Zarządzaj plikami cookies
Doradca Smaku logoandPrymat logo
Co ugotował Michel Moran w ostatnim odcinku? SPRAWDŹ

Dlaczego warto jeść fasolkę szparagową

Fasolkę uważano kiedyś za pokarm biedaków i rzadko gościła na stołach bogatych ludzi. Uważano że jest ciężkostrawna.

Fasolkę uważano kiedyś za pokarm biedaków i rzadko gościła na stołach bogatych ludzi. Uważano że jest ciężkostrawna.

Dopiero w XIX wieku za sprawą francuzów stała się modna. To oni odkryli, że jej niedojrzałe strąki można spożywać tak jak szparagi. Stąd jej nazwa fasolka szparagowa lub francuska.To oni zaczęli wymyślać pierwsze potrawy z jej udziałem. Fasolka jest nie tylko smaczna, ale też bardzo zdrowa.

Zawiera wiele cennych witamin (A, B1, B2, B6, C, E, K) oraz minerałów. Zawiera też aglutyninę, która buduje naszą odporność. Fasolkę szparagową powinny jadać osoby z cukrzycą, bo pomaga regulować  poziom insuliny. Wywarem ze strąków fasoli można leczyć schorzenia pęcherza i dróg moczowy. Polecana jest kobietom, bo ma dużo kwasu foliowego. Fasolka ma niski indeks glikemiczny.

Zielona fasolka ma więcej witaminy A i  kwasu foliowego dlatego polecana jest kobietom w ciąży. Żółta z kolei ma więcej potasu i fosforu.

Zawiera też roślinne fitoestrogeny, które chronią przed nowotworami piersi i nie tylko. Bardziej strawna jest młoda fasolka, nie obciąża ona żołądka. Ma bardzo mało kalorii, bo tylko 30 na 100 g. Zawiera także dużo błonnika. 

 

W Polsce najczęściej spotkać można w sprzedaży odmianę żółtą i zieloną fasolki, chociaż ja spotkałam się jeszcze z odmianą fioletową szeroką. Żółtka fasolka jest bardziej delikatna w smaku. Zielona bardziej wyrazista. Jest polecana ze względu na dużą zawartość witaminy C.

Kupując fasolkę dobrze jest przełamać strąk, żeby się upewnić czy nie ma w środku już ziaren mocno widocznych wtedy taka będzie niezbyt smaczna.

Fasolkę nie należy gotować za długo, bo ją rozgotujemy, najlepsza jest lekko aldente i jak jest krucha. Najlepsza jest bardzo młoda fasolka, a jej czas gotowania zależy od jej gatunku. Szeroką fasole będziemy gotować nieco dłużej niż wąską. Starsza fasola jest łykowata i ma już wyraźne ziarenka widoczne. Nie jest ona apetyczna do jedzenia. Nie wolno jeść fasolki surowej, bo zawiera fazynę, toksyczne białko, które znika podczas gotowania.

Świeża fasolka szparagowa nie powoduje wzdęć, powodują je suche ziarna. Fasolkę można zaprawiać  w słoiki dobrze ją wtedy dwukrotnie pasteryzować, można mrozić blanszowaną. Idealna jest do zupy, sałatek,  solo z bułką tartą. Można ją także grillować w papilotach, dodać do zapiekanek. Fasolkę przechowujemy  w lodówce góra trzy dni, bo potem traci swoją świeżość. 

 

Tarta z fasolką szparagową i bobem

Dlaczego warto jeść fasolkę szparagową

spód tarty:

250 g mąki pszennej typ 500

125 g masła zimnego

3 żółtka

1/4 łyżeczki soli

1 łyżeczka czubrica czerwona

1 łyżka zimnej wody

 

farsz:

3 jajka

200 g jogurtu greckiego

sól, pieprz

1 łyżeczka płaska czubrica czerwona

20 dkg fasolki szparagowej zielonej

10 sztuk fasolki żółtej szerokiej

250 g bobu

5 plastrów boczku wędzonego

olej

natka pietruszki

 

W misce zagniatam ciasto  z mąki, żółtek, wody, masła, dodaję sól, czubricę. Ciasto wstawiam na godzinę do lodówki. Formę do tarty smaruję masłem, przekładam ciasto i ugniatam w formie. Spód tarty nakłuwam widelcem. Wstawiam na 20 minut do nagrzanego piekarnika temp. 190 stopni.

Boczek smażę na oleju na patelni. Bób gotuję aldente, odcedzam wodę i obieram z łupinek. Fasolkę obieram  i gotuję aldente. W misce mieszam jajka, jogurt grecki, dodaję sól, pieprz, czubricę, i mieszam widelcem. Na podpieczoną tartę wylewam masę jajeczną 2/3 , dodaję bób, fasolkę na przemian, plastry boczku i wylewam resztę masy. Wstawiam na 20 minut temp. 190 stopni aż tarta zetnie się. Posypuję natką. 

 

Krem z fasolki szparagowej z chipsami z marchewki

Dlaczego warto jeść fasolkę szparagową

30 dkg fasolki szparagowej żółtej
3 marchewki
3 szklanki bulionu drobiowego
sól, pieprz
1/4 szklanki śmietany 30 % słodkiej
1 cebula duża
1 ząbek czosnku
masło klarowane
koperek świeży

Cebule i czosnek obieram oraz kroję. Przesmażam na maśle aż zrobi się miękka. Dolewam bulion, dodaję obraną fasolkę, obrane dwie marchewki. Gotuje do miękkości warzyw. Marchewkę wyjmuję po ugotowaniu. Fasolę z bulionem miksuję blenderem. Doprawiam solą, pieprzem. Dzielę na dwie części. Do jednej dodaję marchewkę i dalej miksuję, do drugiej dodaję śmietanę. Krem podaję w dwóch wersjach na talerzu. Dekoruje koperkiem.Jedną marchewkę obieram, kroję na plastry i przesmażam na maśle, powstają chipsy marchewkowe w ten sposób. Krem podaję z chipsami.

 

 Sałatka z bobu, fasolki i pesto

Dlaczego warto jeść fasolkę szparagową

 

20 dkg fasolki szparagowej
25 dkg bobu
1 marchewka
7 ziemniaków młodych małych
sól 

pesto koperkowe:
1/2 pęczka koperku
2 łyżki ziaren słonecznika prażonych
1/3 szklanki oliwy z oliwek
sól, pieprz
1 ząbek czosnku mały
1 łyżka parmezanu startego 


Do pojemnika wysokiego przekładam pokrojony koperek, dodaję ser, słonecznik, ząbek czosnku, oliwę i miksuję blenderem. Doprawiam solą, pieprzem.

Ziemniaki skrobię, marchewkę obieram, fasolkę także obiera. Dokładanie myję. Marchewkę kroję na plastry. Ziemniaki i fasolkę gotuję w osolonej wodzie, 30 minut. Dziesięć minut przed końcem dodaję bób i marchewkę i dalej gotuję. Po ugotowaniu warzywa studzę. Bób obieram z łupinek. Warzywa łączę z pesto koperkowym, posypuję koperkiem.

 

Fasolka z grilla w papilotach

Dlaczego warto jeść fasolkę szparagową

 

20 dkg fasolki szparagowej żółtej

6 plastrów boczku wędzonego

1 pierś z  kurczaka

1 cukinia

sól, pieprz

papryka wędzona, papryka ostra

6 pomidorków koktajlowych

olej

 

sos :

200 g jogurtu greckiego

2 ząbki czosnku

sól pieprz

1 mały ogórek

1 łyżka oliwy z oliwek

 

Fasolkę obieram i gotuję aldente w osolonej wodzie. Pierś z kurczaka kroję w długie paski solę, pieprzę odstawiam na 10 minut. Cukinię kroję w długie cienkie plastry i wrzucam do wrzątku na dwie minuty, żeby cukinia była bardziej elastyczna.  Na każdym plastrze cukinii układam po 6 fasolek zwijam. Następnie owijam plastrem boczku, na który nawijam po plastrze piersi z kurczaka. Spinam wykałaczką, żeby wszystko lepiej się trzymało. Posypuje papryką wędzoną. Smaruję pędzlem oliwą. Fasolki grilluję obracając z każdej strony razem z pomidorkami.

 

Sos:

 Ogórek ze skórą ścieram na tarce jarzynowej, sole, pieprzę  odlewam wodę którą ogórek puścił. Do miseczki przekładam jogurt, dodaję czosnek sprasowany, ogórka, doprawiam solą, pieprzem, dodaję koperek pokrojony.

 

Zapiekanka z fasolką i cukinią

Dlaczego warto jeść fasolkę szparagową

2 marchewki

1 cukinia młoda

200 g fasolki szparagowej

1 szklanka ugotowanego ryżu

100 g ugotowanego makaronu

1/2 pęczka koperku

2 łyżki startego sera żółtego

natka pietruszki

 

 sos beszamelowy:

2 łyżki masła klarowanego

2 łyżki mąki pszennej

1 szklanka mleka

1 szklanka wywaru drobiowego

sól, pieprz

gałka muszkatołowa

 

Na patelni roztapiam masło, dodaję mąkę i na wolnym ogniu lekko ją podsmażam, uważać żeby ją nie zrumienić. Zdejmuję z ognia i wlewam zimne mleko, bulion zimny i mieszam energicznie aż się połączą. Wstawiam ponownie na wolny ogień i mieszam do zagotowania, żeby nie powstały grudki. Na końcu doprawiam solą, pieprzem, gałką. Jak sos okaże się za gęsty dolewam zimne mleko.

 

Do zapiekanki wykorzystałam makaron i ryż ugotowany z dnia poprzedniego. Marchew obieram i kroję na cienkie paski na maszynie do chleba, to samo robię z cukinią ale jej nie obieram. Można też pokroić ostrym nożem. Marchewkowe paski wrzucam do osolonej gorącej wody i gotuję aldente, cukinii nie gotuję dojdzie w zapiekance. Na dno naczynia do zapiekania wylewam 4 łyżki sosu, układam makaron z ryżem,  na to pokrojony koper, znowu sos, na to paski marchewki i cukinii, na to sos , fasolkę i resztę cukinii i marchewki. Zapiekankę wstawiam do nagrzanego piekarnika temp. 200 stopni, przykrywam folią aluminiową i zapiekam 35-40  minut. Wyłączam piekarnik posypuję serem i wstawiam ponownie aż ser się rozpuści. Posypuję natką przed podaniem.

 

Zapiekanka z papryki i fasoli

Dlaczego warto jeść fasolkę szparagową

 

2 szklanki ugotowanej kaszy

15 dkg fasolki szparagowej

1 marchewka

1 papryka zielona

1 papryka czerwona

1 por biała część

15 dkg sera żółtego

sól, pieprz

przyprawa ognista

papryka słodka

masło klarowane

bazylia świeża

 

Kasze ugotowaną, która została z dnia poprzedniego przekładam do miski. Fasolkę gotuję aldente w osolonej wodzie razem z marchewką pokrojoną w paski. Sprawdzam w trakcie gotowania ich miękkość. Por kroję w krążki i przesmażam na maśle klarowanym. Przekładam na talerz, i przesmażam na tej samej patelni paprykę pokrojoną w paski. Fasolkę, por, paprykę dodaję do kaszy, ser także. Zostawiam dwie łyżki sera do posypania wierzchu. Dodaję sól, pieprz, przyprawę ognistą, paprykę słodką i całość mieszam. Przekładam do naczynia do zapiekania. Wstawiam na 25 minut do piekarnika temp. 200 stopni. Pięć minut przed końcem pieczenia posypuję reszta sera. Przed podaniem dekoruję bazylią. 

 

mysza75 09.07.2016 11:09
paulette17 odpisałam tobie na pw :-)
bietka 08.07.2016 13:38
to prawda wszystkie propozycje bardzo smakowite :)
paulette17 08.07.2016 13:32
Jakim aparatem robisz zdjęcia? Są przepiękne, a dania kuszące i smakowite. Mniam :)
SzczyptaChili 07.07.2016 23:23
Wszystkie przepisy bardzo apetyczne a bób i fasolka świetne połączenie :)

DoradcaSmaku.pl zawiera materiały autopromocyjne marek należących do Prymat sp. z o.o.:

Prymat Kucharek tonaturalne smak