Kilka słów o rzodkiewce:
Mała czerwona rzodkiewka w Egipcie znana była już 2 tys. lat temu i podobno była wielkim przysmakiem faraonów. Do Europy sprowadzili ją Rzymianie, a wieku XIII zaczęła być uprawiana w Niemczech. I wówczas już zauważono, że istnieje wiele odmian rzodkiewki, różniących się smakiem, kolorem i kształtem, który jest zależny od rodzaju gleby oraz warunków klimatycznych. Najbardziej znane i lubiane odmiany małej rzodkiewki to: Szkarłatna Z białym Końcem, Sopel lodu, Ognista Kula, Różowa Biała, Krakowianka i Saxa.
Jedząc rzodkiewkę wydaje nam się, że jemy jej korzeń. A w rzeczywistości jej system korzeniowy jest słabo rozwinięty, a część jadalna to zgrubienie będące połączeniem części liściowej i górnej partii korzenia. Za najsmaczniejsze uważa się rzodkiewki intensywnie czerwone, niezbyt wyrośnięte, o wydłużonym kształcie. Najlepsze są te świeżo zerwane, gdyż w czasie przechowywania stają się gąbczaste i więdną. Odmiany wczesne w smaku są łagodniejsze i łatwiej tracą jędrność, a odmiany późniejsze odznaczają się bardziej wyrazistym smakiem. Najzdrowsze są rzodkiewki jadane na surowo, jako dodatek do kanapek czy surówek. Można je także dusić, zapiekać i podawać z sosem koperkowym. Doskonale też smakują z "wody", podane z masłem i przyrumienioną bułką tartą. Warto również wykorzystać młode liście rzodkiewki w komponowane do sałatek ze świeżym ogórkiem i szczypiorkiem. (źródło mamzdrowie.pl)
Dzięki sporej ilości minerałów, m.in żelaza, miedzi i manganu rzodkiewki wpływają korzystnie na procesy krwiotrwórcze. Zwiększają też odporność naszego organizmu, bo są bogate w witaminę C. Dzięki sporej ilości potasu zapobiegają nadciśneniu, a zawarte w nich olejki eteryczne leczą kaszel i oczyszczają nos. Świetnie regulują też przemianę materii, ponieważ zawierają prawie komplet witaminz grupy B oraz błonnik.
Nazywane są jarzyną pięknych włosów, bo dzięki dużej zawartości siarki, wpływają na ich wzrost (zwłaszcza, gdy wciera się w skórę głowy świeżo wyciśnięty sok z czarnej rzodkwi). Pomagają też zachować smukłą sylwetkę, bo 100 g rzodkiewek (7 średnich sztuk), ma zaledwie 14 kcal.(żródło:kobieta.interia.pl)
MOJE PROPOZYCJE NA WYKORZYSTANIE RZODKIEWKI
Sałatka z paluszkami krabowymi z sosem koperkowym
składniki:
3 garście porwanej sałaty
8 paluszków krabowych
4 rzodkiewki
1 ogórek
8 łyżek jogurtu
1 łyżka posiekanego świeżego koperku
do smaku sól ziołowa
Składniki na dwa talerze.Na talerzu ułożyć porwaną sałatę (dałam mix- masłową i rukolę). Obrać ogórka (wystarczy jeden mały długi lub dwa gruntowe) i pokroić na plasterki,ułożyć na sałacie.Rzodkiewkę pokroić na plasteki a paluszki krabowe na małe kawałki i również ułożyć na sałacie.Jogurt wymieszać z posiekanym koperkiem, doprawić do smaku solą ziołową i polać sałatkę.
Marynowane rzodkiewki:
składniki:
600 g rzodkiewek
2 i 1/3 szklanki wody
2/3 szklanki octu 10 %
6 łyżek cukru
1 łyżka soli
kilka ziarenek pieprzu
kilka litków świeżej bazylii
Rzodkiewki oczyścić, odkroić końce, większe przekroić na pół. Do każdego słiczka włożyć po 2-3 listki bazylii i ułożyć rzodkiewkę. Wodę,ocet,cukier,sól i pieprz zagotować. Gorącą zalewą zalać rzodkiewki. Słoiki zakręcić i odwrócić do góry nogami do wystygnięcia. Rzodkiewkę zrobiłam tak z ciekawości bo akurat miałam jej sporo, dla mnie nic bardzo wyjątkowego wolę świeżą ale może ktoś lubi wyjątkowo rzodkiewkę i chętnie wykorzysta przepis.
Suróweczka z rzodkiewki
składniki:
400 g rzodkiewek
4-5 łyżek jogurtu lub śmietany 18%
1-2 łyżkie posiekanego koperku
sól ziołowa do smaku
Rzodkiewki oczyścić i umyć. Ja miałam rzodkieweczki okrągłe i podłużne. Podłużne rzodkiewki pokroić na plasterki a duże okrągłe zetrzeć na tarce o grubych oczkach. Przygotowane rzodkiewki wymieszać, następnie dodać posiekany koperek. Dodać jogurt lub śmietanę,sół ziołową do smaku. Wszystko wymieszać i podawać. Suróweczkę trzeba przygotować tuż przed podaniem bo jak dłużej postoi to robi się wodnista być może to zależy od rodzaju rzodkiewek (mi to raczej nie przeszkadza).