Wachlarz przypraw Prymat

Opublikowano: 09.10.2011
Autor: Mysiunia
Wachlarz przypraw Prymat
Aromatyczny przewodnik przypraw :)

Tak wiele różnych przypraw używamy w naszych domach i nawet sobie nie zdajemy sprawy jak wiele jeszcze ich nie znamy! W mojej kuchni jedna wielka szafka z 3 półkami jest przeznaczona na wszelkiego rodzaju przyprawy odpowiednie do różnych dań i potraw. Moi znajomi widząc to wszystko są zaskoczeni, bo u nich nie używa się aż tylu różnych przypraw. Jednak dopiero ja zostałam zaskoczona gdy weszłam na stronę Prymatu i zobaczyłam spis wszystkich przypraw! początkowo próbowałam je zliczyć, jednak przy kolejnej literce z alfabetu zwątpiłam:) spotkałam wiele przypraw, które używam na co dzień, wiele o których słyszałam ale z rożnych względów ich nie stosuje oraz takie z którymi pierwszy raz w życiu sie spotkałam. Myślę, że wiele osób ma podobnie jak ja, dlatego postanowiłam nieco przybliżyć znajomość rożnych przypraw. Jako pierwsze postanowiłam przedstawić przyprawy znane, które stosuję bardzo często w mojej kuchni, jak chyba każdy z nas. Chcę przybliżyć trochę ich historie, powiedzieć trochę o ich zastosowaniu i walorach. Na początek wybrałam bazylię - którą pokochałam 4 lata temu, pieprz – który od dzieciństwa towarzyszył mi w wielkich ilościach oraz ziele angielskie, bez którego nie potrafiłabym przyrządzić smacznych mięs.

 

Wachlarz przypraw Prymat

 

Dawno, dawno temu bazylia nie miała takiego przeznaczenia jak obecnie. Owszem ludzie bardzo ją cenili, jednak stosowali w całkiem innych celach niż dziś. Była ona talizmanem odstraszającym dziką bestię jaką był bazyliszek oraz wierzono, że spożywanie liści bazylii działa ochronnie przed wężami i skorpionami. Czasy się zmieniają, lata mijają, a bazylia doczekała się iście królewskich czasów (z greckiego nazwa bazylii oznacza król), gdzie roślinę tę uprawia się na masową skalę. Pierwotnie wywodzi się ona z ciepłych krajów, jednak obecnie roślina ta rośnie w większości krajów w tym Polsce. Osobiście jesienią tego roku otrzymałam ogromną bazylie, która zdobi parapet mojej kuchni i ulepsza różne posiłki:) Do doprawiania potraw stosuję się zarówno świeże jak i suszone listki bazylii. Bazylię można dodawać do potraw z warzyw, sałatek, czy mięs. Sama najczęściej dodaje bazylię do marynowanego mięsa i potraw z makaronem.

 

Pieprz to jedna z najbardziej popularnych (zaraz po soli) przypraw w naszych domach. Najczęściej stosuje się pieprz czarny lub kolorowy, niewiele osób wie o tym, że wyróżniono ponad 700 gatunków pieprzu!! Firma Prymat proponuje nam  11 rodzajów pieprzu – spróbowaliście już wszystkie? :) Ja postanowiłam że po niedzieli musze kupić pieprz biały mielony oraz cytrynowy – ciekawa jestem jakie będą w smaku, bo sama jeszcze nigdy ich nie kosztowałam.  Dawno temu cena pieprzu była niewiarygodnie wysoka, dlatego mogli sobie na niego pozwolić tylko wielcy panowie i władcy, dlatego sądzę, że mamy dobre czasy, skoro kosztujemy tak wykwintną przyprawę na porządku dziennym:)


Na sam koniec zostawiłam ziele angielskie. Pewnie wiele osób, sugerując się samą nazwą myśli, że przyprawa ta pochodzi z Anglii – niestety nazwa jest bardzo mylna, gdyż ziele angielskie wywodzi się Ameryki Południowej. Krzysztof Kolumb odkrywając Amerykę odkrył również wielkie zaplecze kulinarne tamtego kontynentu i jego towarzysze przywieźli w drodze powrotnej nieco ziela angielskiego, które stało się bardzo cenioną przyprawą. Sama w swojej kuchni stosuję tylko i wyłącznie całe ziarenka ziela angielskiego, jednak Prymat oferuje nam również ziele angielskie Jamajskie oraz mielone – będę musiała wypróbować coś nowego. Aby porządnie zamarynować mięso, zrobić dobry sos czy gulasz koniecznie muszę dodać kilka tych małych, ale jakże aromatycznych ziarenek ziela.

 

Na dziś tyle:) Myślę, że w następnym tygodniu poszerzę nieco wachlarz przypraw Prymat o te mniej znane, jednak najpierw musze wybrać się na zakupy i kupić kilka ciekawych przypraw, które mnie zaciekawiły:)


prymat