Zarządzaj plikami cookies
Doradca Smaku logoandPrymat logo
Co ugotował Michel Moran w ostatnim odcinku? SPRAWDŹ

Wyhoduj własny seler naciowy.

Seler naciowy nie jest zbytnio popularny w Polsce, sama także wolę korzeniowy. Jednak czasem dla odmiany kupuję naciowy. Ostatnio dowiedziałam się, że podstawę selera można wsadzić do ziemi, a wtedy wypuści nowe liście.

Wyhoduj własny seler naciowy. Wyhoduj własny seler naciowy.

Posadziłam dwie końcówki, pierwszą na grządkę, a drugą do doniczki. Najważniejszy jest środek, zewnętrzne pozostałości po łodygach można oderwać przed lub jak już wypuści nowe liski. Nie wiem kiedy mogę się spodziewać ‘zbiorów’, sądząc po tempie przyrostów chyba na jesieni.  Jest to jednak ciekawe doświadczenie więc będę cierpliwie czekać.

Wyhoduj własny seler naciowy. Wyhoduj własny seler naciowy.

Przechowywanie. Często potrzebujemy tylko 1-3 łodygi selera i nie mamy ochoty jeść go codziennie. Seler można przechowywać w lodówce tygodniami, jeśli robi się to prawidłowo. Najlepiej przechowywać ciasno związany w folii aluminiowej w lodówce. Folia pozwala uciec etylenowi (gazowy hormon roślin) w przeciwieństwie do plastikowej torby, która zatrzymuje ten gaz sprzyjając wiotczeniu i psuciu. 

Wartości. Seler naciowy dostarcza tylko 13 kcal na 100 gram i aż 1,7 gram błonnika. Zawierają związek o działaniu uspokajającym, leczy także nadciśnienie, odchudza.  Zawiera witaminy C, E z grupy B, beta karoten,  dużo potasu i jodu, pozostałe w uzupełniającej ilości.  Młode łodygi najlepiej jeść na surowo w sałatkach albo po amerykańsku posmarowane masłem orzechowym. Starsze łodygi po usunięciu ewentualnych łyk można gotować, piec lub smażyć.

Kilka moich propozycji z linkami do przepisów:

krem z selera naciowego z kaszą jaglaną

Wyhoduj własny seler naciowy.

Seler smażony z innymi warzywami może być składnikiem sosów do kasz, makaronów lub ziemniaków. 

seler naciowy z pomidorach z serem pleśniowym

Wyhoduj własny seler naciowy.

Na surówo seler naciowy jest doskonałym składnikiem sałatek. Dotąd najbardziej smakował mi z ogórkiem przyprawiony jak mizeria. 

sałatka z selerem naciowym i ogórkiem

Wyhoduj własny seler naciowy.

Mam ochotę następnym razem wypróbować przepis na sałatkę z selera naciowego, winogron i sera pleśniowego, brzmi wspaniale.

S M A C Z N E G O

mój licznik odwiedzin:

 

Rafał10 18.06.2013 20:25
O proszę, a tego u Nas na balkonie nie ma :) Świetny pomysł! Faktycznie u nas też bardzo rzadko wykorzystujemy seler naciowy w kuchni, chociaż w smaku nie jest taki zły, ma swój specyficzny posmak. Ja go lubię jeść na surowo maczając np w dipie czosnkowym (zamiast chipsów, którymi zawsze mój R. mnie kusi :P )
caralajna 12.06.2013 18:18
@leonowie, fajny pomysł do wątróbki, wierz mi są osoby które nigdy nie jadły selera naciowego. @Iwona :) myślę, że dla potrzeb eksperymentu wystarczy doniczka na słonecznym parapecie, choć może można przykryć słoikiem aby przyspieszyć wzrost, co zrobię :) wiadomo, że łatwiej i taniej jest kupić gotowy, ale ja taka ciekawska jestem i postanowiłam sprawdzić czy wyhoduję choć natkę do zupy.
IwonaDD 12.06.2013 11:26
słyszałam,że seler naciowy potrzebuje istnie egzotycznego klimatu, dużo wilgoci i słońca,pewnie w tunelu szybciej by ci rósł, ale i tak niezły okaz :)
leonowie 12.06.2013 10:42
ja dość często używam np do wątróbki:)

DoradcaSmaku.pl zawiera materiały autopromocyjne marek należących do Prymat sp. z o.o.:

Prymat Kucharek tonaturalne smak