Zarządzaj plikami cookies
Doradca Smaku logoandPrymat logo
Co ugotował Michel Moran w ostatnim odcinku? SPRAWDŹ

Zasady zdrowego grillowania – czyli jak grillować, żeby nie chorować?

W okresie letnim, najbardziej preferowaną formą przygotowywania dań jest grillowanie, które wywołuje wiele kontrowersji. Jedni twierdzą, że to świetny sposób na „odtłuszczenie” potraw mięsnych, inni że jest rakotwórcze i niewskazane dla sylwetki.

Prawda jak zwykle leży pośrodku - ponieważ nie w samym urządzeniu znajduje się problem, ale w tym co i w jaki sposób na nim przygotowujemy – zauważa Beata Prusińska, dietetyk Naturhouse. Największym powodzeniem wśród amatorów grilla cieszy się klasyczna karkówka i kiełbaska. Czy to aby najlepszy wybór na sobotnią kolację z przyjaciółmi? Otóż nie!

Dietetyk Naturhouse prezentuje kilka zasad korzystania z grilla, aby nasze potrawy były smaczne, zdrowe i nie powiększały obwodu naszego pasa.

1. Jaki grill wybrać?

Na rynku dostępne są grille węglowe, gazowe, elektryczne, a także patelnie grillowe. Najbardziej popularne są grille węglowe i to właśnie ich dotyczą wątpliwości. Problemem jest kapiący na węgiel tłuszcz i substancje, które się wtedy uwalniają, a które mają udowodnione działanie rakotwórcze. Grille gazowe i elektryczne są pod tym względem dużo bezpieczniejsze, ale także ich cena jest znacznie wyższa. Co więc zrobić, aby „uzdrowić” klasyczny węglowy grill? Można np. grillować na specjalnie do tego przeznaczonych aluminiowych tackach, które ograniczają kapanie tłuszczu na węgiel i wnikanie powstającego dymu w potrawę.- radzi specjalista d.s. żywienia Naturhouse.

2. Co położyć na grillu, aby było smacznie, ale przede wszystkim zdrowo?

Mięso z małą zawartością tłuszczu - kurczak, indyk, cielęcina w postaci filetów i szaszłyków, a także świeże ryby świetnie zastąpią tłustą karkówkę, a odpowiednio przyprawione mogą do siebie przekonać największych przeciwników. Bardzo ważna jest marynata. Powinna zawierać dużo aromatycznych ziół i przypraw (które usprawniają trawienie), za to mało tłuszczu i soli. Unikajmy gotowych produktów mielonych, takich jak kiełbasy czy hamburgery – zwykle zawierają bardzo dużo tłuszczów zwierzęcych, które nie są wskazane na grilla, ale także dla naszego układu krążenia.

3. Fantastycznym zamiennikiem dla mięs, są warzywa. Grube plastry cukinii, bakłażana czy papryki zdjęte z grilla i polane lekkim jogurtowym dressingiem stanowią świetne rozwiązanie dla osób dbających o sylwetkę.- mówi dietetyk Beata Prusińska.

4. Niezwykle ważne jest czyszczenie grilla po każdym użyciu. Przypalony tłuszcz, resztki mięsa i popiół na kratce trzeba usunąć. Podczas grillowania mięso, które nie wyląduje na grillu powinniśmy schować do lodówki, gdyż w upalny dzień będzie się ono psuło znacznie szybciej i przygotowane w późniejszym czasie może spowodować zatrucie pokarmowe.

5. Klasyczne grillowanie nieodzownie kojarzy się z zimnym piwem czy kolorowym drinkiem. Odradzamy to połączenie! Połączenie alkoholu z tłustym jedzeniem sprawi, że po posiłku będziemy czuli się ciężko. Mogą także wystąpić wzdęcia, uczucie pełności, bóle brzucha i zgaga, nie wspominając o tym jak duże obciążenie dla naszej wątroby stanowi takie połączenie.

Grillować czy nie grillować? Odpowiedź jest prosta! Stosujmy się do kilku prostych zaleceń dietetyka, a grill będzie dla nas i naszej sylwetki czystą przyjemnością!

Zasady zdrowego grillowania – czyli jak grillować, żeby nie chorować?

Konsultacja dietetyczna:

mgr Beata Prusińska - dietetyk kliniczny, dietetyk Naturhouse

DoradcaSmaku.pl zawiera materiały autopromocyjne marek należących do Prymat sp. z o.o.:

Prymat Kucharek tonaturalne smak