świecie i dlaczego w ogóle warto po niego sięgać, dowiecie się z tego wpisu.

  Zobacz więcej
 • 18 spotkań przy stole, 18 comidas, 18 meals..

  ..“every meal is a chance to change the flavour of your life” – "każdy posiłek jest okazją, by zmienić smak Twojego życia"..

  Zobacz więcej
 • Kuchnie, które robią wrażenie.

  Bardzo lubię oglądać programy kulinarne, w których mistrzowie gotują we własnej kuchni w domu. Poza podpatrywaniem jak przyrządzają potrawy, przyglądam się jak mają urządzoną przestrzeń w kuchni. Też tak macie? Jedni mają kuchnie nowoczesne inni klasyczne, zawsze świetnie wyposażone, pełno gadżetów, sprzętu, przypraw, ale często są bezosobowe, nie mają charakteru, są jak wycięte z żurnala. Większość, ale nie wszystkie.. w dwu programach kuchnie pochłaniały moja uwagę na równi z przygotowywanymi daniami.

  Zobacz więcej
 • O Japonii, Rybach i Sushi.

  Filmy pozwalające zrozumieć japońską sztukę filetowania ryb i robienia Sushi.

  Zobacz więcej
 • Filmy dokumentalne o żywności i zdrowiu, które warto obejrzeć.

  Czy obchodzi Cię skąd bierze się jedzenie na twoim talerzu? Co zawiera, gdzie zostało wyhodowane, na jakiej glebie, na jakiej paszy? Czy wierzysz reklamie i prawdziwość sielankowych obrazków na opakowaniach przedstawiająch krowę czy kurę na łące, z wiejskim domkiem w tle? Czy wierzysz w skuteczność preparatów wspomagających odchudzanie lub suplementów poprawiających kondycję psychofizyczną, albo nowej diety o której piszą wszystkie kolorowe czasopisma?

  Zobacz więcej
 • „Tampopo”, film o makaronie z japońskiej perspektywy.

  Jeśli makaron kojarzy Wam się głównie z Włochami, to po obejrzeniu tego filmu zmienicie punkt widzenia. To satyryczny film o makaronie, o tym jak go jeść, jak przyrządzać, jak serwować, zupełnie jakby makaron był najważniejszą rzeczą na świecie. Japończycy uwielbiają rytuały (układanie kwiatów, picie herbaty, samobójstwo) i to w filmie bardzo widać, jedzenie to cała filozofia.

  Zobacz więcej