Zarządzaj plikami cookies
Doradca Smaku logoandPrymat logo
Z kodem DS10 rabat na zakupy na sklep.prymat.pl SPRAWDŹ

Sery domowej produkcji

Dziś chciałabym zapoczątkować swój nowy cykl tematyczny dotyczący produkcji serów według domowej receptury. Od czasu do czasu będę zamieszczać propozycję i wyjaśniać wszystko krok po kroku. Na pewno nie zabraknie też cennych informacji dotyczących walorów samego sera : )

Pamiętam czasy beztroskiego dzieciństwa i życie w typowo wiejskiej, drewnianej chatce, gdzie w 80% jadło się tylko naturalne produkty, które przygotowywało się samemu w domu. Jednym z takich produktów był twaróg, który robiło się raz w tygodniu – w sporej ilości. Najpierw mleko prosto od krowy kwasiło się kilka dni, potem powolny proces podgrzewania, następnie całą noc twaróg obciekał z serwatki w specjalnie uszytym rękawie, a następnie przykryty drewnianą deską do krojenia i obciążony odważnikami przyjmował swoją ostateczną formę przez kolejne kilka godzin – w konsekwencji otrzymywało się pyszny ,wiejski twarożek, którego smak jest jedyny w swoim rodzaju!

Jako że z zamiłowania chętnie uciekam się do natury i uwielbiam wszelkie rzeczy robić sama, a nie kupować w sklepie to od pewnego czasu zaczęłam się interesować wyrobem własnych serów – nie tylko tradycyjnych twarogów. Obecne czasy umożliwiają nam nieco więcej wariacji niż dawniej, ale dobre mleko to podstawa. Ja mam to szczęście, że zawsze mogę liczyć na swoją Babcię i w każdej chwili, gdy tylko potrzebuję, otrzymuje od Babci mleko kozie, krowie bądź śmietankę na masło – jest z czego eksperymentować :)

Już niebawem zamieszczę swój pierwszy wpis propagujący pierwszy rodzaj sera przyrządzony w domu – kozi twaróg cytrynowy.  Jednak tymczasem postaram się Wam choć trochę przybliżyć różnorodność dostępnych serów.

O serze słów kilka..  : )

Sery domowej produkcji

 

Jak podają źródła historyczne pierwsze sery były wytwarzane na Bliskim Wschodzie już 8 tysięcy lat przed naszą erą! A to, że ludzie zaczęli go wyrabiać było czystym przypadkiem  :) Początkowo królował jedynie twaróg, ale z czasem sztuka serowarska osiągała co raz wyższy poziom i tak jest do dziś – ciągle sztuka ta jest udoskonalana i dzięki temu na dzień dzisiejszy wyróżniamy około 4 tysiące rodzajów sera! Na pewno nie uda mi się poznać wszystkich, a już tym bardziej spróbować wykonać je samodzielnie w domu, ale może kilka? Kilkanaście? A może nawet kilkadziesiąt? : ) Zobaczymy, to się dopiero okaże!

Mam nadzieję, że zarażę Was swoją nową pasją i będziecie razem ze mną odkrywać nowe smaki!

Źródło informacji historycznych: www.wikipedia.pl<-->

dwa pokoje z kuchnią 21.05.2013 23:06
Super! też czekam z niecierpliwością na rozwój (sera) akcji :) Szczególnie żółte sery mnie interesują. Pani/ Panie Anonimie- czytamy teksty ze zrozumieniem i w całości :)
jozefinach 20.05.2013 18:21
Sery uwielbiam. Bardzo chciałabym się dowiedzieć jak zrobić domowy żółty ser i pyszny smażony, który zawsze się udaje. Bardzo fajny temat z niecierpliwością czekam na ciąg dalszy.
Mysiunia 20.05.2013 16:37
Nie miałam autorskiego zdjęcia dużej ilości różnych serów, bo jeśli robię własne to robię je pojedynczo - źródło strony podane od samego początku. Co do przepisów tu podałam jeden opisowy - swój własny, a kolejny pojawi się już niebawem - też autorski :) Miło by było, gdybyś Anonimie był tyle odważny aby pisać z własnego konta - skąd Twoje źródło? :):)
20.05.2013 13:13
chętnie poczytam, ale lepiej by było dodawać zdjęcia własnego autorstwa i pisać skąd czerpie się informacje historyczne czy przepisy
IwonaDD 15.05.2013 09:54
świetny wpis, sprawił,że już nie mogę się doczekać kolejnych.. sama też pamiętam, jak u babci kręciło się masło, robiło ser biały i czasem żółty,ale oprócz białego sera nie umiałabym już odtworzyć procedury :) Za dużo lat mineło....

DoradcaSmaku.pl zawiera materiały autopromocyjne marek należących do Prymat sp. z o.o.:

Prymat Kucharek tonaturalne smak