Niegdyś szczególnie na wsiach,pieczono chleb w domach.Dziś coraz częściej wraca się do tej tradycji.
Pieczenie chleba nie jest wcale trudne,pod warunkiem że będziemy przestrzegać kilka podstawowych zasad i nie braknie nam cierpliwości.
Wybór mąki:
Do pieczenia chleba najczęściej wykorzystuje się mąkę pszenną.Zawiera ona bardzo kleiste substancje białkowe,dzieki którym chleb ma luźna strukturę .Do wypiekania chleba nadaje się także mieszana mąka żytnio-pszenna.
Smaczny chleb można upiec z jęczmienia lub owsa wymieszanego z mąką pszenną. .
Orkisz który zawiera porównywalną z pszenicą ilość kleistych substancji,nadaje się do pieczenia chleba bez dodatku mąki z innych zbóż.
Najwiecej cennych składników znajduje się w mące pełnego przemiału,najlepiej więc jest używać takiej mąki ewentualnie zmieszać ją z białą.
Aby chleb dobrze wyrósł podczas pieczenia,niezbędny jest dodatek drożdży albo zakwasu.Należy pamietać aby mąkę najpierw wyrobić z rozczynem drożdżowym i dopiero potem dodać sól i tłuszcz,gdyż te składniki obniżają właściwości spulchniające drożdży.
Do przygotowania ciasta chlebowego używa sie także wody.Można ja zastąpić mlekiem maślanką .Płyn dodawany do ciasta powinien być podgrzany do 35-40*c
Smak chleba można urozmaicić,wzbogacając ciasto różnymi dodatkami,np siemieniem lnianym,sezamem czy nasionami słonecznika.
Udany wypiek
Ciasto na chleb najlepiej przygotować używając robota kuchennego.Dzięki temu zaoszczędzimy czas siły,ułatwimy sobie pracę.
Ciasto podczas wyrastania powinno być przykryte ręcznikiem kuchennym-osłonięte przed zimnym przeciągiem wtedy dobrze wyrośnie i będzie puszyste.
Pieczywo z mąki z pełnego przemiału nalezy piec nieco dłużej niż pieczywo z białej mąki.
Dobrze wypieczony chleb wydaje głuchy odgłos,gdy popuka się go od spodu.
Życzę przyjemnego domowego pieczenia.