Słodkości warte grzechu. Brioche

Opublikowano: 08.09.2011
Autor: Agnieszka_B
Słodkości warte grzechu. Brioche
Pozostając w tematyce słodkości dla których może nie wszystko, ale wiele można poświęcić postanowiłam zrobić kolejny francuski wypiek. Jednak tym razem muszę przyznać, że brioche w przygotowaniu jest znacznie łatwiejsza niż croissanty, a w smaku ... tak samo pyszna.
Brioche to nic innego jak ciasto drożdżowe, pieczone w formie bułeczek z charakterystycznym „czopem” na wierzchu. Dzięki minimalnej zawartości cukru (bynajmniej moja broszka) miała ciekawy smak – ni to słodki, ni słony – a zapach masła unosił się w całym domu.

 

 

Brioche  

 

45 dag mąki pszennej tortowej

20 dag masła

5 dag cukru

3 dag świeżych drożdży

100 ml mleka

4 jajka

1 łyżeczka soli

 

Do dużej misy przesiać mąkę pszenną. Zrobić wgłębienie po środku, dodać pokruszone drożdże, odrobinę cukru i połowę ciepłego mleka. Lekko wymieszać i pozostawić do wyrośnięcia. Gdy zaczyn podwoi swoją objętość dodać pozostałe składniki: resztę mleka i cukru, sól oraz roztopione masło. Wyrobić gładkie ciasto, przykryć folią spożywczą i wstawić na noc do lodówki.

 

Po wyjęciu z lodówki ciasto ponownie wyrobić. Odrywać kawałki i formować w kulki. Układać dość luźno w wysmarowanej masłem, okrągłej formie (jedną kulkę pozostawić całkiem osobno). Przykryć lnianą ściereczką i pozostawić do wyrośnięcia na 2,5 godziny. Pozostałą kulkę podzielić na mniejsze (musi być ich tyle, ile jest bułeczek ułożonych w formie). Na wierzchu każdej wyrośniętej bułeczki ułożyć malutką kulkę, aby stanowiła charakterystyczny dla tego wypieku „czop”. Pozostawić całość pod przykryciem przez kolejne 15minut.

 

Brioche piec w piekarniku nagrzanym do temperatury 180°C przez 30 minut.

 

Słodkości warte grzechu. Brioche  Słodkości warte grzechu. Brioche


Słodkości warte grzechu. Brioche  Słodkości warte grzechu. Brioche

prymat