Walka z otyłością u mężczyzn

Opublikowano: 29.09.2015
Autor: Doradca Smaku
Walka z otyłością u mężczyzn
Spożywanie zbyt dużej ilości mięsnych dań, ubogich w warzywa i owoce, jedzenie obfitych posiłków późnymi wieczorami i częste picie piwa oraz mocniejszych alkoholi, to główne przyczyny nadwagi, z jaką borykają się mężczyźni. Jak sobie z nimi radzić?

 

Spożywanie zbyt dużej ilości mięsnych dań, ubogich w warzywa i owoce, jedzenie obfitych posiłków późnymi wieczorami i częste picie piwa oraz mocniejszych alkoholi, to główne przyczyny nadwagi, z jaką borykają się mężczyźni. Jak sobie z nimi radzić?

 

U większości mężczyzn, nadwaga i otyłość objawia się tzw. „brzuszkiem”, czyli odkładaniem się tkanki tłuszczowej w okolicach pasa. Otyłość tego typu jest szczególnie niebezpieczna, ponieważ obciąża narządy wewnętrzne tam zlokalizowane np. wątrobę. Otłuszczenie organizmu zwiększa ryzyko wystąpienia chorób krążeniowo-naczyniowych (np. nadciśnienia lub zawału), nowotworów oraz cukrzycy typu 2.- ostrzega Beata Prusińska, dietetyk Naturhouse.

Pamiętajmy, że otyłość może być chorobą dziedziczną lub nabytą wynikającą z błędnych nawyków żywieniowych i niewłaściwego trybu życia. 

 

Jakie są zatem główne przyczyny otyłości u mężczyzn i jak jej uniknąć?

Nieregularne posiłki

Panowie często nic nie jedzą przez cały dzień, a w późnych godzinach popołudniowych pochłaniają podwójną porcję obiadu. Nierzadko odpoczywając przed telewizorem zjadają kanapki, przekąski w postaci kabanosów, chipsów czy batonów. Obciąża to układ pokarmowy, który daje o sobie znać w postaci wzdęć, zaparć czy też zgagi. – zauważa dietetyk Naturhouse. Należy więc wprowadzić regularne posiłki, aby organizm przez cały dzień otrzymywał solidną dawkę energii, której potrzebuje każdy mężczyzna.

Tłusta, polska kuchnia

Polska kuchnia, jakkolwiek smaczna, jest dosyć ciężkostrawna oraz tłusta, z dużą ilością mięsa i produktów mącznych. Taki rodzaj diety sprzyja powstawaniu otyłości oraz wzrostowi poziomu cholesterolu we krwi. Posiłki powinny być urozmaicone, a połowę talerza powinny zająć warzywa. – radzi dietetyk Beata Prusińska.

Tłuste sosy, majonez lub ketchup

Tego typu dodatki mogą znacznie zwiększyć kaloryczność posiłku. Jeśli lubisz kanapki z majonezem, ketchupem, ziemniaki z ciężkim tłustym sosem, czas zastanowić się nad zdrową alternatywą. Sosy można przygotować na bazie jogurtu, z dodatkiem czosnku i ziół, sosy mięsne powinny bazować na wywarach z mięs chudych, w sosie własnym bez dodatkowego tłuszczu.

Piwo i inne alkohole

Alkohol to puste kalorie – to wiedzą wszyscy. Ale fakt, że organizm najpierw trawi alkohol, który traktuje jako truciznę, a kalorie dostarczone wraz z przekąskami towarzyszącymi są magazynowane w postaci tkanki tłuszczowej, to dla niektórych nowość. Alkohol pij okazjonalnie. Na spotkaniach ze znajomymi wybieraj kieliszek lekkiego wytrawnego wina, zrezygnuj ze słodkich drinków. Jeżeli jesteś miłośnikiem piwa, ogranicz je do jednej szklanki, bez dodatkowych przekąsek w postaci np. chipsów lub paluszków.

 

Pomoc dietetyka

Jeśli nie potrafisz poradzić sobie samodzielnie ze zmianą nawyków żywieniowych na lepsze lub chcesz zrzucić zbędne kilogramy, warto zgłosić się do dietetyka, który podpowie jak zdrowo i skutecznie schudnąć i co najważniejsze - jak utrzymać nową wagę. Dla większości osób odchudzanie to nie problem – ale co zrobić później, aby nie powrócić do sylwetki sprzed diety – te kwestie już nie są takie oczywiste. Dietetyk będzie więc dla nas doskonałym wsparciem merytorycznym oraz psychicznym – odpowiednio zmotywuje i zagrzeje do walki ze swoimi słabościami. Dzięki wsparciu specjalisty nauczymy się prawidłowo komponować posiłki, szybciej odczujemy spadek kilogramów i unikniemy niechcianego efektu jo-jo.

Dietetyk Beata Prusińska z Naturhouse radzi: „Zimą bardzo często przybieramy na wadze i wraz z nadejściem ciepłych dni chcemy jak najszybciej pozbyć się zbędnych kilogramów, często sięgając po modne diety, które w krótkim czasie mają nam przynieść oszałamiające efekty. Odradzam takie eksperymenty, ponieważ szybciej nam zaszkodzą niż pomogą, spowolnią metabolizm i na pewno możemy się po nich spodziewać efektu jo-jo. Każda dieta powinna być dopasowana do indywidualnych potrzeb organizmu, dlatego tak bardzo zachęcam do wizyty u specjalisty.

Wprowadzając na stałe zalecenia dietetyka, zmienisz swoje nawyki żywieniowe, poprawisz stan zdrowia i utrzymasz smukłą sylwetkę, nie tylko w okresie wakacyjnym.

Najbliższego dietetyka znajdziesz na www.naturhouse.com lub pod numerem infolinii: 801 11 12 13 (opłata wg taryfy operatora).

 

Artykuł pochodzi z najnowszego wydania czasopisma Peso Perfecto, dostępnego we wszystkich Centrach Naturhouse w Polsce.

 

Zachęcamy do lektury!

Walka z otyłością u mężczyzn

prymat