Zarządzaj plikami cookies
Doradca Smaku logoandPrymat logo
Co ugotował Michel Moran w ostatnim odcinku? SPRAWDŹ

Zakazany ryż

Lubię ryż. Jest uniwersalny i można z nim kulinarnie zaszaleć. Niestety, biały ryż jest średnio zdrowy, a ryż brązowy nie do końca mi smakuje i na dodatek trzeba go tak długo gotować! Postanowiłem poszukać jakiejś alternatywy. Z uwagą przejrzałem asortyment kilku sklepów. Dziś chciałbym przedstawić Wam jeden z owoców moich poszukiwań - zakazany ryż.

Zakazany ryż znany także jako ryż czarny

Jak sama nazwa wskazuje, ziarna tego ryżu mają piękny, czarny kolor, który po ugotowaniu zmienia się na intensywnie ciemnofioletowy. Czarny ryż pochodzi z Chin, a jego nazwa wywodzi się z czasów starożytnych. Już wtedy znany był ze swych bogatych wartości odżywczych i wierzono, że ma doskonały wpływ na zdrowie.  Tak cenny pokarm mógł być dostępny jedynie dla najważniejszych ludzi w państwie. Czarny ryż miał prawo jeść jedynie Cesarz, dla pozostałych osób stanowił pokarm zakazany. Z biegiem czasu czarny ryż zawitał pod strzechy. Niestety jest znacznie bardziej wymagający niż ryż biały, więc nie uprawia się go w zbyt dużych ilościach. Większość czarnego ryżu pochodzi z upraw w Chinach. Poza Chinami uprawiany jest także na dość małą skalę we Włoszech.

Zakazany ryż

Czarny ryż w kuchni

Wraz z modą na zdrową żywność, czarny ryż robi się jednak coraz bardziej popularny. Nic dziwnego, wszak jest to najbardziej wartościowy gatunek ryżu znany ludziom. Czarny ryż zawiera bardzo dużo witamin i minerałów oraz szeroką gamę aminokwasów. Ponieważ ziaren czarnego ryżu się nie poleruje, zewnętrzna powłoka dodatkowo zapewnia dużą ilość błonnika.

Do czego można używać czarnego ryżu? Ze względu na małą zawartość skrobi jest idealny do sałatek – nawet mocno rozgotowany, nadal pozostaje sypki. Doskonale sprawdza się także w potrawkach i pilawach. Ze względu na swój charakterystyczny, odświeżający aromat, świetnie pasuje do dań z ryb i owoców morza.  W Chinach na bazie czarnego ryżu przygotowuje się także desery.

Jak ugotować czarny ryż? Tu  szkół jest kilka, począwszy od wstępnego moczenia, aż po długie gotowanie. Ja mam swój sprawdzony sposób. Bez względu na to, co jest napisane na opakowaniu, czarny ryż gotuję w dużej ilości lekko osolonej wody od 18 do 20 minut. Jeśli producent sugeruje, by ryż gotować 40 minut i dłużej,  lepiej uważnie przeczytać etykietę – najprawdopodobniej mamy do czynienia z farbowanym ryżem brązowym. Czarny ryż nie nadaje się do gotowania w elektrycznych garnkach do ryżu. Ugotowany w ten sposób jest twardy i niesmaczny.

Zakazany ryż

Gdzie kupić czarny ryż? Czarny ryż jest jednym z droższych gatunków i jego ceny zaczynają się mniej więcej od 36 zł za kilogram. Można go kupić w sklepach ze zdrową żywnością i w delikatesach. Prezentowany na zdjęciu czarny ryż firmy Riso Gallo dostępny jest w hipermarketach Carrefour w cenie ok. 11zł.

Na koniec propozycje na smaczne sałatki z użyciem czarnego ryżu:
Sałatka z czarnego ryżu, rzodkiewek i sezamu
Sałatka z czarnego ryżu z batatami

emeslive 19.08.2013 16:10
@kasnojo Myszk Podałaś link do innej odmiany ryżu - choć wygląda podobnie, różni się zawartością skrobii (i z tego powodu jest kleisty). Po drugie cena.... wszystko można kupić tanio lub trochę drożej - na ogół niska cena wiąże się z niską jakością. Ale takich wyborów każdy dokonuje sam...
kasnojo 19.08.2013 15:40
Witam, Ryż ten jest produkowany także w Tajlandii. I nie przesadzajmy z tą ceną, tutaj jest taniej: http://allegro.pl/listing/listing.php?string=ry%C5%BC+czarny+kleisty
ao_12 19.08.2013 15:34
Ciekawy artykuł, jak do tej pory jadłam tylko brązowy ryż, czarnego jeszcze nie próbowałam.

DoradcaSmaku.pl zawiera materiały autopromocyjne marek należących do Prymat sp. z o.o.:

Prymat Kucharek tonaturalne smak