Zarządzaj plikami cookies
Doradca Smaku logoandPrymat logo
Co ugotował Michel Moran w ostatnim odcinku? SPRAWDŹ

Weekendowe słodkości

Weekendowe spotkania z rodziną nie mogą obejść się bez domowego ciasta. Z filiżanką kawy lub herbaty i kawałkiem pysznego wypieku mile spędzony czas mamy zagwarantowany.

Kolejny weekend za pasem. Zapewne wy również stoicie przed dylematem, co upiec. Ja mam ten sam problem. Nie mogę się zdecydować, co tym razem przygotować. Poniżej przedstawiam Wam kilka propozycji na pyszne ciasta, które zadowolą nie tylko oczy, ale również podniebienie. Przepisy są banalnie proste i każdy sobie z nimi poradzi. 

 

 

Tort chałwowo - wiśniowy

Weekendowe słodkości Słodka chałwa przełamana smakiem wiśniowej konfitury. Do tego puszysty kakaowy biszkopt. Tort znikł w mgnieniu oka! Jest przepyszny!

Biszkopt:
5 jajek
5 łyżek cukru
5 łyżek mąki pszennej
2 łyżki mąki ziemniaczanej
1 łyżka kakao

Krem chałwowy:
500 ml śmietany 30%
1 fix do śmietany
1 łyżka cukru pudru
150g chałwy waniliowej

Dodatkowo:
300 g konfitury wiśniowej
30 g posypki karmelowej


Biszkopt:

Żółtka oddzielamy od białek. Białka ubijamy na sztywno, stopniowo dosypujemy po łyżce cukru. Gdy piana jest biała i lśniąca dodajemy kolejno po jednym żółtku. Wyłączamy mikser. Mąkę pszenną, ziemniaczana i kakao przesiewamy przez sitko. Partiami dodajemy do masy i delikatnie mieszamy łyżką lub szpatułką. Mieszamy do uzyskania gładkiej masy. Gotową przelewamy do tortownicy wyłożonej papierem do pieczenia o średnicy 20 cm. Pieczemy w nagrzanym piekarniku w temperaturze 160*C do tzw. suchego patyczka (około 25-30 minut). Po upieczeniu tortownicę upuszczamy na podłogę z wysokości około 50 cm. Odstawiamy ponownie do uchylonego piekarnika aby biszkopt ostygł. Po wystudzeniu kroimy na trzy blaty.

Krem:
Śmietanę ubijamy na sztywno z dodatkiem fixu oraz cukru pudru. Na końcu dodajemy bardzo mocno pokruszoną chałwę.

Złożenie ciasta:
Na pierwszym blacie rozkładamy mniejszą połowę kremu, przykrywamy drugim plackiem. Na środkowej części rozkładamy konfiturę wiśniową (zostawiamy jedną łyżkę do dekoracji. Przykrywamy ją ostatnim biszkoptem. Na górze i po bokach rozsmarowujemy resztę kremu, wygładzamy. Na górze układamy kleks z konfitury, wierzch obsypujemy posypką karmelową. Chłodzimy w lodówce.

Torcik z wiśniowym ptasim mleczkiem

Weekendowe słodkości

 

Bardzo szybki w przygotowaniu torcik z wiśniową nutą. Pomysł na wykorzystanie słodkiego ptasiego mleczka z galaretką!

Tortownica o średnicy 20 cm:
Biszkopt:
3 jajka
Szczypta soli
3 łyżki cukru
3 łyżki mąki pszennej
1 łyżka mąki ziemniaczanej
0,5 łyżeczki proszku do pieczenia

500 ml śmietany 30%
1,5 łyżki cukru pudru
1,5 łyżeczki żelatyny
300 g ptasiego mleczka z wiśniową galaretką
4 łyżki konfitury wiśniowej
Płatki czekoladowe do dekoracji


Biszkopt: Białka oddzielamy od żółtek. Ubijamy na sztywną pianę ze szczyptą soli. Stopniowo dosypujemy po łyżce cukru. Gdy masa jest już gęsta kolejno dodajemy żółtka. Ubijamy tylko do połączenia. Mąki oraz proszek do pieczenia przesiewamy przez sitko. Partiami dosypujemy do masy. Mieszamy drewnianą łyżką do uzyskania gładkiego ciasta. Biszkopt pieczemy w nagrzanym do 160*C piekarniku przez 15-20 minut (do tzw. suchego patyczka). Studzimy i kroimy na dwa blaty.

Żelatynę rozpuszczamy w odrobinie wody. Odstawiamy do napęcznienia. Następnie rozpuszczamy w kąpieli wodnej (szklankę wstawiamy do gotującej się wody). Śmietanę ubijamy na sztywno z dodatkiem cukru pudru. Na końcu dolewamy żelatynę i miksujemy do połączenia się składników. W tortownicy układamy pierwszy blat ciasta. Smarujemy go konfiturą wiśniową. Na nim po zewnętrznej stronie układamy ptasie mleczko w całości. W drugim rzędzie układamy połówki ptasiego mleczka odwrócone do góry. Środek zostawiamy wolny. Wykładamy połowę śmietany i przykrywamy drugim plackiem ciasta. Górę dekorujemy resztą śmietany, kawałkami ptasiego mleczka i płatkami czekoladowymi. Torcik chłodzimy w lodówce.

Sernik wiedeński w polewie czekoladowej

Weekendowe słodkości Rewelacyjny klasyk na rodzinne spotkania. Wszyscy chętnie się nim zajadają. Tak rewelacyjny kolor sernik zyskał dzięki wiejskim jajkom od podwórkowych kurek.

Masa serowa:
250 g margaryny
0,8 kg sera na sernik (wiaderkowego)
1 szklanka cukru pudru
8 jajek L
0,5 szklanki kaszy manny
200 g cukru
Polewa czekoladowa
0,5 szklanki śmietanki 30%
50 g margaryny
90 g gorzkiej czekolady
100 g białej czekolady

Jajka, margarynę oraz ser wyjmujemy wcześniej z lodówki, aby uzyskały pokojową temperaturę. Na początku oddzielamy żółtka od białek. Margarynę ucieramy z cukrem pudrem na puszystą masę, stopniowo dodajemy po jednym żółtku. Następnie po łyżce dodajemy ser i dosypujemy kaszę manną. Delikatnie miksujemy. Białka ubijamy na sztywno z dodatkiem cukru. Ubite białka dokładamy stopniowo do masy serowej, miksujemy na wolnych obrotach. Masę przelewamy do wysmarowanej i oprószonej mąką (tylko dno) tortownicy o średnicy 24 cm. Piekarnik ustawiamy na grzanie góra-dół. Pieczemy w 180*C przez 20 minut i następnie w 150*C przez 70 minut. Sernik studzimy przy uchylonych drzwiczkach piekarnika.
Polewa: Wszystkie składniki umieszczamy w małym rondelku na wolnym ogniu. Mieszamy do rozpuszczenia się czekolady i zgęstnienia polewy . Dekorujemy ciasto.

Piankowy sernik

Weekendowe słodkości Delikatny, wilgotny i puszysty serniczek z polewą czekoladową. Po prostu rozpływa się w ustach.

250 g twarogu
2 żółtka
6 białek
Szczypta soli
150 g cukru
1 łyżka mąki ziemniaczanej
50 g mlecznej czekolady

Twaróg miksujemy z żółtkami, cukrem i mąką ziemniaczaną (tylko do połączenia składników). Białka ubijamy na sztywną pianę z dodatkiem szczypty soli. Ubite białka dodajemy po łyżce do masy twarogowej. Mieszamy delikatnie silikonową łyżką. Masę przekładamy do tortownicy o śr. 18 cm. Jeżeli mamy nieszczelną tortownicę obkładamy ją folią aluminiową (na zewnątrz). Foremkę wstawiamy do większej prostokątnej blaszki. Wlewamy ok. 1,2 litra wrzątku. Sernik pieczemy w temperaturze 170*C przez 50 minut. Około 15 minut przed końcem wierzch ciasta przykrywamy folia aluminiową. Upieczony sernik wyjmujemy z kąpieli wodnej, studzimy. Czekoladę rozpuszczamy w kąpieli wodnej, dekorujemy ciasto.

Śnieżna rolada z bezami

Weekendowe słodkości

 

Słodziutka rolada z śnieżnym kremem. Do tego dodatek kokosowego wafelka i małe beziki. Gwarantuję na jednym kawałku się nie skończy.

Rolada (blaszka 36x44 cm):
5 jajek (L)
5 łyżek cukru
5 łyżek mąki pszennej
3 łyżki mąki ziemniaczanej
1 łyżeczka proszku do pieczenia

Krem:
660 ml śmietany 30%
2 opakowania fixu do śmietany
1 łyżka cukru pudru
1 baton o smaku kokosowym (56 g)
ok.. 30 małych bezów
Kolorowa posypka i płatki do dekoracji

Rolada:
Białka oddzielamy od żółtek. Ubijamy na sztywną pianę stopniowo dosypując po łyżce cukru. Gdy białka już zesztywnieją kolejno dodajemy po jednym żółtku. Wyłączamy mikser i dosypujemy przesiane mąki z proszkiem do pieczenia. . Delikatnie mieszamy szpatułką do połączenia się mąki z masą. Gotową przelewamy na blaszkę wyłożoną papierem do pieczenia. Pieczemy w nagrzanym do 180*C piekarniku przez 10 minut. Jeszcze ciepły biszkopt odwracamy na suchą ściereczkę i zwijamy w rulon. Odkładamy do wystudzenia.
Krem:
Śmietanę ubijamy na sztywno z dodatkiem fixu i cukru pudru. Baton siekamy na drobne kawałeczki. Połowę śmietany rozsmarowujemy na rozwiniętej roladzie. Na śmietanie rozsypujemy pokruszonego wafelka oraz układamy 20 bezów. Zwijamy roladę dość ciasno. Resztą kremu dekorujemy wierzch ciasta. Na górze rozkładamy bezy i kolorową posypkę z opłatkami. Chłodzimy w lodówce.

VioletoweKucharzenie 30.01.2017 10:08
Częstuj się @norweska20 :-)
norweska20 27.01.2017 23:57
Na takie ciasta zawsze mam ochotę :)

DoradcaSmaku.pl zawiera materiały autopromocyjne marek należących do Prymat sp. z o.o.:

Prymat Kucharek tonaturalne smak