Zarządzaj plikami cookies
Doradca Smaku logoandPrymat logo
Co ugotował Michel Moran w ostatnim odcinku? SPRAWDŹ

Pyszne ciasta z kremem mascarpone

Mascarpone to włoski ser, który produkowany jest ze śmietanki. Jego smak jest niezwykle kremowy, więc doskonale nadaje się zarówno do makaronów, sosów i mięs, jak i do deserów i ciast. Dzisiaj zapraszam na słodką odsłonę tego pysznego serka.

Słynny włoski deser tiramisu myślę, że jest wszystkim znany, a w dzisiejszym blogu mam dla Was kilka innych, ale równie pysznych propozycji na ciasta z kremem mascarpone. Serek jest bardzo tłusty i kaloryczny, ale myślę że w niedzielne popołudnie każdy zasługuje na kawałek pysznego ciasta. W połączeniu z filiżanką pysznej kawy to istne niebo w gębie. Zapraszam na kilka moich przepisów, które mam nadzieję, że Wam posmakują. 

 

Ciasto na zimno z mascarpone i brzoskwiniami

Pyszne ciasta z kremem mascarpone

 

Składniki (tortownica 24 cm):

krem:

mascarpone 500 g,

śmietanka 36% 400 ml,

cukier puder 10 łyżek,

olejek śmietankowy kilka kropel,


dodatkowo:

biszkopty podłużne 26 szt,

herbata gorzka do nasączenia,

brzoskwinie 1 duża puszka,

galaretka pomarańczowa 1-2 opakowania,


Sposób przygotowania:

Na dno tortownicy układamy połowę biszkoptów, które nasączamy herbatą. Śmietankę ubijamy na sztywno, dodajemy cukier puder, olejek śmietankowy oraz mascarpone i ucieramy mikserem do połączenia składników. Połowę kremu nakładamy na biszkopty i równomiernie rozsmarowujemy. Na kremie układamy pozostałe biszkopty, które również nasączamy herbatą. Następnie nakładamy pozostały krem. Brzoskwinie odcedzamy z syropu, kroimy na mniejsze części i układamy na cieście. Dwie galaretki rozpuściłam w 3 szklankach gorącej wody. Gdy galaretki zaczną tężeć to wylewamy je na ciasto. W przepisie użyłam 2 galaretek, ale niestety nie zmieściły się do blaszki, także myślę że jedna galaretka by wystarczyła. 

 

Mini Pavlova z mascarpone i frużeliną malinową

Pyszne ciasta z kremem mascarpone

 

 

Składniki na 4 średnie torciki:

 

beza:

 

białka 4 szt,

 

cukier 1 szklanka,

 

mąka ziemniaczana 1 łyżeczka,

 

sól szczypta,

 

sok z cytryny 1 łyżeczka,

 


krem:

 

śmietanka 30% 200 ml,

 

serek mascarpone 200 g,

 

cukier puder 3/4 szklanki,

 


frużelina malinowa:

 

maliny mrużone 450 g,

 

cukier drobny 7 łyżek,

 

mąka ziemniaczana 1 łyżka,

 

woda zimna 3 łyżki,

 


Sposób przygotowania:

 

Białka ubijamy na sztywną piane z dodatkiem szczypty soli. Następnie stopniowo dodajemy cukier. Piane ubijamy do momentu aż cukier całkowicie się rozpuści. Do piany dodajemy sok z cytryny oraz mąkę ziemniaczaną i delikatnie mieszamy łyżką. Na papierze do pieczenia rysujemy 4 równe okręgi. Za pomocą szprycy lub łyżką wykładamy piane na okręgi, a na środku robimy delikatne wgłębienie. Piekarnik rozgrzewamy do temperatury 180 stopni, następnie temperaturę obniżamy na 100 stopni i wkładamy bezy. Bezy suszyłam w piekarniku przez 65 minut. Następnie chłodziłam przy uchylonych drzwiczkach piekarnika. 

 

Gdy bezy będą gotowe to sporządzamy krem. Śmietankę ubijamy na sztywno, następnie partiami dodajemy cukier puder. Następnie dodajemy serek mascarpone i mieszamy krem łyżką. Krem przekładamy do szprycy i dekorujemy nim bezy.

 

Maliny przekładamy do rondelka, zasypujemy cukrem i podgrzewamy na małym ogniu aż cukier i maliny się rozpuszczą. Maliny należy co jakiś czas pomieszać. Mąkę ziemniaczaną rozpuszczamy w zimnej wodzie i dodajemy do malin. Zagotowujemy, następnie przecieramy przez sito, aby frużelina była bez pestek. Odstawiamy do ostygnięcia. Zimną frużeliną polewamy wierzch naszych torcików. Deser przechowujemy w lodówce. Smacznego :-)

 

Ciasto marchewkowe z mascarpone i lustrzaną polewą

Pyszne ciasta z kremem mascarpone

Składniki (tortownica o średnicy 24 cm):

ciasto:

mąka pszenna 1,5 szklanki,

marchew starta 1,5 szklanki,

cukier biały 1 szklanka,

jajka 4 szt,

olej 1 szklanka,

proszek do pieczenia 1 łyżeczka,

soda 1 łyżeczka,

przyprawa do piernika 1 łyżka,

skórka otarta z pomarańczy 1 łyżeczka,


krem z mascarpone:

śmietanka 36% 300 ml,

mascarpone 250 g,

cukier puder 3 łyżki,


polewa lustrzana:

woda 50 ml,

cukier biały 150 g,

kakao 4 łyżki,

żelatyna 2 łyżeczki,

śmietanka 30-36% 100 ml,


dodatkowo:

marchewki z masy cukrowej lub marcepanu,

orzechy włoskie do posypania,

 

Sposób przygotowania:

Jajka miksujemy z cukrem na puszystą masę, następnie dodajemy olej i miksujemy do połączenia składników. Mąkę przesiewamy do miski, dodajemy sodę, proszek do pieczenia oraz przyprawę do piernika i mieszamy. Marchew obieramy, ścieramy na tarce o średnich oczkach i lekko odciskamy z nadmiaru soku. Do masy jajecznej dodajemy startą marchew, otartą skórkę z pomarańczy i delikatnie mieszamy. Następnie dodajemy do ciasta suche składniki i mieszamy delikatnie do połączenia składników. Piekarnik rozgrzewamy. Dno tortownicy wykładamy papierem do pieczenia i wylewamy ciasto. Blaszkę wkładamy do piekarnika i pieczemy w 170 stopniach przez 45 min. do suchego patyczka. Upieczone ciasto odstawiamy do ostygnięcia. Następnie obkrawamy wokół blaszki, przewracamy ciasto na drugą stronę i odrywamy papier. Ciasto ponownie obracamy na drugą stronę, przekrawamy na dwie blaty, jedną część ciasta układamy na blaszkę. 

Schłodzoną śmietankę ubijamy na sztywno, dodajemy cukier puder oraz serek mascarpone i mieszamy. 1/4 części kremu nakładamy na ciasto, przykrywamy drugą częścią ciasta, następnie kremem smarujemy wierzch oraz boki ciasta. Wierzch ciasta musi być równo rozsmarowany, dzięki czemu lustrzana polewa będzie się pięknie prezentować. Ciasto wkładamy do zamrażarki na dwie godziny.

Następnie przygotowujemy lustrzaną polewę. Żelatynę zalać zimną wodą, tak aby była nią przykryta, następnie odstawiamy ją do napęcznienia. Do garnka wsypujemy cukier i wlewamy wodę, następnie stawiamy garnek na palnik i gotujemy aż cukier się rozpuści. Dodajemy kakao i śmietankę, mieszamy rózgą kuchenną i zagotowujemy. Nie należy polewy zbyt długo mieszać i gotować, ponieważ powstaną pęcherzyki powietrza. Polewę przelewamy przez sito, aby pozbyć się grudek. Dodajemy napęczniałą żelatynę i mieszamy do rozpuszczenia. Polewę odstawiamy do wystudzenia do temperatury 30-35º Ciasto wyciągamy z zamrażarki, kładziemy go na misce lub na kratce, tak aby polewa mogła swobodnie spływać po cieście. Polewę zaczynamy wylewać na środek ciasta, a następnie zataczać kręgi wokół jego brzegów.  Gdy w polewie zauważycie pęcherzyki powietrza, to należy przebić je patyczkiem. 

Ciasto odstawiłam na pół godziny w temperaturze pokojowej, a następnie  chłodziłam w lodówce przez dwie godziny. Ciasto dekorowałam przed samym podaniem. Boki ciasta obsypałam posiekanymi orzechami włoskimi, a wkoło ciasta ułożyłam marchewki zrobione z masy cukrowej. Smacznego :-)

 

 

 

DoradcaSmaku.pl zawiera materiały autopromocyjne marek należących do Prymat sp. z o.o.:

Prymat Kucharek tonaturalne smak