Zarządzaj plikami cookies
Doradca Smaku logoandPrymat logo
Co ugotował Michel Moran w ostatnim odcinku? SPRAWDŹ

Borówka czernica w kuchni i apteczce

Jagody są owocami, które lubią prawie wszyscy. Są nie tylko dobre ale także zdrowe. Właściwości zdrowotne mają także listki jagodowe.

Jagody są owocami, które lubią prawie wszyscy. Są nie tylko dobre ale także zdrowe. Właściwości zdrowotne mają także listki jagodowe. Czarna jagoda inaczej nazywana borówką czernicą wspomaga leczenie chorób oczu, poprawia wzrok u krótkowidzów. Zawarte w jagodach garbniki neutralizują toksyny pokarmowe. Polecane są także w leczeniu układu moczowego. Zawierają także dużo flawonoidów które mają działanie antynowotworowe, i obniżają cholesterol.
Listki jagód mają działanie moczopędne, zamiast faszerować się chemią w dolegliwościach pęcherza zalecam pić wyciąg  z nich. Jagody zawierają bardzo dużo witaminy C, witamin z grupy B, witaminę PP, A, P., sole mineralne. Sok jest bardzo dobry przy biegunkach, napary z suszonych owoców są dobre w walce z pasożytami przewodu pokarmowego. Zalecane są szczególnie dzieciom przez lekarzy. Niszczą gronkowce i paciorkowe.
 
Świeże jagody polecane są osobom przy zaparciach. Mają odwrotne działanie do suszonych jagód. Świeże jagody i  ich liście mają działanie podobne jak insulina., obniżają poziom cukru. Ekstrakty z jagód znajdują się w preparatach okulistycznych. Mają działanie odtruwające  w zatruciach ciężkimi metalami.
 
Jagody warto jadać surowo, tylko musimy pamiętać o ich dokładnym umyciu. Są bardzo dobre do zupy jagodowej która jest moim wspomnieniem dzieciństwa. Z kluseczkami albo z makaronem podana zimna jest idealna na letnie upały.
Kolejnym moim wspomnieniem są pierogi. polane sosem jagodowym. Jagodzianki któż ich nie lubi, albo drożdżówki z budyniem i jagodami. Bardzo dobre są w deserach, lodach. Można z nich robić konfitury, soki, kompoty. Jagody z makaron i serem kolejna propozycja uwielbiana przez dzieci. Dodawane są także do sałatek nie tylko owocowych. Ich sokiem barwi się wina. Najbardziej popularne są jogurty z ich składem.
 
Jagody stosowane są w kosmetyce, dodawane są do wielu preparatów które kupujmy. Ale można je wykorzystać samemu w domu jako naturalny kosmetyk bez chemii. Jeżeli samemu zbieramy jagody w lesie i chcemy je wysuszyć to ich nie myjemy, rozkładamy je w przewiewnym miejscu. Świeże owoce zrywamy tylko jędrne, zwiotczałe i miękkie omijamy. Wysuszone owce powinny być twarde i zachować swój kolor.
Świeże jagody powinno się przechowywać w lodówce nie dłużej jak 1-2 dni, bo są nietrwałe i szybko pleśnieją. Można je także mrozić i cieszyć się ich smakiem zimą kiedy to mamy mniejszy dostęp do świeżych owoców.
 
Można także zbierać liście jagód pod koniec ich owocowania, zbiera się tylko zielone liście i potem suszy. W sklepach zielarskich można kupić suszone jagody, liście i wiele preparatów które je zawierają. Sama często sięgam po liście jagód kiedy leczę się. 
 
W Polsce jagody występują w lasach iglastych, w buczynach, sosnowych borach, dąbrowach, wrzosowiskach, torfowiskach oraz w górach. Owoce zbiera się od czerwca do końca września. Liście zbieramy w maju i po owocowaniu.
Moje dzieciństwo kojarzy mi się z wakacjami u cioci w lesie gdzie, chodziłam na jagody i cieszyłam się ich smakiem. Niestety owoce te nie są wszędzie dostępne i zniechęcają wysoką ceną. Ale czasami warto zainwestować w naturę, żeby potem nie leczyć się chemią i przepłacać w efekcie końcowym.
 

Jagodowo-budyniowe ciacho

 

Borówka czernica  w kuchni i apteczce

biszkopt:
5 jajek
1/2 szklanki mąki tortowej
1/4 szklanki maki ziemniaczanej
1 budyń śmietankowy
1/2 szklanki cukru

krem jagodowy:
400 g jagód
2 łyżeczki żelatyny
250 g serka mascarpone
400 ml śmietany 30 % kremówki
3 łyżki cukru pudru płaskie
1/3 tabliczki czekolady gorzkiej


Biszkopt:
Białka ubijam na sztywno, dodaję stopniowo cukier i dolej ubijam. Na końcu dodaję stopniowo żółtka.Ubijam dalej aż masą będzie puszysta i gęsta. Mąki i budyń mieszam oraz przesiewam  do jaj ubitych. Mieszam drewnianą łyżką od spodu delikatnie. Blaszkę o wymiarach 31 x 41 cm wykładam papierem do pieczenia, wylewam ciasto. Wstawiam do nagrzanego piekarnika temp 160 stopni na 20 minut.


Jagody miksuje blenderem. Żelatynę namaczam w łyżce zimnej wody żeby spęczniała, dolewam, 4 łyżki gorącej wody i rozpuszczam. Dla ułatwienia wstawiam kubek z żelatyną do garnuszka z gorącą wodą. Żelatynę dodaję do jagód i wstawiam do lodówki na noc. Na drugi dzień, serek mascarpone i śmietanę przekładam do miski. Galaretkę jagodową miksuję blenderem, żeby nie była taka sztywna. Dodaję do serka, razem z cukrem pudrem i ubijam mikserem aż całość się połączy i ubije. Biszkopt kroję na pół, przekładam kremem, układam drugi blat i znowu krem. Posypuję startą czekoladą, i dekoruję resztą kremu.

 

Pyzy z jagodami

Borówka czernica  w kuchni i apteczce

 

Ciasto:

250 g mąki

1 jajko

1 dkg drożdży

cukier szczypta

szczypta soli

1/2 szklanki mleka

12 g masła

1 i 1/2 szklanka jagód

150 g jogurtu greckiego

mięta

Do miski  przekładam drożdże dodaję łyżkę mąki i mleka letniego tyle żeby zaczyn miał konsystencję kwaśnej śmietany, dodaję szczyptę cukru. Zaczyn odstawiam w ciepłe miejsce do wyrośnięcia. Do zaczynu przesiewam resztę mąki dodaję sól, letnie mleko pozostałe, jajko i roztopione zimne masło. Ciasto wyrabiam mikserem i zostawiam do wyrośnięcia w ciepłe miejsce na około półtorej godziny. Po tym czasie ciasto przekładam na deskę podsypaną mąką, ciasto rozciągam na grubość około 1-2 cm i wycinam szklanką kulki. Na każdej pyzie układam łyżkę jagód, sklejam i odstawiam na desce do wyrośnięcia. Gotuję 10 minut na parze.

Pozostałe jagody miksuję blenderem, kilka sztuk zostawiam, dodaję jogurt grecki. Pyzy podaję z sosem i miętą. Można dosłodzić sos wedle uznania.

 

Tort jagodowy z koszyczkiem

Borówka czernica  w kuchni i apteczce



biszkopt:
7 jaj średnich
3/4 szklanki cukru
3/4 szklanki mąki ziemniaczanej
3/4 szklanki mąki tortowej

masa jagodowa:

400 g jagód świeżych
1/2 szklanki cukru
2 łyżeczki żelatyny pełne
1/3 szklanki wody
500 g mascarpone
400 ml kremówki 36 % śmietany

poncz:
1 herbata czarna
4 łyżki spirytusu

1/2 szklanki konfitury jagodowej
1 opakowanie płatków migdałowych 

masa jasna :
400 ml śmietany kremówki 36 %
2 płaskie łyżki cukru pudru
1 fix do śmietany 

owoce do dekoracji:
maliny, borówki, truskawki

koszyczek czekoladowy:
1 tabliczka czekolady gorzkiej


Biszkopt:
Do miski wbijam białka i ubijam mikserem na sztywną pianę. Dodaję cukier i dalej ubijam aż piana zrobi się lśniąca. Następnie dokładam po 1 żółtku stopniowo i dalej ubijam aż masa będzie idealnie ubita. Mąkę tortową i ziemniaczaną przesiewam i dokładam do ubitych jaj. Mieszam już łyżką nie mikserem dokładnie od spodu żeby całość się połączyła. Formę okrągłą średnica 25 cm wykładam od spodu papierem i wylewam ciasto. Wstawiam do nagrzanego piekarnika temp 160 stopni, góra dół na około 35-40 minut . W między czasie sprawdzam patyczkiem czy biszkopt dopiekł się. Po wyjęciu z piekarnika wykładam biszkopt na kratkę żeby odparował.


Masa jagodowa:

Jagody przekładam na sitko i dokładnie płuczę. Przekładam do wysokiego pojemnika i miksuję blenderem. Uważać, bo pryska. Przekładam do garnka, dodaję cukier i podgrzewam do temperatury w której cukier się rozpuści. Żelatynę zalewam 1 łyżką zimnej wody żeby napęczniała, następnie dodaję gorącą wodę i rozpuszczam. Jeżeli nie chce się dokładnie rozpuścić to wtedy wkładam kubek z żelatyną go garnka z gorącą wodą. Żelatynę dodaję do masy jagodowej . Mieszam i odstawiam do stężenia.

Serek mascarpone i śmietanę kremówkę ubijam mikserem i dodaję 2/3 masy jagodowej, dalej ubijam aż krem będzie dobrze rozrobiony. Jak krem będzie mało słodki można dodać jeszcze cukier puder.

Masa śmietanowa:
Śmietanę kremówkę ubijam na sztywno dodaję cukier puder na początku, pod koniec ubijania fix.

Herbatę zaparzam studzę i dodaję spirytus

Koszyczek czekoladowy:
Czekoladę rozpuszczam w kąpieli wodnej. Przekładam do woreczka foliowego grubego, robię na końcu małą dziurkę. Miseczkę małą owijam folią aluminiową, czekoladą rysuję na około miseczki wzorki tworząc koszyczek. Odstawiam do lodówki na 30 minut. Delikatnie zdejmuję folię razem z koszyczkiem.

Biszkopt kroję na trzy blaty ostrym nożem. Spodni blat nasączam ponczem. Resztę galaretki jagodowej i konfiturę miksuje blenderem, i smaruje blat. Nakładam 1/3 kremu jagodowego. Kolejny blat, nasączam, smaruje 1/3 kremu jagodowego, układam 10 dkg jagód, ostatni blat  smaruje już masą śmietanową boki także. Resztą kremu jagodowego robię wzorki na około szprycą, układam koszyczek w którym są owoce. Boki obkładam migdałami uprażonymi na patelni.

Zupa jagodowa

Borówka czernica  w kuchni i apteczce

 

30 dkg jagód
1 łyżka mąki ziemniaczanej
2 litry wody
cukier , sól do smaku
25 dkg makaronu gniazda
1/2 szklanki śmietany kremówki

Makaron gotuje aldente, przecedzam i przelewam zimą wodą. Do garnka wlewam wodę, dodaje jagody i od wrzenia gotuję 3 minuty. Do kubka wsypuje mączkę ziemniaczaną dolewam kilka łyżek zimnej wody, rozpuszczam, wlewam do gotującej się zupy. Doprawiam solą, cukrem. Do kubeczka wlewam śmietanę, dodaję po łyżce zupy stopniowo żeby śmietana się nie zważyła. Dopiero potem dodaję do zupy. Podaję schłodzoną z makaronem,.
 

Drożdżówki z jagodami i budyniem

 

 
Borówka czernica  w kuchni i apteczce
 

350 g mąki  pszennej typ 500

3 żółtka

2 dkg drożdży

sól szczypta

1/3 szklanki cukru

1 łyżka masła

2 łyżki jogurtu greckiego

1/2 szklanki mleka

1  i 1/2 szklanki jagód

 

budyń:

1 budyń śmietankowy

1 i 1/2 szklanki mleka

1 łyżka cukru

 

kruszonka:

1 łyżeczka masła

1 łyżeczka cukru

2 łyżeczki mąki

 

puder do posypania

1 jajko do posmarowania

 

Do miski przekładam drożdże, dodaję 4 łyżki mleka letniego i mąki tyle żeby zaczyn miał konsystencję kwaśnej śmietany, dodaję szczyptę cukru. Mieszam i odstawiam do wyrośnięcia w ciepłe miejsce. Do zaczynu przesiewam resztę mąki dodaje, sól,  roztopione masło zimne, resztę mleka letniego, jogurt. Żółtka ubijam z cukrem osobno mikserem i dodaję do ciasta. Wyrabiam ciasto mikserem i odstawiam do wyrośnięcia w ciepłe miejsce na około półtorej godziny.

Budyń rozrabiam z 1/2 szklanką mleka, i cukrem. Pozostałe mleko zagotowuję i wlewam budyń, gotuję aż zrobi się gęsty. Przykrywam folią i odstawiam do ostygnięcia.

 

Ciasto wykładam na deskę zagniatam i robię wałek z którego odcinam kawałki ciasta z którego formuje kulki. jak na pączki. Układam na blaszce wysmarowanej i zostawiam do wyrośnięcia. Szklanką spodem, robię wgłębienia w cieście, smaruję roztrzepanym jajkiem,  dodaję budyń i umyte i osuszone jagody. Na wierzchu dodaję kruszonkę. Wstawiam do nagrzanego piekarnika temp 180 stopni góra dól i piekę 20 minut aż się zarumienią.

 

Kruszonka:

W misce zagniatam palcami mąkę z masłem i na końcu dodaje cukier.

Pierogi maślano-jagodowo-serowe

Borówka czernica  w kuchni i apteczce

300 g mąki pszennej
30 g masła
200 ml wody ciepłej
szczypta soli


30 dkg jagód
15 dkg sera białego
1 łyżeczka cukru
2 łyżki jogurtu greckiego



Mąkę przesiewam do miski, dodaję rozpuszczone zimne masło, sól i wodę ciepłą. Całość wyrabiam ręką aż ciasto dobrze się połączy. Odstawiam na godzinę. Na stolnicy wysypanej mąką rozwałkowuje ciasto cienko. Wykrawam kwadraty, które układam na foremce do jagód, nakładam na każdego pieroga łyżeczkę jagód.
Ser biały rozrabiam widelcem, dodaję jogurt, trzy łyżki jagód, cukier i wyrabiam na gładką masę. Nadzienie serowe układam na cieście i sklejam pierogi.
Gotuję w gorącej wodzie z dodatkiem łyżeczki oliwy do momentu aż pierogi wypłyną na wierzch jeszcze dwie minuty.
Pierogi polewam jogurtem i zmiksowanymi jagodami. Dekoruje melisą

AZgotuj 19.07.2016 18:16
wszytko chciałabym mieć na stole i wybierać , wybierać, wybierać :)
jola91 15.07.2016 09:07
Super wpis i ciekawe przepisy ;) Swoją drogą nie wiedziałam, że listki jagód również można wykorzystywać
Renata9 14.07.2016 18:37
Świetny Wpis i rewelacyjne zdjęcia. Uwielbiam jagody w każdym wydaniu :-)
bietka 14.07.2016 09:59
same pyszności, a zwłaszcza Drożdżówki z jagodami i budyniem, na ich widok ślinka cieknie :)

DoradcaSmaku.pl zawiera materiały autopromocyjne marek należących do Prymat sp. z o.o.:

Prymat Kucharek tonaturalne smak