Zarządzaj plikami cookies
Doradca Smaku logoandPrymat logo
Co ugotował Michel Moran w ostatnim odcinku? SPRAWDŹ

Wiosenny szpinak

Jak przygotować szpinak w kuchni żeby nam smakował a nie zniechęcał. Wielu osobom szpinak kojarzy się z dzieciństwem i zmuszaniem do jedzenia go. A tak naprawdę można go tak przygotować, że będziemy się nim zajadać. W kuchni można go przemycić na wiele sposobów. Szpinak znany był już  w czasach średniowiecznych i przywieziony został z Persji. Do Europy zawitał dopiero w XIX wieku. Przed drugą wojną światową już doceniono go robiąc napary które podawana w szpitalac
Jak przygotować szpinak w kuchni żeby nam smakował a nie zniechęcał. Wielu osobom szpinak kojarzy się z dzieciństwem i zmuszaniem do jedzenia go. A tak naprawdę można go tak przygotować, że będziemy się nim zajadać. W kuchni można go przemycić na wiele sposobów.
Szpinak znany był już  w czasach średniowiecznych i przywieziony został z Persji. Do Europy zawitał dopiero w XIX wieku.
Przed drugą wojną światową już doceniono go robiąc napary które podawana w szpitalach. 
Liście szpinaku można podawać obróbce termicznej, ale najzdrowszy jest świeży.
Jest bogaty w żelazo, witaminy z grupy B, wapń, minerały,  antyoksydanty. Warzywo to powinny jeść osoby które się odchudzają i sportowcy bo jest niskokaloryczny. Zalecany jest także seniorom. 
 
Szpinak można jeść na surowo, dodawać do sałatek, zapiekanek, blendować i dodawać do koktajli, pierogów, klusek, naleśników, chleba. Bardzo dobry jest w formie farszu do mięs i nie tylko, do sosów. Na pewno lepszy jest szpinak świeży od mrożonego.
 
Bardzo dobry jest jako dodatek do tart, omletów, można zupę z nim przygotować. 
Szpinak można dodawać też od kanapek, przeróżnych sałatek, przekąsek a także do ciast. Pyszne i efektowne są ciasta na bazie szpinaku na przykład leśny mech.
 
Do sałatek najlepsze są młode i nie duże liście szpinaku. Są one chrupkie i mają wyrazisty smak. 
 
 

Szpinakowe kluski z kapustą pekińską

 

 

 

Wiosenny szpinak


80 dkg ziemniaków

80 dkg szpinaku świeżego

mąka ziemniaczana

2 łyżki czubate mąki pszennej

sól

 

kapusta:

1/2 kapusty pekińskiej

20 dkg boczku wędzonego

1 marchewka

1 por biała część mała

1 cebula

sól, pieprz

natka pietruszki

olej rzepakowy

 

Ziemniaki gotuję, odcedzam i ciepłe przepuszczam przez praskę. Ziemniaki dzielę na cztery części i jedną odejmuję. W jej miejsce wsypuję mąkę ziemniaczaną. Do odjętej części ziemniaków dodaję szpinak i miksuję blenderem aż szpinak się połączy z ziemniakami. Szpinakową masę dodaję do pozostałych ziemniaków, dosypuję mąkę pszenną, sól. Zagniatam ciasto. Formuję niewielkie kulki które spłaszczam i robię w nich dziurkę. Kluski wrzucam do gotującej się wody i gotuję dwie minuty od wypłynięcia na wierzch.

 

Kapustę drobno kroję. Marchewkę obieram i ścieram na tarce jarzynowej drobnej.Kapustę z marchewką wrzucam do niewielkiej ilości wrzącej wody i gotuję dwie minuty, następnie odcedzam.  Boczek pokrojony przesmażam na oleju. Przekładam go na talerz. Na tej samej patelni przesmażam pokrojoną cebulę, dodaję pokrojony por. Do kapusty dodaję cebulę z porem, boczek. Doprawiam solą, pieprzem. Kluski podaję z kapustą, posypuję natką.

 

Figowa sałatka  ze szpinakiem

 

 

Wiosenny szpinak

100 g szpinaku baby
2 figi świeże
10 gron winogrono ciemne
6 pomidorów suszonych
100 g ser camembert z ziołami
1nektarynka
2 łyżki Prażone Ziarna 
3 łyżki sosu vinaigrette
olej 


Szpinak myje i osuszam, układam na talerzu.Dodaję pokrojone na cząstki figi oraz grona winogron wcześniej umyte. Suszone pomidory wyjmuję z zalewy i kroję. Brzoskwinię dzielę na cząstki i grilluję na patelni grillowej na odrobinie oleju. Wykładam na ręcznik papierowy. Dodaję do sałatki razem z pokrojonym camembertem. Posypuję ziarnami i polewam sosem vinaigrette.

 

Chleb szpinak z awokado

 

 

Wiosenny szpinak

 


1 i 1/2 szklanki aktywnego zakwasu

4 szklanki mąki pszennej typ 650

1 awokado

100 g szpinaku świeżego

2 łyżki oleju rzepakowego

2 łyżki wody

2 ziemniaki ugotowane

1 łyżeczka soli płaska

 

Wiosenny szpinak

Do miski przesiewam 2 i 1/2 szklanki mąki. Dodaję zakwas, sól, i zblendowane ziemniaki ugotowane.Ciasto wyrabiam rękoma albo mikserem. Dzielę na dwie części.

Szpinak świeży siekam nożem, przekładam do wysokiego pojemnika, dodaję olej, dwie łyżki wody i miksuję blenderem. Dodaję do połowy ciasta, dosypuję jeszcze szklankę mąki i zarabiam ciasto mikserem albo rękoma. Do drugiej części ciasta dodaję pokrojone awokado, pół szklanki mąki i wyrabiam ciasto też.Ciasto nie może być rzadkie bo będzie się kleić do stolnicy. Ciasto przekładam do jednej miski i odstawiam do wyrośnięcia na pięć godzin. Stolnicę podsypuję mąką, wykładałam ciasto jasne i rozciągam na prostokąt o wymiarach 48 cm  na 30 cm, układam na nim szpinakowe ciasto rozciągnięte. Roladę zwijam od dłuższego boku i kroję na pół. U mnie wyszły dwa chlebki pieczone w formie o długości 25 cm.Foremkę smaruję i układam w niej chleb. Odstawiam do wyrośnięcia na dwie godziny. Piekarnik nagrzewam do temp 250 stopni góra dół,  i wstawiam miskę z gorącą wodą pod rusztem.Wkładam chleb i piekę 10 minut, i zmniejszam temperaturę na 170 stopni i piekę jeszcze 40 minut. Po wyjęciu z piekarnika wykładam chleby na kratkę, spryskuję wodą zimną i przykrywam ściereczką.

 

Szpinakowe pierogi z pekińską kapustą

 

 

 

Wiosenny szpinak

 

ciasto na pierogi:

250 g mąki pszennej

1/3 łyżeczki soli

2 łyżki oleju rzepakowego

80 g szpinaku

1/3 szklanki gorącej wody

 

farsz:

1/2 szklanki kaszy jęczmiennej

20 dkg boczku wędzonego

6 liści dużych kapusty pekińskiej

sól, pieprz

olej rzepakowy

natka pietruszki

 

Szpinak siekam, przekładam do pojemnika wysokiego dodaję olej i miksuję blenderem. Do przesianej mąki dodaję szpinak, sól, wlewam gorącą wodę i zagniatam ciasto. Ciasto rozwałkowuję cienko na stolnicy podsypanej mąką. Kroję na kwadraty i układam w foremce do pierogów. Dodaję farsz i sklejam. Do gotującej wody wlewam łyżkę oliwy i wrzucam pierogi. Gotuję dwie minuty od wypłynięcia na wierzch.

 

 

Boczek kroję i przesmażam na oleju.

Kaszę gotuję w 2/3 szklance wody. Jak kasza wchłonie wodę wstawiam garnek pod koc na 30 minut. Kapustę drobno kroję i wrzucam ją do wrzącej wody. Gotuję dwie minuty i odcedzam. Do kaszy dodaję kapustę, boczek, doprawiam solą, pieprzem. Pierogi podaję z boczkiem posypuję natką.

 

DoradcaSmaku.pl zawiera materiały autopromocyjne marek należących do Prymat sp. z o.o.:

Prymat Kucharek tonaturalne smak