Zarządzaj plikami cookies
Doradca Smaku logoandPrymat logo
Co ugotował Michel Moran w ostatnim odcinku? SPRAWDŹ

Za co kochamy pomidory?

Za zapach, smak i bogactwo witamin i minerałów! Pomidory zaliczane są do żywności funkcjonalnej, czyli takiej, która oprócz dostarczania podstawowych składników odżywczych, zapewnia organizmowi dodatkowe korzyści zdrowotne.

Pomidory to bardzo popularne warzywo, którym możemy się cieszyć cały rok. Jeśli chcemy własnymi, świeżymi, prosto z ogrodu to niestety nie możemy ich uprawiać w ogrodzie zimą. Choć najsmaczniejsze są właśnie prosto z krzaczka. Ale jeśli zamkniemy je w słoikach pod postacią keczupu, sosu lub zasuszymy – będziemy mieć zawsze swoje, zdrowe i pyszne.

Najsmaczniejsze i najzdrowsze są pomidory, które wąchane od strony szypułki wyraźnie pachną. Ten aromat pozwala nam ocenić, czy pomidor dojrzewał na krzaku, czy przedwcześnie zerwany „dochodził”, np. na parapecie. Możemy to rozpoznać także po kolorze skórki – powinna być cała intensywnie zabarwiona.

Pomidorów nie powinniśmy przechowywać w lodówce, ponieważ ich przemrożenie (nie sprzyjają im temperatury poniżej 7 °C) może prowadzić do utraty smaku, koloru, konsystencji oraz zwiększy prawdopodobieństwo gnicia i rozwoju drobnoustrojów, które je powodują.

Za co kochamy pomidory? 

 

Gatunki pomidorów:

  • Okrągłe gruntowe: gatunek najpopularniejszy. Są bardzo soczyste. Najsmaczniejsze są te, które wyrosły pod gołym niebem. Doskonałe do jedzenia na surowo (prosto z krzaczka;)) i po ugotowaniu. Najlepsze na przetwory.
  • Malinowe: mają ścisły miąższ i dużo soku, a także łagodny i słodki smak. Są największe i różnią się kolorem – są bardziej różowe. Doskonałe na surowo, nadają się też na przetwory.
  • Bycze serca: kształt jest podłużny, mają bardzo twardy miąższ i są mniej soczyste niż inne pomidory, za to zawierają mniej pestek. Smakują podobnie jak malinowe, ale są mniej aromatyczne. Pyszne do sałatek i przetworów.
  • Karłowate: mają bardzo intensywny smak i dużo soku. Można je przyrządzać w rożnoraki sposób.
  • Koktajlowe: najmniejsze. Bywają czerwone, pomarańczowe lub żółte. Są często używane jako element dekoracyjny potrawy.

 

Pomidory mają całe pokłady witaminy C. Jeden duży pomidor (ok. 180 g) w 60% pokrywa dzienne zapotrzebowanie na tę witaminę. Zawierają też dużą ilość witaminy E oraz beta-karotenu – bezcennych dla zdrowia, silnych antyoksydantów (substancji neutralizujących szkodliwe wolne rodniki). Ponadto w pomidorach znajdziemy witaminy z grupy B (korzystne dla układu nerwowego), w tym witaminę PP (ma wpływ na metabolizm cholesterolu i cukru we krwi) oraz witaminę K (o działaniu przeciwkrzepliwym). To też bogactwo pierwiastków mineralnych: potasu, który obniża ciśnienie krwi, zbawiennego dla kości wapnia, magnezu, żelaza oraz takie mikroelementy jak mangan, miedź czy kobalt (rzadko spotykane w produktach spożywczych). Zawierają także kwas foliowy, dlatego są zalecane kobietom w ciąży i osobom z jego niedoborem.

Pomidory w 93% składają się z wody i zawierają błonnik. Woda w połączeniu z błonnikiem sprawia, że odczuwamy uczucie sytości – stąd też są doskonałym składnikiem diety dla osób odchudzających się.

To smaczne warzywo działa korzystnie na urodę – witamina C wspomaga dotlenianie skóry i wzmacnia naczynia krwionośne. Odżywia także włosy – zapobiega wypadaniu i nadmiernej łamliwości, a witamina E chroni przed powstawaniem zmarszczek i starzeniem. Sok z pomidorów ma też działanie rozjaśniające na przebarwienia i zmiany trądzikowe (jednak pomidory mogą uczulać, dlatego najpierw należy przeprowadzić test skórny).

 Za co kochamy pomidory?

 

Pomidory zawierają likopen!

Likopen to naturalny barwnik, dzięki któremu pomidory stają się intensywnie czerwone. Ale znajduje się on także w żółtych odmianach (w mniejszej ilości). Likopen jest najsilniejszym antyutleniaczem z całej grupy karotenoidów (organicznych związków chemicznych, do których należy również beta-karoten). Ludzki organizm sam nie wytwarza likopenu i trzeba go dostarczać z zewnątrz. Dlaczego? Dieta bogata w likopen zapobiega zawałom serca i rozwojowi miażdżycy, hamuje proces zwyrodnienia plamki żółtej (powodującej utratę wzroku). Prowadzone są badania na temat przeciwdziałania ryzyku raka szyjki macicy i prostaty. Dlatego codziennie powinniśmy zjadać przynajmniej jednego pomidora! Możemy też wypić szklankę soku pomidorowego lub zjeść talerz zupy pomidorowej. Dostarczymy dzięki temu naszemu organizmowi odpowiednią dawkę likopenu, aby mógł on pełnić swoją funkcję ochronną.

Duże znaczenie ma również cholina. Substancja ta wspomaga u człowieka procesy snu, kurczenia się mięśni, nauki i pamięci. Odpowiada m.in. za prawidłową budowę błon komórkowych, przekazywanie impulsów nerwowych, absorpcję tłuszczów oraz obniża stan zapalny. Cholina wraz z witaminą C i wieloma składnikami pomidorów pomagają zapobiec występowaniu chorób układu krążenia, zawałów, wylewów, uniknąć powstawania kamieni nerkowych oraz pozwalają zachować odpowiednią masę mięśniową i gęstość kości.

Za co kochamy pomidory?

Pomidory, mimo, że są bardzo zdrowe, nie są jednak wskazane dla osób chorych na reumatoidalne zapalenie stawów i dnę moczanową, i przyjmujących leki w postaci beta-blokerów. Natomiast osoby z wrażliwym przewodem pokarmowym i skłonnością do zgagi, a także z problemami z gryzieniem powinny je przed zjedzeniem obrać ze skórki (najłatwiej uprzednio je sparzyć).

Pomidory są silnym alergenem – stąd też do diety małych dzieci wprowadzamy je stopniowo i nie zbyt wcześnie, a matki karmiące powinny ich unikać w początkowych miesiącach życia malucha.

DoradcaSmaku.pl zawiera materiały autopromocyjne marek należących do Prymat sp. z o.o.:

Prymat Kucharek tonaturalne smak