Zarządzaj plikami cookies
Doradca Smaku logoandPrymat logo
Co ugotował Michel Moran w ostatnim odcinku? SPRAWDŹ

Chiński Nowy Rok i kaczka hoisin

Nowy Rok jest najdłuższym i najważniejszym świętem w chińskim kalendarzu . Chiński Rok 4712 zaczyna się 31 stycznia 2014 a świętować będą przez 15 kolejnych dni. W kraju tym , ludzie mogą brać tygodnie urlopu aby móc w pełni przygotować się do obchodów.

Rok Konia.

Według starożytnej legendy, Budda poprosił wszystkie zwierzęta aby spotkały się z nim w Chiński Nowy Rok. Przyszło ich dwanaście i Budda nazwał rok po każdym z  nich.  Ogłosił, że osoby urodzone w roku każdego zwierzęcia będą posiadały ich cechy osobowości.  Osoby urodzone w roku Konia są odważne i niezależne. Szczere i lubiące nowe wyzwania. Nie bywają w życiu samotne i mają wielkie powodzenie w miłości.

Na obchody Chińskiego Nowego Roku ludzie ubierają się w czerwień, która symbolizuje ogień i według legend może odgonić pecha. W dawnych czasach ludzie palili laski bambusa, wierząc, że trzask płomieni odgoni złe duchy, dziś zostało to zastąpione fajerwerkami.  Jest to czas łączenia się rodzin. Wszyscy zbierają się by wspólnie zjeść posiłek i świętować.

Przepiękne latarnie, które wyglądają jak dzieła sztuki,  malowane ptaki, zwierzęta , kwiaty, znaków zodiaku i sceny z legendy i historii, zapalane są piętnastego dnia pierwszego miesiąca księżycowego.  Ludzie zapalają latarnie w świątyniach i na odbywającej się paradzie. Najpopularniejszą latarnią jest smok, który może osiągnąć olbrzymie rozmiary i długość nawet 100 metrów. Zwykle wykonany jest z jedwabiu, bambusa i papieru.  Tradycyjnie smok trzymany jest przez młodych ludzi, którzy tańcząc przechodzą przez ulice.

A w jakim roku Wy jesteście urodzeni?
Chiński Nowy Rok i kaczka hoisin

Dziś chciałam polecić kaczkę w sosie hoisin, ze smażonymi warzywami i makaronem. Idealne danie na świętowanie.
Chiński Nowy Rok i kaczka hoisin

SKŁADNIKI:

Nogi z kaczki 2 szt
sól pieprz szczypta
olej
fasolka szparagowa 100 g
awokado 1 szt
papryka kolorowa 2 szt
*makaron chiński
na sos:
45 gramów orzechów ziemnych, obranych, wcześniej uprażonych
4 łyżki oleju arachidowego
3 łyżki sosu sojowego indonezyjskiego
1 łyżka miodu
2 łyżki octu białego
1/2 łyżeczki sosu piri piri
2 szczypty imbiru mielonego
mieszanka przypraw do dań kuchni azjatyckiej Stir-Fry

PRZYGOTOWANIE:

nogi z kaczki oczyścić, opłukać i osuszyć. Obsypać solą i pieprzem i obsmażyć na niewielkiej ilości tłuszczu, zaczynając od strony ze skórą.
Przygotować sos hoisin : Orzechy przełożyć do blendera, dodać 2 łyżki oleju arachidowego, szczyptę soli i zmiksować na jednolitą masę.
Całość przełożyć do garnka, dodać 1 łyżkę miodu, 2 łyżki oleju arachidowego, 2 łyżki octu białego, 3 łyżki sosu sojowego indonezyjskiego, całość wymieszać, dodać 1/2 łyżeczki sosu piri piri i 2 szczypty imbiru mielonego oraz szczyptę przyprawy do dań azjatyckich. Wymieszać gotować często mieszając ,aż sos zgęstnieje.
Usmażoną kaczkę ściągnąć z patelni i obrać z mięsa. Na tłuszcz na którym się smażyła, wrzucić pokrojoną w kawałki fasolkę szparagową oraz kolorowe papryki, podsmażać przez 2 minuty, dodać kawałki mięsa i sos, znowu podsmażać. Na samym końcu dodajemy makaron, mój był gotowy, wystarczy go tylko podgrzać. Dokładnie mieszamy, nakładamy na talerze , na wierzchu układamy kawałki, świeżego obranego i pokrojonego w kostkę awokado.

Smacznego:) 

DoradcaSmaku.pl zawiera materiały autopromocyjne marek należących do Prymat sp. z o.o.:

Prymat Kucharek tonaturalne smak