Zarządzaj plikami cookies
Doradca Smaku logoandPrymat logo
Co ugotował Michel Moran w ostatnim odcinku? SPRAWDŹ

Wyroby domowe. Cz.1 - Pasztety na różne okazje

Pasztet to potrawa, którą przygotowuje się z jednolitej masy przygotowanej z surowego, gotowanego lub pieczonego mięsa, podrobów, drobiu, warzyw, grzybów, czy ryb.

Pasztet to potrawa, którą przygotowuje się z jednolitej masy przygotowanej z surowego, gotowanego lub pieczonego mięsa, podrobów, drobiu, dziczyzny, warzyw, grzybów, czy ryb. W celu połączenia rozdrobnionych składników dodaje się jajka, bułkę tartą lub kaszkę manną, czasami mąkę Pasztety można doprawiać różnymi przyprawami i ziołami, głównie solą, pieprzem, gałką muszkatołową i aromatycznymi alkoholami typu brandy, czy koniak. Alkohol nadaje głębszego posmaku tej  potrawie. Masę można zapiekać, smażyć, gotować w kąpieli wodnej, gotować na parze, a jeśli chcemy pasztet przygotować jak konserwę to trzeba go pasteryzować w słoikach. Pasztet można podawać na ciepło lub zimno jako zimną przystawkę.

Pasztety zaczęto już przyrządzać w starożytnym Rzymie, ale obecnie używane przepisy pochodzą z Francji, gdzie od XVI w. zaczęły się cieszyć sławą dzięki francuskich „pasztetników” pracujących na dworach szlacheckich i królewskich w całej Europie w tym w Polsce. Potem trafiły na stoły „ludu”, obecnie są bardzo popularnym daniem.

Ponieważ w moim domu wszyscy lubią wszelakie pasztety, w ostatnim czasie przygotowywałam ich wiele, przeważnie bazuję na jednym sprawdzonym przepisie zmieniam tylko przyprawy i dodatki.  Pasztet z drobiowych wątróbek z żurawiną Wyroby domowe. Cz.1 - Pasztety na różne okazje przygotowałam podobnie jak pasztet z wątróbek z morelami. Wyroby domowe. Cz.1 - Pasztety na różne okazje Smak pasztetów można wzbogacać na kilka sposobów. Polecam nadziać je suszoną żurawiną, morelami lub suszonymi śliwkami. Każdy powinien pamiętać, że zła obróbka wątróbki sprawia, że twardnieje i staje się gorzka, do tego niesmaczna. Wątróbki przed smażeniem warto wymoczyć przez kilka godzin w mleku, a walory smakowe tego pasztetu najlepiej wzbogaci białe wino. Przepis na ten pasztet jest banalnie prosty i bardzo szybki w przygotowaniu.

  • 250 g wątróbek drobiowych
  • 50 g masła
  • 1 mała cebula czerwona
  • 1 ząbek czosnku
  • 1 łyżeczka suszonego tymianku
  • 30 ml brandy
  • sól morska i świeżo zmielony czarny pieprz
  • 1 łyżka siekanej natki pietruszki

Na dużej patelni rozgrzewamy 50 g masła i wkładamy 250 świeżej, oczyszczonej wątróbki drobiowej. Zwiększamy  ogień i smażymy wątróbki przez około 5 minut, z zewnątrz wątróbki mają być obsmażone, w w środku mają być delikatnie kremowe, podlewamy 30 ml brandy, chwilkę trzymamy na ogniu. Pamiętajmy aby nie przesmażyć wątróbek, gdyż będą gorzkie i twarde. Doprawiamy wątróbki solą oraz pieprzem, odstawiamy z ognia, wkładamy wątróbki do blendera i miksujemy, ale niezbyt dokładnie. Na tej samej patelni z resztkami masła podsmażamy posiekaną czerwoną cebulkę z dodatkiem suszonego tymianku i rozdrobnionego czosnku, mieszamy od czasu do czasu, dodajemy do zmiksowanej wątróbki, wraz z 1 łyżką natki pietruszki i jeszcze raz całość miksujemy na mus.  Pasztet z drobiowych wątróbek przygotowałam w formie roladki i nadziałam suszoną żurawiną. Wykładamy masę na folii aluminiowej, na wierzchu kładziemy suszoną żurawinę i i zawijamy roladki w folię, końce folii skręcamy tworząc jakby cukierek,  pasztet przez kilka godzin schładzamy w lodówce. Polecam podać go w bardziej elegancki i wykwintny sposób pokrojony w plastry. Pasztet z drobiowych wątróbek z żurawiną czy morelami możemy podać z sosem z borówek i lampką białego wytrawnego wina.

Polecam też przygotować Pâté z drobiowych wątróbek , to przepis na popularne we Francji smarowidło, czyli szybki pasztecik z kurzych wątróbek, z dużą ilością masła, przepis jest banalnie prosty i bardzo szybki w przygotowaniu. Wyroby domowe. Cz.1 - Pasztety na różne okazje W 30 minut można przygotować elegancką przekąskę do wina i podać np. na Sylwestra, lub jako przekąska na wytworną kolację dla gości, podana w formie tartinek czy tylko na bagietce. 

Pâté w odróżnieniu od polskiego pasztetu przyrządza się na jednej patelni z dużą ilością  masła, oraz brandy lub whisky, alkohol dodaje głębszego posmaku tej  potrawie. We Francji Pâté często podaje się je na świeżej bułce z karmelizowaną czerwoną cebulą i duszonymi cząstkami jabłek.

  • 500 g wątróbek drobiowych
  • 150 g masła
  • 1 mała cebula biała
  • 1 mała cebula czerwona
  • 2 ząbki czosnku
  • 1,5 łyżeczki suszonego tymianku
  • 50 ml brandy lub whisky
  • sól morska i świeżo zmielony czarny pieprz
  • 2 łyżki siekanej natki pietruszki

Na dużej patelni rozgrzewamy 100 g masła i wkładamy 1/2 kg świeżej, oczyszczonej wątróbki drobiowej. Zwiększamy  ogień i smażymy wątróbki przez około 5 minut, z zewnątrz wątróbki mają być obsmażone, w środku pozostawiamy je delikatnie kremowe, podlewamy 50 ml whisky lub brandy, chwilkę trzymamy na ogniu. Pamiętajmy aby nie przesmażyć wątróbek, gdyż będą gorzkie i twarde. Doprawiamy wątróbki solą oraz pieprzem, odstawiamy z ognia, wkładamy wątróbki do blendera i miksujemy, ale niezbyt dokładnie. Na tej samej patelni z resztkami masła podsmażamy posiekaną cebulkę czerwoną i białą z dodatkiem suszonego tymianku i rozdrobnionego czosnku, mieszając od czasu do czasu, dodajemy do zmiksowanej wątróbki, wraz z 2 łyżkami natki pietruszki i jeszcze raz całość miksujemy na mus. Masę przekładamy do małych  kokilek. 50 g masła rozpuszczamy, mieszamy z pietruszką i polewamy powierzchnię pâté. Wstawiamy na kilka godzin do lodówki.

Powyższe pasztety miały postać bardziej ekskluzywną, doskonale nadającą się jako przystawka na przyjęciu, do której można podać wino.

 Ale pasztet może mieć też postać bardziej trywialną, ze słoika, przygotowany z resztek, który rozsmarowujemy na zwykłej kanapce. Wyroby domowe. Cz.1 - Pasztety na różne okazje Taki pasztet słoikowy może być wybawieniem gdy okaże się, że mamy pusta lodówkę, albo gdy wyjeżdżamy w teren na wakacje. Ten poniższy pasztet przygotowany został z nadmiaru pieczeni z karkówki i boczku z dodatkiem kaszy jaglanej, oraz prażonej cebulki. Pieczeni przygotowałam w nadmiarze, aby to się nie zmarnowało zmiksowałam, zapakowałam w słoiki i za pasteryzowałam, pasztet był smaczny i miał nawet niewielką ilość pysznego smalczyku, który wytopił się podczas pasteryzacji. Bo u nas wszyscy lubimy pasztety, nawet nasz pies Bej uwielbia kanapki z pasztetem Mój pasztet słoikowy mógłby stanąć w szranki z pasztetami, które można kupić gotowe w słoikach, powiem nieskromnie, że wygrałby tę konkurencję.  Zmiksowaną masę wkładamy do umytych, suchych słoików, dokładnie zakręcamy nakrętki i ustawiamy w wysokim garnku. Ja na dno garnka zawsze kładę ściereczkę, aby odizolować słoiki od dna garnka. Nalewamy wodę do 3/4 wysokości słoików, przykrywamy pokrywką, zagotowujemy wodę i pasteryzujemy ok. 30 minut na małym ogniu. Czas pasteryzacji zależy od wielkości słoika.

 Przygotujcie wszystkie wersje, gdyż warto.

 

 

DoradcaSmaku.pl zawiera materiały autopromocyjne marek należących do Prymat sp. z o.o.:

Prymat Kucharek tonaturalne smak