Świąteczna kuchnia okiem dziecka - pierniczki

Opublikowano: 14.12.2014
Autor: molanka
Świąteczna kuchnia okiem dziecka - pierniczki
Zdobienie pierników to świetna zabawa dla dzieci, które mogą dać w ten sposób upust swojej wyobraźni.

Któż z nas nie lubi unoszącego się zapachu pieczonych pierników, w wielu domach ten zapach się roznosi na długo przed świętami, a pierniki często znikają jeszcze przed pierwszą gwiazdką.

U mnie w domu pierniki piecze się według przepisu przekazywanego z pokolenia na pokolenie.

Potrzebne składniki:

                -0,5 kg miodu naturalnego

                -0,4 kg cukru

                -150 g margaryny

                -4 jajka

                -2 łyżeczki amoniaku

                -4 łyżki przyprawy do piernika

                -1,4 kg mąki

                -1 łyżka kakao

                -0,5 szkl kawy zbożowej

Wykonanie nie jest trudne. Najpierw należy w garnku rozpuścić margarynę, miód i połowę cukru. Drugą połowę cukru upalamy na patelni do momentu uzyskania ciemnego koloru. Do miski wsypujemy mąkę (najlepiej nie całą) i zalewamy gorącą masą miodowo-cukrową. Dokładnie mieszamy, dodajemy jajka, kakao, przyprawy i amoniak rozpuszczony w 1/2 szklanki letniej kawy zbożowej. Do gęstości zagniatamy ciasto mąką. Ciasto należy dosyć cienko rozwałkować np. na grubość 5-10 mm. Z rozwałkowanego ciasta foremkami wykrawamy pierniczki i pieczemy w 180 stopniach przez 10 minut.

Kiedy pierniki już przestygną wyciągamy z szafek wszystko co może nam się przydać przy ich dekorowaniu, dla dzieci to niesamowita frajda móc przyzdabiać piernikowe choinki, piernikowego Mikołaja, czy nawet piernikowe zwierzątka. Obecnie w sklepach można kupić całą masę produktów, które sprawią, że nasze pierniki będą kolorowe, stworzone z dziecięcą wyobraźnią, będą takie nasze. Radość dzieci jest bezcenna. Pierniki nie muszą być idealne, niech każdy ma swoją historię, niech każdy będzie rękodziełem stworzonym w rodzinnym gronie, bo o to chodzi w tym świątecznym czasie, niech naszym dzieciom święta kojarzą się z rodzinnych pichceniem, a nie tylko z rodzinnym chodzeniem po centrach handlowych. Cieszmy się chwilą i czasem spędzonym w domowym zaciszu, w naszej kuchni przy jednym stole spotkajmy się i pobawmy w przyzdabianie pierników.

Świąteczna kuchnia okiem dziecka - pierniczki

 

 

 

 

prymat